Emlak Konut GYO sektöre moral oldu!

Emlak Konut GYO sektöre moral oldu!Emlak Konut, gerçekleştirdiği ihaleler, düzenlediği kampanyalar ve yeni proje lansmanları ile hem inşaat firmalarına hem de yatırımcılara büyük moral verdi.


Akit'ten Mehmet Canıtatlı bugün köşesinde "Emlak Konut'un karnesi pekiyilerle dolu" başlıklı yazısına yer verdi. İşte yazının detayları;

Emlak Konut GYO, güvenerek yatırım yapan tüm hissedarlar kazanmaya devam ediyor. Şirket kâr dağıtım politikasını bu yıl da sürdürüyor. 2017 yılında elde ettiği dağıtılabilir net dönem kârının yüzde 40’ı olan 667 milyon liranın nakit temettü olarak dağıtımı kararı yatırımcılara moral verdi. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, söz konusu bedelin 2017 Yılı Genel Kurulu’nda kabul edildiği şekliyle bugünlerde tüm yatırımcılara ödemeyi taahhüt ettiklerini belirterek, “Tüm konut ve hisse yatırımcılarımıza, şirketimize verdikleri destekten ve güvenden ötürü teşekkür ederim” dedi.

KÂRLILIKTA ÖNDE

Bu yılın ocak-mart döneminde net kârını geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında en çok artıran şirket Emlak Konut GYO oldu. Şirketin net karı, 2017’nin ilk çeyreğinde bulunduğu 319,70 milyon lira seviyesinden 2018’in aynı döneminde 867,3 milyon liraya yükseldi.
İhaleler ard arda geldi

2018 yılına yeni ihaleleri ve projeleriyle sektördeki dinamik yapıyı ortaya koyan Emlak Konut GYO, Bakırköy Şevketiye, Şişli Teşvikiye ve Çekmeköy Taşdelen gibi ağırlıklı İstanbul’da bulunan 7 önemli muhitteki arsalarının ihalelerini kısa sürede gerçekleştirme başarısını gösterdi. Şirketin yıl başında açıkladığı ihale takviminde İstanbul’da Çekmeköy Taşdelen, Bakırköy Şevketiye, Şişli Teşvikiye, Florya, Hoşdere ve Küçükçekmece Bizim Mahalle 1. Etabı, Ankara’da Çankaya Saraçoğlu arazisi olmak üzere toplamda 7 adet gelir paylaşımı ihaleleleri inşaat geliştirici firmaların da ilgisini çekti. İstanbul Şişli, İstanbul Çekmeköy ve bir parçası Galatasaray Spor Kulübü’nün arsasını teşkil eden Florya arsalarının ihalelerini gerçekleştiren şirket, söz konusu ihalelerde 5,12 milyar lira toplam satış geliri rakamını elde ettiğini açıkladı. Bu rakamın 1,89 milyar liralık kısmı minimum şirket payı geliri, 1,06 milyar liralık kısmı ise Emlak Konut’un payına düşecek olan asgari tutar olarak belirlendi. Ayrıca Samsun Canik’te bulunan arazisi üzerinde anahtar teslim iş modeli ile gerçekleştirmeyi planladığı ihale de önem arzediyor.

LANSMANLARLA YENİ PROJELER

Emlak Konut GYO, ihale yoluyla yaptığı anlaşmaları ardından çözüm ortaklarını lansmanlarda da yalnız bırakmıyor. Şubat ayı içerisinde, Kağıthane’nin Seyrantepe mahallesinde yatay mimari ile tasarlanan ve Gül Yapı imzasını taşıyan 935 daire ve 18 ticari alandan oluşan Avangart İstanbul projesinin lansmanı gerçekleştirildi.

FARKLI KONSEPTLİ PROJELER

Fatih Yedikule’de Ege Yapı imzalı ‘Cer İstanbul’ projesi de dört yıllık hazırlık sürecinin ardından satışa sunuldu. Ayrıca Konya’da inşa edilen Temaşehir projesi kapsamındaki ‘42.Cadde’ lansmanı da farklı satış kurgusuyla kamuoyu ile paylaşıldı. Ayrıca modern şehir yaşamının gerekliliği olan birçok sosyal alanı barındıran Kuzey Yakası projesindeki ticari alanlarla açık artırma ile sahiplerini buldu. Bu proje aynı zamanda Emlak Konut spor yatırımları içinde bir çalışma sahası olarak yerini buldu.

SON SÜPRİZİ THY İLE YAPTI

Türk Hava Yolları (THY) ile İstanbul Arnavutköy’de yeni havalimanı personeli için ortak konut projesi geliştirecek olan Emlak Konut GYO, ilk etabını 16 ayda bitirmeyi planladığı 10 bin konutluk proje için şimdiden 12 bin talep aldı. Temel atma töreni 3. havalimanının açılış tarihi olan 29 Ekim’de gerçekleşecek olan proje Dursunköy Mahallesi’ndeki 3.6 milyon metrekarelik arsa üzerinde hayat bulacak. Burasının rant projesi değil, örnek bir şehircilik projesi olacağını vurgulayan Murat Kurum, “Arazinin yüzde 50’sini, yani 1 milyon 800 bin metrekaresini terk edeceğiz. Bir Millet Parkı da bu arazi içerisinde yer alacak” müjdesini vermişti.

BU İMZALAR ÜLKEMİZE VE SEKTÖRÜMÜZE OLAN GÜVENİN GÖSTERGESİDİR

"Emlak Konut olarak daha güçlü ekonomi ve daha güçlü Türkiye için var gücümüzle çalışıyoruz. 2018’in ilk 5 ayında sektöre ve ekonomiye katkı sağlayacak 5.1 Milyar TL değerinde ihaleyi başarıyla gerçekleştirdik. Geçen hafta attığımız imzayla da Türk Hava Yolları ile bir araya gelerek Dursunköy’de yaklaşık 10 bin bağımsız bölüm üreteceğimizi duyurduk. İnşallah THY ile gerçekleştireceğimiz proje ile de ekonomimize katkılar vereceğiz. Geçen hafta iki değerli arazimizle ilgili imzaları da attık. DAP Holding iştiraki Eltes İnşaat & İstlife Yapı İş Ortaklığı tarafından toplam 1 milyar 111 milyon 100 bin TL bedelle kazanılan Çekmeköy arazini ülkemize kazandıracak olmaktan mutluyuz Aynı günlerde gerek geçmişiyle gerek gelecek potansiyeliyle çok kıymetli olan Galatasaray Spor Kulübü’nün Florya arsası için imzalarımızı attık. Böylesi değerli bir arazinin ihalesini başarıyla gerçekleştirmiş olmamız, ülkemize ve sektörümüze olan inancın bir göstergesidir. Attığımız imzaların ülkemize ve sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum."

HEDEFLERİ TUTTURDU

2017 yılı finansal verilerine göre net kârı 1.76 milyar lira seviyesinde gerçekleşen Emlak Konut GYO, toplam aktif varlığını yüzde 10 artırarak 20.6 milyar liraya ve özkaynaklarını ise yüzde 16 artışla 12.4 milyar liraya ulaştırdı. 2018 yılının ilk aylarında yüksek kârlılık, satış oranı ve gerçekleştirdiği ihaleler ile başarılı bir dönem geçirdi.

KAZANCINI KATLADI

Bu süreci değerlendiren Murat Kurum, ‘’Ülkemizin 2017 yılında yakaladığı 7,4 büyüme oranının ve bu konuda süregelen istikrarın, 2018 yılı için hem sektör hem de şirketimiz açısından olumlu etki ve canlılık gerçekleştirdiğini belirtmek isterim. Uzun yıllardır istikrarlı bir şekilde büyüyen ülkemizde inşaat sektörü ana pay sahiplerinden olmuş ve bu etkisini sektörün tüm elemanlarının katkılarıyla sürdürmeye devam etmektedir. Son dönemde özellikle konut sektöründe çizilen karamsar senaryoyu yalanlar nitelikte 2018 ilk çeyrek döneminde Türkiye genelinde 304 bin adet konut satışı gerçekleşmiştir. Şirket olarak ise 2018 yılının ilk çeyreklik dönemini 1 milyar TL satış gelirinin üzerine çıkarak hedeflerimiz doğrultusunda bir satış oranıyla tamamladık. 31 Mart tarihi itibarıyla açıklamış olduğumuz finansal göstergelerimizle ise 867 milyon lira gibi yüksek bir dönem kârı yakalamıştık. 1,8 milyar lira olarak belirlediğimiz 2018 yılı kâr hedefimizin yaklaşık yarısını böylelikle ilk çeyrek sonu itibarıyla yakalamış olduk’’ dedi.

SADECE KONUT YAPMIYOR

Geçen yılın verilerine göre 43 okul, 1168 derslik, 9 kreş, 10 sağlık tesis ve 22 caminin inşaatında imzası bulunan Emlak Konut GYO, yeni proje alanlarında da benzer ihtiyaçları gidecek planlamaları yaparak bu alandaki sosyal sorumluluk görevini yerine getirmeye devam edecek. Ayrıca gençlere kurduğu spor kulübüyle de yeni fırsatlar sunuyor.

15 soruda Emlak Konut THY 3. havalimanı konut projesi!