Emlak vergisi ödemelerinde 'online' dönem!

Emlak vergisi ödemelerinde 'online' dönem! Emlak vergisi ödemelerinde 'online' dönem!

Mesken ve iş yerlerine ait emlak vergisinin 2020 yılı 1. taksit ödemeleri 31 Mayıs Pazar günü sona eriyor. Mükellefler emlak vergisi ödemelerini internet üzerinden yapabiliyor.Mesken ve iş yerlerine ait emlak vergisinin 2020 yılı 1. taksit ödemeleri Mayıs ayı itibariyle başladı. 31 Mayıs Pazar günü sona erecek takvimde mükelleflerin herhangi mağduriyet yaşamaması için ödemelerini son güne bırakmaması gerekiyor.

Geçtiğimiz yıl satın alınan evin 2020 yılı vergisini alıcı ödemesi gerekiyor, 2020 yılında satın alınan evlerin vergisi ise satıcıya ait. 2020'de ev alan kişiler, 2021'den bu yana emlak vergisi mükellefi olarak öne çıkacak.

Brüt 200 metrekareyi aşmayan ev muaf

Geliri olmadığını beyan eden kişiler, sadece sosyal güvenlik kurumlarından aylık alanlar, gaziler, engelliler, şehit dul ve yetimlerin brüt 200 metrekareyi aşmamak şartıyla sahip oldukları evler için herhangi bir emlak vergisi ödemesi yapmayacakları açıklandı.

Her yıl iki kez ödenecek

Her yıl iki taksit şeklinde ödeme yapılabilen emlak vergisinin ilk taktisi mayıs ayında ödenecek. İkinci taksit ödemeleri ise kasım ayında yapılacak.

Borcunuzu sorgulayın

Emlak vergisi borcu olup olmadığını öğrenmek ve teyit etmek isteyen vatandaşların belediyelere gitmeleri veya internet üzerinden e-Devlet vasıtası aracılığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) sunduğu İnternet Vergi Dairesi'nden sorgulayabilirsiniz.

Online ödeyebilirsiniz

Emlak vergisi ödemeleri artık internet üzerinden yapılabiliyor. E-devlet sistemi üzerinden giriş yaparak emlak vergisi ödeme işleminizi tamamlayabilirsiniz. Emlak vergisi ödemesini e-Devlet üzerinden girebilirsiniz.

Mücbir sebebin emlak vergisine etkisi!

Vatandaşın emlak vergisi yükü hafifletilecek!

Koronavirüs nedeniyle emlak vergisi borcu silinebilir mi?