Ertuğrul Günay: Ben çarpık yapılaşmaya izin vermem

Ertuğrul Günay: Ben çarpık yapılaşmaya izin vermem

Ertuğrul Günay, "Ben bilerek hiçbir çarpık yapılaşmaya, betonlaşmaya, kaçak yapılaşmaya, doğa kirliliğine yol açacak bir düzenlemeye benim imzam altında izin vermem" dedi

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Muğla'nın Dalaman ilçesindeki Hilton Dalaman Golf Resort ve Spa Otel'in açılışına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, açıklamalarda bulundu.

Günay, Muğla'nın geçmişten beri bilinen bir "Marka Turizm Merkezi" olduğunu belirterek, "Ama itiraf etmek gerekir ki, bu bilinirliğine uygun bir altyapı henüz sağlanabilmiş değildi. Biz de bu altyapı eksiklerini gidermeye
çalışıyoruz. Sarıgerme'de yaptığımız arıtma tesisi birkaç ay içinde çevre düzeni ile birlikte bitmiş olacak. Bodrum Konacık, Yalıkavak ve Güvercinlik'te benzer düzenlemelerimiz var" dedi.

"BODRUMDAKİ VAHŞİ DEPOLAMA SORUMSUZLUĞU"
Bakan Günay, Bodrum Yarımadası'nda "Vahşi Depolama" yapıldığını hatırlatarak, "Hala yapılıyor. Şimdi, geçen yıldan beri Muğla Valimizle yeni bir alan arayışındaydık. Yeni bir alan bulduk. Bodrum Yarımadası'nda vahşi depolama sorumsuzluğunu ortadan kaldırmaya çalışacağız. Böylece Muğla'yı hem arıtma tesisleriyle, deniziyle, karasıyla insanların yüksek kalitede yararlanacağı bir merkez haline getirmeye çalışacağız" diye konuştu.

ÖNEMLİ ADIMLAR
Bakan Günay, Türkiye'nin turizmde çok önemli adımlar attığına işaret ederek, şunları kaydetti:
"Dünya Turizm Örgütü'nün bu hafta içinde yaptığı açıklamaya göre, dünyada son 4-5 ayın sonuçlarına göre yüzde 8 gerileme var. Dünyada turizm yüzde 4-6 arasında gerileyecek gibi gözüküyor. Fakat Türkiye eksi bile değil. Türkiye aşağı yukarı geçen yılın seviyesini yakalama eşiğinde. Hatta birkaç puan aşabileceğimiz ümidini taşıyorum. Böyle bir coğrafyanın kıymetini bilmeliyiz, altyapıyı, denizi, karayı planlamamız ve daha iyi korumamız gerekiyor."

KAÇAĞA İZİN YOK
Bakan Günay, "Ben bilerek hiçbir çarpık yapılaşmaya, betonlaşmaya, kaçak yapılaşmaya, doğa kirliliğine yol açacak bir düzenlemeye benim imzam altında izin vermem" dedi.

Bakan Günay, Bodrum'da bazı yerlerin "Turizm Merkezi" ilan edilmesi ve sonrasında yerel yönetimlerin gösterdiği olumlu tepkilerle ilgili olarak da şunları sözledi.

"Bu olumlu tepkileri gösteren arkadaşlara teşekkür ediyorum. Biz belediyelerin yetkilerini kısıtlamak yanlısı değiliz ama objektif kriterler getirelim. Yeşili kullanmakta, doğayı kullanmakta, yapı yüksekliklerini
sınırlamakta, herkesin kabul edeceği kriterler belirleyelim. Bu kriterleri belirlerken herkese danışalım. Türkiye çapında uygulanabilir objektif, siyasi iktidara göre, seçim eşiğine göre, değişmeyen kriterler belirleyelim ve bunları beraberce uygulayalım ve denetleyelim düşüncesindeyiz. (AA)

pus