Emlakta alternatif ödeme seçenekleri

Emlakta alternatif ödeme seçenekleri

Durgun bekleyişi satışa çevirmek isteyen inşaat şirketleri farklı ödeme seçenekleri sunuyor.Küresel piyasalardaki krizin, Türkiye'de son bir yılda durgunluk yaşayan emlak pazarında talebe çevrilmesi için çok sayıda inşaat şirketi alternatif ödeme koşulları sunuyor. Amaç avantajlı ödeme koşulları ile bekle-gör politikası izleyen tüketiciler tarafında talebi satışa çevirmek.

Talebi canlı tutma yarışı

Bu amaçla yapılan kampanyalar arasında peşin ödeme tarihlerinin 2009'a ertelenmesi, vade sayısının artırılması, bankalarla özel anlaşmalar yapan inşaat şirketlerinin faiz oranlarını belli oranlarda sabitlemesi ya da fiyatlarının dolardan YTL'ye çevrilmesi geliyor. Emlak uzmanları durgunluk yaşanan dönemde bu kampanyaların talepleri ciddi oranda yükseltmese de inşaat şirketlerinin ihtiyaç duyduğu oranda tuttuğu görüşünde. Dumankaya İnşaat Pazarlama ve Satış Direktörü Ufuk Kayador, avantajlı fiyat, düşük peşinat ve sabit taksit imkanları ile bu dönemde talebi yakalamaya çalıştıklarını söyledi. Kayador, erken teslimat avantajı sunduklarını kaydetti.

İndirim değil ödeme kolaylığı

Dumankaya, Trend İstanbul projesinin aralık ayında teslim edilmesi planlanan üçüncü etabını erken teslim edecek. Ağaoğlu İnşaat Projeler Satış Koordinatörü Esin Algan ise Ağaoğlu'nun kriz karşısındaki duruşunun 2001'de olduğu gibi krizi fırsata çevirmek olduğunu söyledi. Fiyatlarda bir düşüş ya da peşin alımlarda indirim yerine alımları daha kolaylaştıracak alternatifler sunmayı tercih ettiklerini kaydeden Algan, bavantajlarının peşinat oranlarını düşük tutup ara ödemeleri yaymak olduğunu söyledi.

19 bin 600 YTL'den başlayan peşinatla...

Kartal'da yapımı devam eden projede 19 bin 600 YTL'den başlayan peşinatlara konut sahibi olunabiliyor. Peşin alımlarda %10 indirim imkanı bulunuyor. Vadeli alımlarda %10 peşinat, %15'lik ara ödeme ve %75 sabit taksit imkanı sunuluyor. Yanı sıra kredi faiz oranları ise 12 ay için %0,36 ay için %0,94, 60 ay için %1,21 ve 120 ay için %1,40. Ekim ayı sonuna kadar peşin veya vadeli alımlarda %5 özel indirim de uygulanıyor.

Banka kredisi olmayan devrimci ödeme planı Ağaoğlu İnşaat'ın, Batı Ataşehir'deki Southside projesinde iki farklı ödeme imkanı bulunuyor. Yüzde 10 peşinat verenler ödemeleri peşinat haricinde en az yüzde 5 olmak üzere ara ödemelerle kapatabiliyor. Peşinat ve iki ara ödeme dışında kalan pay için ise düşük faiz oranlarında banka kredisi kullandırılıyor: 12 ayda 0.75, 120 ayda 1.45. İkinci ödeme imkanında ise daire fiyatının yüzde 35'ini peşinat olarak verenler sıfır faizle iki taksitle ödeyebiliyor.

Dumankaya tarafından Kurtköy'de yapılan Konsept İstanbul, vadeli alımlarda sıfır peşinat seçeneği ya da peşin alımlarda %10 indirim sağlanıyor. Vadeli alımlarda avantajlı konut kredisi kullanma imkanının sunulduğu Konsept İstanbul'da 12 aya kadar yüzde sıfır, 36 aya kadar yüzde 0,94, 60 aya kadar yüzde 1.21, 120 aya kadar yüzde 1.40 faizle konut kredisi kullanılabiliyor.

Vadeli alımlarda avantajlı kredi

Trend Extra'da vadeli alımlarda sıfır peşinat veya %10'luk peşin alım indirim yapılıyor. Vadeli alımlarda ise avantajlı konut kredisi kullanma imkanının sunuluyor. 12 aya kadar yüzde sıfır, 36 aya kadar yüzde 0,94, 60 aya kadar yüzde 1.21, 120 aya kadar yüzde 1.40 faizle konut kredisi kullanılabiliyor.

Fiyatlar dolardan YTL'ye çevrildi

Büyükçekmece'de KKG Group tarafından inşa edilen Pelican Hill Residence'da satış fiyatları dolardan YTL'ye çevrildi. Daire fiyatları 220 bin ile 700 bin YTL arasında değişiyor. Bunun yanı sıra grup, yüzde 20 peşin ödeme imkanına banka kredisine gerek kalmadan yüzde sıfır faizle vadelendirme imkanı da tanıyor.

Fiyatlar 82 bin peşinat 8 bin 200 YTL'den başlıyor

82 bin YTL'den başlaya fiyatlarla satışa çıkarılan projede 8 bin 200 YTL'den başlayan peşinat seçenekleri sunuluyor. Vadeli alımlarda %10 peşinat, %15'lik ara ödeme ve %75 sabit taksit imkanı var. Kredi faiz oranları ise 12 ay için %0, 36 ay için %0,94, 60 ay için %1,21 ve 120 ay için %1,40. Ayrıca peşin alımlarda %10 indirim sağlanıyor.

Sinpaş GYO "Devrimci Ödeme Planı" adı verilen kampanyasında banka kredisiz 72 ay vadeli ödeme imkanı sunuyor. Devrimci Ödeme Planı'na göre aylık taksitler ilk 12 ay sabit ödeniyor. Sonraki taksitler ve ara ödemeler yılda bir kez olmak üzere Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından belirlenen yıllık Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) + 3 oranında artırılarak yine 12 ay sabit ödeniyor.

Sabah