Garanti Mortgage ümitli, emlakçılar yüksek faizden şikayetçi

Garanti Mortgage ümitli, emlakçılar yüksek faizden şikayetçi Garanti Mortgage ümitli, emlakçılar yüksek faizden şikayetçi

Garanti Mortgage'a göre `mortgage'nin milli gelire oranı artacak; Gaziantep Tüm Emlakçılar Odası'na göre ise faizler çok yüksek.Garanti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran, Türkiye'de konut kredilerinin milli gelire oranının yüzde 4 olduğunu belirterek, "5 yıl içinde bu rakamın milli gelirimizin yüzde10'larına geleceğine inanıyoruz. Ekonomik istikrarın devam etmesi bu işin önünü açacak" dedi.

Onaran, Garanti Bankasının tutsat ve gayrimenkul sektörüne ilişkin uzmanlığını emlak ofisleriyle paylaşmak amacıyla başlattığı seminer dizisi çerçevesinde Gaziantep'te düzenlenen toplantıda, tutsat (mortgage) sektörünün son 3 yılda 13 kat büyüdüğü dönemde Garanti'nin 21kat büyüdüğünü söyledi. Tutsat sektöründe çok büyük gelişme potansiyeli olduğunu vurgulayan Onaran, ABD'de konut kredilerinin milli gelire oranının yüzde 65 ve Avrupa Birliği'nde ortalama yüzde 50, Türkiye'de ise yüzde 4 olduğuna işaret etti.

Onaran, "2004 yılından beri çok büyük büyüme kat ettik. Sektörün rakamı 13 kat büyüdü. Hala yüzde 4'lük seviyemiz ile biz, dünya ekonomisi içinde çok gerilerdeyiz. 5 yıl içinde bu rakamın milli gelirimizin yüzde10'larına geleceğine inanıyoruz. Bugün ekonomik istikrarın devam etmesi bu işin önünü açacak" dedi.

Tutsatın bir tüketicinin hayatında verdiği en önemli ve uzun vadeli yatırım kararı olduğunu, o yüzden ince eleyip sık dokuduğunu ifade eden Onaran, Garanti'nin 20'den fazla tutsat ürünü bulunduğunu, 100 kişilik tutsat ekibi ve yüzde 14 payla pazarda lider olduğunu vurguladı. Onaran, "Tutsatı çok önemsiyoruz ve bu alanda ciddi yatırım yapıyoruz" diye konuştu.

Garanti Mortgage Satış Koordinasyon Müdürü Kerem Orbay ise Türkiye'de 2008'de yıllık 500-600 bin olan konut ihtiyacının 2015'de yıllık 700 bin adete çıkacağını belirtti. Ekonominin iyi olmasının tüketicide güven sağladığını, konut alım-satımını artırdığını anlatan Orbay, "Konut kredilerinde çok ciddi artış devam ediyor" dedi. Dünyada ve Türkiye'de bireysel krediler içinde en fazla payı konut kredilerinin aldığını anlatan Kerem Orbay, Türkiye'de toplam 77,8 milyar dolarlık bireysel kredilerin içinde konut kredisinin yüzde 34,5'inin ve dünyada toplam 19 trilyon dolarlık bireysel kredilerin yüzde 71'inin konut kredisi olduğuna dikkati çekti.

Gaziantep Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Ramazan Aslan da, konut kredilerinde yüksek faizlerden şikayet ederek, "Tutsat, hepimizin çok umut bağladığı ama zamanlamayla ilgili talihsizliklerin yaşandığı, bizim çok ciddi beklentilerimizin olduğu bir yasaydı. Ama, görüyoruz ki bu faiz oranlarıyla tutsatın bize yapabileceği çok bir şey yok. İşin finans sektörüyle ilgili olduğunu düşünüyoruz" şeklinde konuştu.