''Ev isteyen beklemesin faiz düşerse zam gelir''

''Ev isteyen beklemesin faiz düşerse zam gelir''

Soyak Genel Müdürü Emre Çamlıbel, konut kredisi almak için faizlerin düşmesini bekleyen tüketiciye mesaj verdi: Faiz konut fiyatının bir parçasıdır, eğer düşerse biz de zam yaparız.KalDer (Kalite Derneği) tarafından verilen 'Ulusal Kalite Ödülleri'nde aday gösterilen ilk inşaat firması olan ve iki yıldır finale kalan Soyak, kalite konusunda yaptığı çalışmaları yeni projeleri ile destekliyor. 2008'de ilk alışveriş merkezi yatırımını yapmaya hazırlanan Soyak, gözüne iki Anadolu şehrini kestirmiş. Şirket, konut konusunda da yine sektörün en çok üreten firmalarından biri olma konusunda iddialı. GYODER (Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi ve Soyak Genel Müdür Emre Çamlıbel, "46 yıllık geçmişinde 50 bin konut yapmış bir firmayız. Şu anda ise 5 yılda 30 bin konut yapacak arsa stoğumuz var" diyor. En son geçtiğimiz hafta İstanbul Kartal'daki Evreka Residence projesini satışa çıkaran ve 126 dairenin yarısını 2 günde satan Soyak'tan konut almak için kredi faizlerinin düşmesini bekleyen tüketiciye de mesaj var: Yüksek faiz dezavantaj sayılmaz. Faiz düşerse, fiyat artar.

KOMİSYONSUZ KREDİ

* Soyak'ın projeleri çok hızlı satılıyor. Evreka Residence da öyle oldu. Ödemede çok mu kolaylık sağlıyorsunuz? Sektördeki diğer firmalarla mukayese edildiğinde avantajımız büyük. Soyak, 46 senedir 50 bin konut inşa etmiş bir firma. 2004'ten beri de konut kredisi ile satış yaptığımız için büyük bankalarla önemli hukukumuz var. Müşterimize özel imkânlar sunuyorlar. Örneğin, piyasadakilerin altında faiz ve peşinat oranı uygulanıyor. Kredi komisyonu alınmıyor bizim projelerden. Dosya masrafı da alınmıyor. Bu da hızlı satışı etkileyen faktörlerden olabilir.

* Piyasa kredide faizin yeniden yüzde 1'e inmesini bekliyor. Sizce bunun etkisi ne getirir? Biz faizin 2009'dan önce yüzde 1 düzeyine inmesini beklemiyoruz. Ancak makroekonomik göstergeler değişmezse 2009'da bu oran yakalanır. Fakat konutta fiyatlar faizler düştükçe artacak. Çünkü faiz, konut fiyatının bir parçasıdır. Yani beklemek yerine şu anda faizler yüksekken konut almak çok da dezavantaj değil. Çünkü faiz düştüğü gibi fiyat artışına gidilecek. Maliyetler de yükseliyor. İlave fiyat artışı bunlar da. İhtiyacı olan doğru evi, şirketi ve lokasyonu bulduğunda konutunu alsın.


* Soyak'ın yeni projeleri hakkında bilgi verir misiniz? Gelecek yıl  İzmir  Karşıyaka'da 2 bin konutluk, Urla'da ise 200 villalık iki projemiz başlayacak. Avrupa yakasında da bir proje satışa çıkarmak istiyoruz.

* Bu proje nerede ve kaç konutluk? Yerini şu an söylemek zor. Elimizde 5 yılda 30 bin yeni konut inşa edecek arsa stoğu var. Yani her yıl yaklaşık 5 bin konut sunabiliriz pazara. Ancak içinde bulunduğumuz duruma bakınca 2008'de ne büyüklükte bir proje yaparsak yapalım konutların ilk etapta 2 bin- 2 bin 500 kadarını satışa sunabiliriz.


 


"2008'de Soyak'tan Anadolu'ya alışveriş merkezleri bekleyin"


* Soyak, inşaatta farklı alanlara girmeyecek mi? Ofis veya alışveriş merkezi gibi... Biz çok köklü bir firmayız. Sadece konut işinde olmamız beklenemez. Diğer alanlarda da olacağız. Bu yönde de büyük alışveriş merkezleri için çalışmalarımız, arsalarımız ve projelerimiz var. Henüz inşaatına başladığımız bir şey yok ama gelecekte Soyak'tan alışveriş merkezleri bekleyin. İstanbul'da da Anadolu'da da projeler var.

* Anadolu'nun hangi şehirlerini seçtiniz? İnşaatlar ne zaman başlayacak? Başlangıç 2008'de. Anadolu'da iki büyük alışveriş merkezine başlayacağız. Pazar anlamında alışveriş merkezini kaldıracak, pazar derinliği, nüfusu ve alım gücü yüksek kentler olacak. Hatta işletmeyi de biz yapabiliriz ancak uzmanlığımız bu değil. Sanırım bir süre destek olup çekiliriz.

* Ne kadar yatırım yapacaksınız? Yatırım tutarları henüz net değil.


Soyak, orta ve alt sınıfa yönelik projeler yapmayacak mı? Türkiye'de çok büyük konut açığı var. Ödeme gücüne yönelik olarak özel sektörün orta ve dar gelirlilere yönelik proje geliştirmesi için teşvik bekliyoruz. Mesela bu tür projelerin satış sözleşmesinden damga vergisi alınmaması. Ruhsat harçlarında teşvikler verilsin. Bu teşvikler 600 bin konut açığının kapanmasına destek olacaktır. GYODER bu durumu geçtiğimiz ay vergi konseyine kapsamlı bir raporla sundu. Soyak ve GYODER olarak üzerinde çalıştığımız önemli bir konu da imarlı ve mülkiyet problemi olmayan arsa tedariği ihtiyacı. İmarlı, nitelikli, yeterli büyüklükte arsa yok. Bunun tedariği sektör için çok önemli.


(Sabah)