08 / 08 / 2022

Erensan Isı'nın yüzde 25'i Fransız Atlantic Group'un oldu!

Erensan Isı'nın yüzde 25'i Fransız Atlantic Group'un oldu!

Atlantic Group, Evsel ve Endüstriyel Isı Sektörünün ülkemizdeki öncü firması Erensan Isı Cihazları Pazarlama ve Servis A.Ş.nin yüzde 25ini satın alarak ortak olduİklimlendirme ve ısıtma sektöründe yıllık 840 milyon EURO cirosu ile Avrupa ısı sektöründe prestijli markaların sahibi dünya devi şirketi Atlantic Group, Evsel ve Endüstriyel Isı Sektörünün ülkemizdeki öncü firması Erensan Isı Cihazları Pazarlama ve Servis A.Ş.nin yüzde 25ini satın alarak ortak oldu.

Erensan ile Atlantic Group arasında imzalanan ortaklık anlaşması çerçevesinde Atlantic Group ürün gamında bulunan bazı kazan ve ısıtma sistemi ekipmanları da bundan sonra Erensanın İstanbul ve Yozgat fabrikalarında üretilecek. Bu sayede Erensanın üretim kapasitesi ve istihdamı artacak.

Türk makine sektörü ve imalat sanayi için önemli bir bölümünü oluşturan ısıtma sektörünün ülkemizdeki öncü markası Erensan ile Fransanın iklimlendirme sektöründeki dünya devi Atlantic Group arasında yaklaşık 1 yıldır süren ortaklık görüşmelerinde anlaşmaya varıldı.

İstanbul Swissotelde düzenlenen imza töreninde konuşan Erensan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eren, 72 ülkeye ihracat yapan, 12 milyon EUROluk ihracatı ve 25 milyon EUROluk cirosu ile dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Erensan olarak yıllardır pek çok küresel markadan ortaklık teklifleri aldık. Biz de büyüme ve ihracat hedeflerimiz doğrultusunda uluslararası stratejik bir partner arıyorduk. Yaklaşık 1 yıldır süren görüşmeler sonucunda, 840 milyon euro cirosu ile Fransanın önde gelen sanayi kuruluşlardan biri olan Atlantic Group ile ortaklık konusunda her yönü ile anlaşmaya vardık diye konuştu.

Atlantic Groupun Erensan hisselerinin yüzde 25ini satın aldığını kaydeden Eren, İmzaladığımız anlaşma ile İstanbul ve Yozgattaki tesislerimizde Atlantic Groupun ürün gamında yer alan Atlantic, Ygnis, Hamworthy gibi bazı markaların üretimi de yapılacak. Böylece ülkemiz ihracatına da önemli katkı sağlanacak dedi.

Yönetim Erensanda

Yapılan ortaklıkta Fransız partnerlerinin yönetime denetçi olarak katılacağının altını çizen Eren,  Erensan yüzde yüz yerli üretim yapan bir Türk markası olarak yoluna büyüyerek devam edecek diye konuştu.

Kapasitemiz iki katına çıkacak

Erensan İstanbul ve Yozgat fabrikalarında Atlantic Groupun bazı markalarının da yüzde yüz yerli olarak üretileceğine değinen Ali Eren, Bu sayede üretim kapasitemiz iki kat, istihdamımız da yüzde 30 artacak dedi.

Okyanuslara açılmanın zamanı gelmişti

Stratejik bir ortaklığa imza attık diyen Ali Eren, Gerçekleşen ortaklıkla Erensanın küresel bir marka olması yolunda önemli bir adım atılmıştır. Çünkü kendi markamız ile hali hazırda 72 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Artık okyanuslara açılmanın vakti gelmişti. Bundan böyle 150 ülkeye ihracat gerçekleştiren Atlantic Groupun uluslararası deneyiminden, satış ağı ve networkünden de faydalanarak ihracat yaptığımız ülke sayısını ikiye katlamayı hedefliyoruz dedi.

Cari açığı kapatmanın reçetesi

İmalat sanayinde yer alan diğer kurumlara da benzer stratejik ortaklıklar kurmayı öneren Erensan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eren, Sayın Başbakanımızın işaret ettiği gibi Türk sanayicileri cumhuriyetin 100. yılında 500 milyar dolar ihracat hedefine emin adımlarla ilerliyor. Burada kritik nokta cari açık meselesidir. Cari açık Türkiye ekonomisi için on yıllardır süren kanayan bir yaradır. Bunun reçetesi bellidir. Teknolojiye yatırım yapmadan ve ihracatımızdaki yerli katma değer oranını cari açık tehdidini ortadan kaldıramayız. Atlantic Group ile imzaladığımız ortaklık bu bakımdan iyi bir model oluşturuyor diye konuştu.

Kalite ürünleri bizi etkiledi

Toplantıda söz alan Atlantic Group CEOsu Pierre Louis François, Erensan ürünlerinin kalitesi, güçlü kurumsal yapısı ile küresel bir aktör olmaya aday bir marka. Ürün gamımızı ve pazarlama hinterlandımızı tamamlayan özelliklere sahip. Bizi bu yönü ile etkiledi. Ayrıca kurum kültürü ve vizyonu bakımından Erensan, Atlantic Group ile paralellik sergiliyor. Bu anlamda kimyamız örtüşüyor. Bu nedenle karlı ve akılcı bir yatırıma imza attığımızı düşünüyoruz dedi.

Pierre Louis François, Biz sadece karlı bir yatırıma imza atmadık. Dünya pazarları için ürettiğimiz markalar için kaliteli üretim üsleri için stratejik bir ortak kazandık diye konuştu.

İzmir Torbalıda yıllık 400 bin adet üretim kapasitesine sahip, yüz kişinin üzerinde istihdamı bulunan ve üretiminin yüzde 100ünü ihraç eden bir havlu radyatörü tesislerinin de bulunduğunu kaydeden Pierre Louis François, aynı zamanda Erensan markasının Balkanlar, Orta Doğu, Türki Cumhuriyetler ve Kuzey Afrikaya uzanan bir kolu olduğunu ve bu bölgelerde de Erensan yapılanmasıyla ürünlerinin pazarlanması konusunda anlaştıklarını belirtti.

Fransa dışında Atlantic Groupun İngiltere, Mısır ve Ukraynada üretim tesisleri bulunduğunu, grup bünyesinde dünya çapında 4 bin 200 kişiye istihdam sağlandığını ifade eden Atlantic Group CEOsu François, Biz Erensana yüzde 25 ortak olarak güçlü bir yol arkadaşı kazandık. Sahip olduğumuz 43 yıllık deneyimi ulusalararası pazarlarda Erensan ile paylaşacağız dedi.

Basın toplantısı ortaklık anlaşmasının imzalanması ile sona erdi.