04 / 02 / 2023

F1'le doğdu, nüfusu 3 yılda 4 kat arttı

F1'le doğdu, nüfusu 3 yılda 4 kat arttı

Dünyanın en önemli motorsporları organizasyonu olan Formula 1, bu hafta sonu 3'üncü kez İstanbul'da gerçekleşecek. Dünyada 2 milyarın üzerinde kişinin takip ettiği bu büyük organizasyon, bir taraftan İstanbul'u dünyaya tanıtırken diğer taraftan 3 yıl önce

3 yıl önce nüfusu çevre köylerle birlikte 5-6 bini geçmeyen belde, bugün birbirinden lüks villa ve konutların hızla yükselmesiyle 20 bine dayandı.


Tüm dünyada 2 milyarın üzerinde izleyiciye sahip olan 'Formula 1 Dünya Şampiyonası' heyecanı bu hafta sonu üçüncü kez İstanbul'da start alacak. Dünyanın bu en önemli organizasyonu için kısa bir süre kalırken, İstanbul Park'ın yer aldığı Akfırat Beldesi de prestijli villa ve konutlardan oluşan yeni çehresiyle ziyaretçilerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.


İstanbul Park'ın yapımı sırasında adı duyulan ve biranda gayrimenkul şirketlerinin gözdesi olan Tuzla'ya bağlı bu küçük belde, Formula 1'le birlikte adeta İstanbul'un en prestijli 'Villa Kent'i durumuna geldi. İstanbul Park pistinin inşa edilmesinin ardından konut projelerinin hızla yükselmeye başladığı Akfırat'ta nüfus bugün üç yıl öncesine oranla 3-4 kat artmış durumda. Akfırat beldesi civar köylerle birlikte 5-6 binlik bir nüfusa sahipken bugün 20 bine yakın bir nüfusla gözde bir yerleşim bölgesi oldu.


Villa sayısı 3100'ü buldu


Bölgede 20'ye yakın proje gerçekleşirken, bir o kadar villa ve konut yapımı için de hazırlıklar yapılıyor. Bugün beldede inşa edilen villa sayısı 3 bin 100'ü buluyor. Halen inşası devam eden projelerin tamamlanmasının ardından bölgenin nüfusunun 5 bin kişi daha artacağı tahmin ediliyor.


İstanbul Park pistinin inşaatı başlamadan önce Akfırat'ta arsaların metrekare fiyatları 2-3 YTL'den başlarken bugün konumuna göre 40 dolardan başlayıp 250 dolara kadar çıkabiliyor. Bölgedeki villa fiyatları ise 450 ile 850 bin Euro arasında değişiyor. Formula 1, İstanbul Park'ta başlamasının ardından Akfırat'a belediye tarafından bağlantı yolları, çevre düzenlemeleri de yapıldı. Üniversitenin de inşa edildiği bölgeye lise, hastane ve alışveriş merkezleri gibi yatırımların yapılması da planlanıyor.


İkinci üniversite yapılıyor


İstanbul Park pistinin inşa edilmesinin ardından Akfırat bölgesindeki hızlı yapılanma sürüyor. Pistin çekiciliğini gören gayrimenkul firmaları bölgede projeleri hayata geçirirken, belediye de çevre düzenlemeleri, bağlantı yolları ve altyapı gibi çalışmaları gerçekleştirdi. Okan Üniversitesi'nin yapıldığı bölgede şimdi Türk Telekom yeni bir üniversite açmak için kolları sıvadı. Akfırat'ta şimdi Şişli Terakki Vakfı tarafından yapılacak bir lisenin yanısıra, hastane ve alışveriş merkezleri gibi yatırımlar da gündemde. Bu yatırımların dışında Migros'un da bölgede açılacağı belirtiliyor.


Projeler satılıyor yaşam hızla başlıyor


Akfırat'ta 'İstanbul Park' pistinin yoluna girildiğinde ilk proje olma özelliği taşıyan Royal Park Residence'ın villalarının yüzde 35'i, dairelerinin de yüzde 30'u satılmış durumda bulunuyor. 72 villa ve 3 bloktan oluşan Royal Park Residence'da yaşam Eylül'de başlayacak. 98 villalık Bautek Kuğu Evleri'nin yüzde 63'ü satılırken, yaşamın başladığı Millenium Park Evleri'nin ise yüzde 85'i satılmış.


Arkeon Evleri'nin yüzde 80'i, Yon Konut'un Tepeören Villaları'nın yüzde 89'u, Sıddıklar İnşaat'ın Sultan Konakları'nın ise yüzde 35'i satılmış. D-Yapı'nın 143 adet villalık projesinin de yüzde 95'i satılırken yaşam başlamış durumda. 104 konutluk Ecesan Vilları ve Şanlı İnşaat'ın Kırklar Vadisi projelerinde satışlar bitmiş. Akfırat'ta ayrıca Yuvataş İnşaat'ın Tepe Park'ı, Parkville, Uzunal İnşaat'ın Kanarya Evleri, Ertaş İnşaat'ın Koru Evleri, İnmaş İnşaat'ın İstanbul Park Konakları, CE Yapı'nın F2 Evleri, Eren İnşaat'ın Akfırat Villaları, Tümak İnşaat'ın İspanyol Evleri bulunuyor. Marmara Konut'un Korupark Evleri ve İnanlar İnşaat'ın yatırımı proje aşamasında bulunuyor.


Nüfus artışında Formula 1 etkisi


Formula 1'le birlikte Akfırat'ta nüfusun 6 binden 20 binler seviyesine yükseldiğini söyleyen Akfırat Belediyesi Başkan Danışmanı Hüseyin Çelik, "İstanbul Park'ın bu nüfus artışında yüzde 60 etkisi oldu. Planlamayla birlikte Akfırat bir trend haline geldi. Bağlantı yolları, çevre düzenlemeleri gibi bir çok çalışma yaptık. Pist çevresindeki yol, kavşak ve çevre düzenleme çalışmaları hızla tamamlandı" dedi. Formula 1'e ev sahiliği yapan Akfırat Belediyesi bu yıl Formula 1'in 56 yıllık tarihini anlatan bir kitap hazırladı. Ayrıca halk oyunları, mini konserler, semazen gösterisi ve çocuklar için çeşitli eğlence mekanları için tanıtım çadırı kuran belediye, bu yılki yarışları festival havasına sokmak istiyor.


Yatırım ortamını araştırıyoruz


Satışlarda projenin piste yakın olmasının avantajının olduğunu söyleyen D-Yapı Proje Koordinatörü Ufuk Tufan, "Akfırat, İstanbul'un gelişmekte olan bölgelerinden. İstanbul Park'la birlikte bölgenin gelişmesi inşaat firmalarının da oraya yönelmesini sağladı" dedi. Akfırat'ta konut ağırlıklı çalışmalar yaptıklarını da sözlerine ekleyen Tufan, bölgedeki yatırım ortamını da araştırdıklarını ve bunun gibi bir takım çalışmalar yaptıklarını belirtti.


Bölge F1'le erken gelişti


BÖLGEDE altyapının, çevre düzenlemelerinin ve bağlantı yollarının gelişmiş olduğunu söyleyen Bautek Genel Müdürü Tuncay Nizam, "İstanbul Park'ın tüm bu çalışmalara büyük katkısı oldu. Akfırat bölgesi gelişebilecek bir bölgeydi ama İstanbul Park sayesinde gelişme daha erken meydana geldi" dedi. Bölgedeki gelişmeyi sadece teknik özelliklere bağlanmaması gerektiğini de belirten Nizam, "Sanayi ve işyerlerinin olması da bölgeyi geliştiriyor. Ayrıca bu bölgede yapılaşma da çok düzgün. Konutlar hep bahçeli ve az katlı" diye konuştu.


Akfırat'ta yer alan villalar


Adı Villa sayısıFirma


Arkeon Evleri329Yapı Konut


Akfırat Evleri143D-Yapı


Royal Park Residence72Kuryap-Royal


Millenium Park219A. Yıldırım


Kuğu Evleri98Tırsan-Bautek


Tepeören Villaları101Yon Konut


Koru Evleri22Ertaş


Sultan Konakları23Sıddıklar


İstanbul Park Konakları55İnmaş


F2 Evleri314CE Yapı


Kırklar Vadisi34Şanlı


Akfırat Villaları29Eren


Kanarya Koanakları15Uzunal


İspanyol Evleri10Tümak


Proje aşamasında-İnanlar


Korupark Evleri165Marmara Konut


Ecesan Villaları104Ecesan


Tepepark42Yuvataş


Yabancıların talebi artıyor


Tümak İnşaat Genel Müdürü Serkan Aksel, "Bölgeye çok çeşitli kesimlerden talep geliyor. Şehrin kalabalığından trafiğinden kaçmak isteyenler olduğu gibi MotoGP ve Formula 1 için de talep e
Geri Dön