Evini kendin boya akımı boya tüketimi artıracak

Evini kendin boya akımı boya tüketimi artıracak


Polisan Boya Üst Yöneticisi Erol Mizrahi, ''Türkiye'deki boya kalitesi Avrupa ve ABD'nin üstündedir.''


Polisan Boya Üst Düzey Yöneticisi (CEO) Erol Mizrahi, Türkiye'deki boya kalitesinin Avrupa ve ABD pazarlarından daha üst seviyede olduğunu belirtti. Mizrahi, boya sektöründe son dönemde, inşaat sektörüne paralel bir daralmanın görüldüğünü söyledi. Sektörde ileriye yönelik hedef belirlemede çeşitli tereddütlerin bulunduğunu, bunun yılın 5 aylık dönemindeki pazar yapısını olumsuz etkilediğini dile getiren Mizrahi, net rakamlar bulunmamasına rağmen hammadde ithalatı yapan firmalardan alınan bilgilere göre bir daralmanın görüldüğüne işaret etti. Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlarla hammadde maliyetlerinin yükseldiğini, buna rağmen firmaların yoğun rekabet ortamında bu artışları fiyatlarına yansıtamadıklarını ve karlılığın giderek düştüğünü dile getiren Mizrahi, büyük bir potansiyel bulunmasına rağmen beklentilerin gelir düzeyindeki artışa bağlı olduğunu kaydetti. Boya pazarında ilk 4'te yer alan firmaların pazar payının yüzde 60'ına sahip olduğunu kaydeden Mizrahi, tüketimin yıllık ortalama kişi başı 5.5 kilogramdan AB standartlarındaki 10-25 kilogramlara yükselmesi halinde bu yapının sürdürüleceğini, aksi halde firma sayısının azalması yönünde baskının oluşacağını dile getirdi. Rekabetin son dönemde boya sektöründe önemli değişiklikler yarattığını, yeni ürünlerin ortaya çıktığını ifade eden Mizrahi, bu ortamda marka yaratmanın hayati bir öneme sahip hale geldiğini vurguladı.Türkiye'nin dünya boya sektöründe rekabetin en yoğun olduğu ülkeler arasında olduğunu dile getiren Mizrahi, bu ortamda ürün geliştirmenin yanında ciddi pazarlama yatırımının da zorunlu olduğuna işaret etti. Mizrahi, şirket olarak yıllık 40 milyon dolarlık tanıtım ve pazarlama bütçesi ayırdıklarını, yeni bir ürün çıkarırken çoğu zaman üretim sürecinden daha fazla pazarlama sürecine zaman harcadıklarını dile getirdi.Pazarda oluşan rekabet ortamının belli bir kalite standardı getirdiğini kaydeden Mizrahi, "Türkiye'deki boya kalitesi Avrupa'nın hatta ABD'nin üstündedir. Bu, ihtiyaçlardan kaynaklanıyor. ABD'de binaların boyama sıklığı daha fazla. Burada daha uzun periyotlar var. Bu nedenle daha dayanıklı boyalar üretiliyor. Biz boyalarımıza rahatlıkla 10 yıl garanti verebiliyoruz. Başka bir ülkede böyle bir şey yok, buna gerek de yok" diye konuştu.

Ev kozmetiği

Türkiye'de üretim kalitesine rağmen boya bilincinin çok zayıf olduğunu, tüketicinin boyanın asıl görevi olan koruma özelliğinden çok renk tatminini ön plana çıkardığını dile getiren Mizrahi, bilinci artırmak amacıyla eğitim çalışmaları yaptıklarını dile getirdi. Boya ile ilgili tüketicide farklı bir algı yaratmaya çalıştıklarını belirten Mizrahi, sektörün artık kendisini ev kozmetiği olarak tanımladığını ifade etti. İç dekorasyon konusunda özellikle kadınların etkili olduğunu ve ürün çeşitliliğiyle farklı tercihlerin ön plana çıkmaya başladığını dile getiren Mizrahi, sözlerini şöyle sürdürdü: "Eskiden boyama maliyetinin içinde işçilik boya gideri ile eşitti. Ama bugün işçilik ücretleri 5-6 kat daha pahalı hale geldi. Avrupa'da da bu nedenle insanlar ellerine fırça alıp evlerini kendileri boyamaya başlamış. Bu da (evini kendin boya) akımını doğurmuş. Bu durum boya tüketiminin artmasına neden olmuş. Türkiye'de şu anda kendi boyasını yapma oranı yüzde 5. Yurt dışında yüzde 30'lar seviyesinde. İşçilik fiyatları arttıkça tüketim de artacaktır. Evini kendin boya akımı, boya tüketimini Avrupa seviyesine çıkarabilir. Bu akımı teşvik eden televizyon programlarının da olumlu etkisi oluyor. Boya seçiminde artık televizyon dizilerinin çok büyük etkisi var. Buradaki dekorlar ilgiyle izleniyor ve insanların tercihlerine yön veriyor.

Dış pazarlar

Polisan'ın agresif büyüme hedefleri belirlediğini ifade eden Mizrahi, yılın 5 aylık döneminde belirlenen hedeflerin yakalandığını, bir satış daralmasının söz konusu olmadığını dile getirdi. Dış pazarda özellikle Türk Cumhuriyetleri, Kuzey Afrika ülkeleri ve Doğu Avrupa'da etkili olmayı hedeflediklerini dile getiren Mizrahi, Azerbaycan'da kurdukları tesisle bu ülkede markalaşma çalışması başlattıklarını, gelecek dönemde çevre pazarlarda etkinliği artıracaklarını ifade etti.