Eskişehir Yolu'nda prim potansiyeli yüksek yerler!

Eskişehir Yolu'nda prim potansiyeli yüksek yerler!

Bu haftaki yazımızla Eskişehir Yolu'nu anlatan yazılarımızın sonuna gelmiş oluyoruz. Ankara'yı bilenler için belki alışık oldukları bir konu olmasına rağmen, diğer okurlar için neden tek bir aks üstüne bu kadar makale yazıldı sorusu akıllara gelebilir? Bu

Eskişehir Yolu Ankara'nın Batı kapısı olarak sayılabilir. (Herkes duymuştur “Türkiye'de şehirler Batıya doğru gelişir “ denir.) Bana göre Eskişehir Yolu'nun en önemli özelliklerinden biri topografik olarak uygunluğu ve Polatlı'ya kadar neredeyse dümdüz bir çizgi olarak gitmesidir. Şehir plancılığı açısından Eskişehir Yolu çok nitelikli bir yapılaşmaya uygundur. Ayrıca yolun etrafında çeşitli devlet kurumlarını arsalarının ve dolayısıyla binalarının olması bu yolun tercih edilmesi için önemli bir özellik haline gelmiştir. Kentin önemli Üniversite Kampüsleri'nin bu aksda yer almaktadır.Bütün bu olumlu faktörler Eskişehir Yolu'nu şehrin en önemli aksı haline getirmiştir.

Yaşamkent: Eskişehir Yolu'nda Başkent Üniversite'sinin karşısında yer alan bölgedir. Son yıllarda lüks konut siteleri,alt yapı çalışmaları çok ilgi görmüştür. Genellikle yüksek apartmanlar şeklindeki binalarda,geniş konforlu daireler ile yüksek gelir seviyesine sahip müşteriler tarafından tercih edilmektedir. Bölgede arsalarda çok değerlenmiştir.

Bağlıca: Etimesgut Belediyesi'ne bağlı bir bölgedir. Eskişehir Yolu'na direkt bağlantılı bir bölge olduğu için bu aks içinde yer alması doğru olur. Bağlıca son yıllarda inanılmaz bir hızla gelişti. Her yerde kooperatifleri görmek mümkündür. Çok katlı ve villa türü yapılaşma gözükmektedir. Çayyolu,Yaşamkent bölgesinde uygun fiyata konut bulamıyanlar, Bağlıca'yı tercih edebilirler.

Alacaatlı: Son yıllarda hızla arsa fiyatları artmıştır. İmarlı ve imarsız bölgeleri bulunmaktadır. Genellikle villa tipi yapılaşma gözükmektedir.

Dodurga Köyü: İncek ile Alacaatlı bölgeleri arasında kalmaktadır. İmar gören bölgeleri ve görmeyen bölgeleri mevcuttur.

Ballıkuyumcu Köyü: Eskişehir yoluna yakın imar gören bölgelerinin fiyatı daha yüksektir.

Şehitali Köyü: Kooperatiflerin tercih ettiği bir bölgedir.

Temelli: İmarlı ve imarsız bölgeler mevcuttur. Kamuoyu tarafından duyulması TOKİ' nin buraya yatırım yapmasıyla başladı.

Temelli'ye kadar Eskişehir Yolu'nun her tarafı her gün değer kazanmaktadır. Bunlardan bazılarını sayacak olursak: Yapracık,Yukarı Yurtçu,Aşağı Yurtçu, Alagöz, Malıköy, Alcı, Hisarlıkaya vb.)

Uzun vadede yatırım yapmak isterseniz bu yazıda incelediğimiz bölgelere bakmanızı tavsiye ederim. Güzel bir hafta geçirmeniz dileğiyle

 Ebru Öz

Mimar/Gayrimenkul Değerleme Uzmanı

ebruoz@laldegerleme.com.tr