Faiz indirimi 200 bin ek konut satışı getirecek!

Faiz indirimi 200 bin ek konut satışı getirecek! Faiz indirimi 200 bin ek konut satışı getirecek!

Ziraat Bankası'nın 500 bin TL'ye kadar olan konut kredilerinde 10 yıla kadar olan vadelerde aylık faiz oranını yüzde 0,98'e çekti. Sektör temsilcileri indiriminin 200 bin ek konut satışı getireceğini söyledi...Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı bankaların konut kampanyası bugün başladı. İlk atan Ziraat Bankası'ndan geldi. Sektör temsilcileri, bu indirim sayesinde 200 bin ek konut satılabileceğini bildirdi. Anadolu Ajansı'ndan Uğur Aslanhan'ın haberine göre; sektör temsilcileri, Ziraat Bankası'nın 500 bin TL'ye kadar olan konut kredilerinde 10 yıla kadar olan vadelerde aylık faiz oranını yüzde 0,98'e çekmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Konut kredi faizi yüzde 0,98'e indi!
 

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, "Kamu bankaları tarafından ve en küçük hesapla 250 milyon liralık bir sübvanse yapılarak konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1,2'den yüzde 0,98'e indirilmesi sonucunda, yaklaşık 7-8 milyar liralık konut satışının olacağını öngörüyoruz. Bu iyimser rakamın gerçekleşmesi sonucunda, sadece yüzde 3'lük tapu harcına mahsuben devletin kasasına 200 milyon lira girecektir." dedi.

AYİDER Başkanı Melih Tavukçuoğlu

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, "Konut fiyatları acaba düşer mi, faizlerde indirime gidilir mi gibi kafasındaki soru işaretleriyle konut alımında temkinli davranan konut alıcısını harekete geçirecek bir hamle bu. Ancak sektörün daha hareketli olmasını istiyorsak bir an önce faizlerin 0,60-0,70 bandında olması gerekiyor." şeklinde konuştu.

Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Akbal

Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Akbal, "KDV oranlarının yüzde 18'den 8'e, tapu harçlarının yüzde 4'ten 3'e indirilmesinin yanı sıra konut kredisi faizlerinin de yüzde 0,98'e düşürülmesi, konut satışlarını kuşkusuz artıracak. Satış ofislerimizde artan trafik, form sayısındaki gözle görülür artış bunun en önemli göstergesi. Nitekim açıklanan teşvikler bekleyen talebi ve kararsızları harekete geçirmiş durumda. Böyle giderse bu sene de geçen sene olduğu gibi bir rekor sürpriz olmaz." ifadelerini kullandı.

Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu

Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu, inşaatın ülkenin lokomotif sektörü olduğunu söyledi. Nuhoğlu, tüketicinin satın alma eğilimini etkileyen en önemli unsurlardan birisinin kredi faiz oranları olduğunu, faiz oranlarının düşürülmesinin satış rakamlarını büyük ölçüde artıracağını ifade etti. 

Demir Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir

Demir Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, "Şu anda bu indirim sayesinde 100 bin lira kredi çeken birisi toplamda geriye 30 bin lira daha az ödeyecek. Bu da 500 bin lirada 150 bin lira yapıyor. Bu, müşteriyi çok mutlu edecektir." dedi. 

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, "Bu indirimle konut ihtiyacı olup da yüksek faiz nedeniyle bunu erteleyen alımlar harekete geçecektir. Hem tüketici hem üretici kazanacak. İnşaat sektöründeki likiditenin artmasıyla diğer sektörler de olumlu etkilenecek. İlk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre konut satışlarında yüzde 15 gibi bir düşüş vardı. Önümüzdeki üç aylık süreçte bunu telafi ederek geçen yılı yakalarız. Geçen yıl 1,4 milyon konut satılmıştı. Bu şekilde gitseydi yakalayamazdık ancak şimdi geçen yılı yakalayacağımızı düşünüyorum." açıklamasında bulundu. 

Maritza İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Emir Sarıgül

Konut faizlerini yüzde 1'in altına çekmesinin, inşaat sektörüne verdiği desteği bir kez daha gösterdiğini ifade eden Maritza İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Emir Sarıgül, "Canlanan inşaat sektörünün tüm sektörlere de hareket getireceğine inanıyorum." dedi.