15 / 08 / 2022

Ferzan Çelikkanat: Turizmde kalifiye eleman sıkıntısı bekleniyor!

Ferzan Çelikkanat: Turizmde kalifiye eleman sıkıntısı bekleniyor!

Er Yatırım ve Turizm Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat, Türkiye'de çok sayıda nitelikli otel yapıldığına işaret ederek, "Artan yatırımlarla birlikte konaklama ve ağırlama sektöründe Türkiye'yi çok ciddi bir ara eleman sıkıntısı bekliyor" dedi.
 Er Yatırım ve Turizm Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat, Türkiye'deki otelcilik anlayışında iki önemli eksikliğin 'yatırımcı profili' ile 'kalifiye eleman' olduğunu belirtti. Sanayi ve inşaat sektörü ağırlıklı olarak kendini geliştirmiş olan yatırımcının, hizmet sektöründe henüz adaptasyon sağlayamadığmı kaydeden Ferzan Çelikkanat, "Farklı sektörlerin deneyim ve birikimi hizmet sektörü yatırımlarına yansıdığında sıkça yanlış yer, yanlış bina ve yanlış işletme görülmeye başlandı. Ehil olmayan kişilerce yapılan otel yatırımları büyük paralar harcansa dahi pazar, insan verimliliği ve rekabet koşulları gözetilmeden gerçekleştiriliyor" dedi. Ayrıca otelcilikte milyon dolarlık yatırımlara uygun kaliteli ve kalifiye insan yatırımının da yapılmadığının altmı çizen Çelikkanat, "Artan yatırımlarla birlikte konaklama ve ağırlama sektöründe Türkiye'yi çok ciddi bir ara eleman sıkıntısı bekliyor" uyarısında bulundu. 


Turist profili değişiyor Son dönemlerde bölgede yaşanan hareketliliğin Türkiye'ye gelen turist profilinde de gözle görülür dönemsel kaymalara yıol açtığma dikkat çeken Çelikkanat, "Türkiye'yi en çok bugüne kadar tercih eden turist profili Rusya ve Almanya'dır. 

Ancak bu alışagelmiş sıralama içinde artık aylık bazda İran ve Irak gibi Ortadoğu ülkelerinin turist profilleri de yer alıyor. Bu Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde çok yoğun şekilde gözlemlenebiliyor" şeklinde konuştu. Bu çeşitliliğin doğru kontrol edilmesi ve doğru yatırımlarla planlanması halinde Türkiye'nin esas ihtiyacı olan 12 aya yayılmış bir turizm destinasyonu olması için önemli bir fırsatın doğacağını kaydeden Çelikkanat, "Bu çeşitlilik deniz, kum, güneş 3'lüsünden alışveriş, tarih, kültür, kongre ve alternatif turizm gibi farklı turizm dallarının da rağbet görmesini sağlayacaktır" diye konuştu. 


Yeni Mesaj