Fatih'teki Haseki Sultan Camisi restore edilecek!

Fatih'teki Haseki Sultan Camisi restore edilecek! Fatih'teki Haseki Sultan Camisi restore edilecek!

Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi Hürrem Sultan tarafından Mimar Sinan'a yaptırılan ilk eserlerden biri olan Fatih'teki Haseki Sultan Camisi restore edilecek.

Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi Hürrem Sultan tarafından Mimar Sinan'a yaptırılan ilk eserlerden biri olan Fatih'teki Haseki Sultan Camisi restore edilecek. 1539'da yapımına başlanan külliye bünyesinde yer alan tarihi cami, mimarisi ve süslemeleriyle İstanbul'un en önemli eserlerinden biri olarak gösteriliyor. Mimar Sinan'ın başmimar olduktan sonra yaptığı ilk kubbeli cami sayılan tarihi eser, cami olarak yapıldıktan sonra, etrafına hastane, medrese, sıbyan mektebi eklenerek külliye haline dönüştürüldü. 1894'te yaşanan depremde ağır hasar gören tarihi cami, 1970'te restore edildi.


İHALE EYLÜLDE...

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından cami dışındaki alanları restore edilen tarihi külliyede, Haseki Sultan Camisi'nin koruma ve yenileme çalışmalarına da başlanacak. Eylül ayı içinde ihale ve iş teslimi yapılması planlanan tarihi yapının restorasyon çalışmaları, 600 günde tamamlanacak. Hürrem Sultan ilk önce mimar Acem İsa'ya planlarını çizdirip temelini attırdığı tarihi külliyenin tasarımını beğenmediği için Mimar Sinan'a verdirmişti. Cami, Fatih'te Haseki ile Cerrahpaşa semtleri arasındaki Avratpazarı mevkisinde bulunuyor.


Sabah