Folkart, İzmir'e Avrupa'nın en yüksek binasını inşa edecek!

Folkart, İzmir'e Avrupa'nın en yüksek binasını inşa edecek!Avrupa'nın en büyük binasını yapmaya hazırlanıyor. Tasarımı süren bina 370 metre yüksekliğinde olacak. Şu an Türkiye'nin en yüksek binası 261. Avrupa'nın en yüksek binası 308 metre...


Avrupa'nın en büyük binasını yapmaya hazırlanıyor. Tasarımı süren bina 370 metre yüksekliğinde olacak. Şu an Türkiye'nin en yüksek binası 261. Avrupa'nın en yüksek binası 308 metre. Şaraphane'de yapılacak olan bina için 550 milyon TL'lik bir yatırım öngörüyor Folkart'ın kurucusu Mesut Sancakta 2006 yılına kadar inşaatla ilgisi çocukluğunda yüksek yapılara duyduğu merakla sınırlıydı. Folkart'ın Narlıdere'deki sıradışı konut projesi ile başlayan inşaat macerası, önümüzdeki yıl temeli atılacak olan Avrupa'nın en yüksek binası ile devam edecek. Uç yıl öncesine kadar sahip olduğu ecza deposunun Ege Bölgesi'ndeki yüzde 20'lik payını bir yılda yüzde 40'a çıkarmak hedefiyle İzmir'e gelen Mesut Sancak, Folkart firmasıyla inşaat sektörüne girerek kentte kaldı. Kentteki A sınıfı konut açığını iş için fırsat olarak gören Sancak, ilk adımı da  İzmir  konut piyasasma yeni bir soluk getiren Folkart Narlıdere Projesi ile adım attı. Türkiye'nin sıradışı mimarlarından Emre Arolat tarafından çizilen proje, Folkart markası için iyi bir çıkış oldu. 


Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Folkart Narlıdere'yi 50-100 yıllık bir planın ilk ürünü olarak gördüklerinden kesinlikle kâr amacı gütmediklerini söylüyor. Bu projenin Folkart'ın inşaat sektöründe bir marka olmasmı sağlaması hedeflenmişti. Folkart Narlıdere'yi Folkart Mavişehir takip etti. Bu iki konut projesini halihazırda yapımı süren, İzmir'in en yüksek binaları olan ikiz kuleler, 200 metre yüksekliğindeki Folkart Towers izledi. Önceki projeler nitelikli konut açığım kapatmaya yönelik olurken, Folkart Towers İzmir'deki nitelikli ofis açığını kapatmak amacıyla yapıldı, Bu projede de satış oranlarının yüzde 70'i aştığı gözleniyor. 

Folkart şimdi de Avrupa'nın en büyük binasını yapmaya hazırlanıyor. Tasarımı süren bine 370 metre yüksekliğinde olacak. Şu an Türkiye'nin en yüksek binası 250, Avrupa'nın en yüksek binası 308 metre. Şaraphane mevkiinde yapüacak ve 550 müyon TL'ye mâl olacak bu binanın arazisi alındı, önümüzdeki yıl temeli atılacak. 

Folkart bunun dışında, Bayraklı'da Folkart Towers'ın tek kulesi boyutunda yeni bir karma proje ile Bornova'da 900 dairelik bir konut projesi de hayata geçirecek. 

Tüm bunlar tamamlandığmda, Folkart, 2006'dan bu yana İzmir'e yaptığı inşaat projeleri için 1.5 milyar TL harcamış olacak. 

İzmir, inşaatta potansiyelini sürdürecek Folkart Narlıdere'ye başlamadan önce, aralarında meslek örgütlerinin yöneticilerinin de bulunduğu pek çok İzmirliden görüş aldık. 

Çoğu böyle bir projenin İzmir için lüks olduğunu, pazar bulmakta zorlanacağımızı söyledi. Biz kararlı davrandık. Elbette fınans gücü olmadan bu tür projeleri hayata geçirmek çok zor. Fakat finansman her şey değil. Biz öngörümüze güvendik ve projelerimizi cesaretle hayata geçirdik. Ben, sadece inşaat konusunda değil, yaptığım tüm işlerde malzeme, emek ya da hizmet fark etmez hep birinci sınıf kaliteyi tercih ettim. Sonuçta da ortaya A Sınıfı ürünler çıktı. İzmir, inşaatta potansiyelini sürdürecek. Özellikle İzmir-İstanbul otobanının tamamlanmasının ardından İstanbul buraya akacak. Dünya Özek Ek