Gayrimenkul sektöründe kadın istihdamı artırılacak!

Gayrimenkul sektöründe kadın istihdamı artırılacak!

Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu'nun tarafından, Türkiye’de bulunan gayrimenkul sektöründe çalışan kadınlarla ilgili yapılan ‘Maskülen Sektörde Kadın Olmak" araştırmasının sonuçlarının açıklandığı toplantıda gerçekleşen panelde ‘Gayrimenkul’de Kadının Geçmişi, Bugünü ve Geleceği’ ile ilgili göTürkiye’de bulunan gayrimenkul sektöründe çalışan kadınlarla ilgili gerçekleşen ‘Maskülen Sektörde Kadın Olmak‘ araştırmasının sonuçları Soho House Istanbul’da gerçekleşen GKL Sohbet toplantısında paylaşıldı. Araştırma; ULI Türkiye (Urban Land Institute) çatısı altında ve WLI (ULI’ın uluslararası kadın liderler inisiyatifi) Türkiye kolu olarak görülen, sektörün önemli STK’larını kadın başlığı altında buluştuğu ve sektörünlider kadın çalışanlarından meydana gelen Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu ile ERA Research & Consultancy veXSights Araştırma & Danışmanlık'ın toplam dört aşamalı bir araştırma serisi olarak tamamlandı.

GKL Araştırma ve Bilgi Yönetimi Proje Grubu adına Elvan Oktar ve Buket Hayretçi tarafından sunulan araştırmalar kapsamında, gayrimenkul sektöründe çalışanların yüzde 29'unu kadınlar meydana geldi ve sektörde bulunan kadınların yüzde 56'sı evli ve çalışan kadınların yüzde 74'ü bir çocuk annesi. Kadınların yüzde 84’ü lisans veya lisansüstü eğitime sahip. Araştırmanın alan bazında bulunan sonuçlar kapsamında, kadınların yüzde 22’si satış ve pazarlama departmanında çalışırken; proje geliştirme ve uygulama departmanlarında çalışanların oranı ise yüzde 29 olarak tespit edildi. Üst yönetimde çalışan kadın oranı yüzde 15 olurken, ankete katılan kadınların yüzde 53’ü 6 yıldan uzun süre boyunca gayrimenkul sektöründe görev yaptıklarında bulundu.

Kadın – erkek dengesini iş hayatında yakalamak istiyoruz…

Toplantının açılışında konuşan GKL Başkanı Neşecan Çekici, “Amacımız gayrimenkul sektöründe kadın istihdamını ve etkinliğini artırmak, kadınlarıyönetimkademesine yükseltmek. Bunun için somut çözüm önerileri getirmek amacındayız. Bu bizim en önemli motivasyonumuz. Bununve için de bu platformun farkındalığına ihtiyacımız var. Kadın-erkek dengesini iş hayatında yakalamak istiyoruz. Daha doğrusu şu ankidengesizliği ortadan kaldırmak için buradayız. İş hayatında denge ve cinsiyet çeşitliliği olduğu zaman şirketin karlılığı artıyor, hisse senetleri değer kazanıyor,yatırımcı güveni, müşteri ve çalışan memnuniyeti artıyar, firmaimajı yükseliyor. Yetenek yönetimi üzerinden eşit fırsatlar sunulmadığı takdirde şirketler sarsılıyor. Denge ve birliktelik ile bu platformun bir farkındalık yaratmasını amaçlıyoruz.Sektörümüzde ekonomik katma değer yaratmak için güçlü adımlarla yolumuza devam ediyoruz..” dedi.

Açılış konuşması ve raporun açıklanması sonrasında gerçekleşen panelde ‘Gayrimenkul’de Kadının Geçmişi, Bugünü ve Geleceği’ konuşuldu. Krea Gayrimenkul ve Optylon Krea Şirketlerinin Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kodal’ın moderatörlüğünde düzenlenen panelde XSIGHTS Araştıma ve Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem Penn, Logos Portföy Yönetimi A.Ş. Kurucu Ortağı Berrin Önder, Stratejik Danışman, Yönetim Kurulu Üyesi Selen Kocabaş ve Yanındayız Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Murat Yeşildere görüşlerini toplantıya katılanlar ile paylaşımda bulundular.

Kadın olmaktan vazgeçilmemeli…

Kadınların erkek gibi çalışmayı sürdürdükçe, kadın olmakta zorlanacaklarını belirten XSIGHTS Araştıma ve Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem Penn, “Kadınlar aslında kendi aralarında daha çok rekabetçi oluyor. Oysa bu rekabeti erkekle yapsa kazanacak. Genel olarak kadının, kadından bir alıp-veremediği gerçeği var.” şeklinde konuştu. Kariyer mi, çocuk mu sorusunun da yanlış olduğunu sözlerine ekleyen Penn, “Sormamalıyız, sordurmamalıyız. Bu sektörde kadınlar çocuk doğurabilir diye göz ardı edilmişler. Benim 3 çocuğum var. Belki kendi işim olduğu için şanslıyım ama dengede olmak önemli. Belki bir beyaz yakalıdan daha çok çalıştım. Çocuklarım uyuduktan sonra da işlerimi yaptım. Bunun içinde kadına yardım eden bir eş, aile ve ekip gerekiyor. Müthiş bir denge uyumu bu. Ancak o dengede durabilmek için değişmek gerekiyor. Egonun esnemesi lazım. Kendimizi, değiştirmemiz ve geliştirmemiz gerekiyor. Kadın olmaktan vazgeçilmemeli. Diğer kadınlara da toleranslı ve yumuşak olmalı. Yani dayanışma gerekiyor.” dedi.

İçlerine alıyorlar ama bağırlarına basmıyorlar…

Gayrimenkul sektörünün erkek egemen bir sektör olduğunu sözlerine ekleyen Logos Portföy Yönetimi A.Ş. Kurucu Ortağı Berrin Önder, “Karar verici kadın sayısı çok az. Kadınların çalışması kadar söz sahibi de olması gerekiyor. Bu hem sektörün hem de toplumun geleceği için önemli. Kadınlar karar aşamasında bakış açılarını değiştirebilir, kararları daha olması gereken şekle dönüştürebilir. Ben erkek egemen bir ortamda büyüdüm. Burada size destek veren bir baba çok önemli. İş hayatına başlarken kız-erkek olarak düşünmedim. Çalışacağım, kazanacağım ve hiçbir erkeğe muhtaç olmayacağım dedim.” diyerek düşüncelerini dile getirdi. Kadınların kadın olma özelliklerini kaybettiklerine de değinen Önder, “Gayrimenkul ve finans sekörü daha erkek egemen bir sektör. İçlerine alıyorlar ama bağırlarına basmıyorlar. Sektördeki erkeklerin düşüncelerini değiştirmek gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Kadın kadını kucaklamıyor, erkekler birbirine daha destek oluyor…

İş hayatına başlarken çok fazla kadın-erkek konusuna takılmadığını belli bir noktaya gelene kadar kadın-erkek ayırımı yapıldığı hissine kapılmadığını belirten Stratejik Danışman, Yönetim Kurulu Üyesi Selen Kocabaş, “Sekörün dinamikleri ile Türkiye’nin dinamikleri farklı değil. Karar sürecinde çeşitliliği yansıtmalıyız. Sekörün kadına ve çeşitliliğe ihtiyacı var. Kadınlar olarak baktığımızda kadınları kucaklamıyoruz. Erkekler birbirine daha çok destek veriyor. Kadının kadını tutması,birlikte değer katması daha önemli. Dünyanın yarısı kadın, Türkiye’nin yarısı kadın oysa iş dünyasına baktığınızda karşımıza maskülen bir yapı çıkıyor. Bu arz değil bir talep konusu. Yönetim kurullarında karar süreçlerinde çeşitlilik için tercihler kadınlardan yana kullanılmalı. “ dedi.

Erkeklerin ön yargılarını değiştiremezseniz, mevcut durum değişmez…

Sektördeki erkeklerin bilinçsiz ön yargılarını değiştirmeyi amaçladıklarını belirten Yanındayız Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Murat Yeşildere, “Konuyu bir kadın meselesi olarak ele alırsak çözemeyiz. Erkeklerin ön yargılarını değiştiremezseniz, mevcut durum değişmez. Bu erkeklerin var olduğu kahvede, stadyumda, camiide değişirse amaca ulaşır. Dünyanın şefkatli liderliğe ihtiyacı var. Bunu da kadınlar verebilir. Dünyada yönetime kadını getirme konusunda zorlama olmadan başarılı olmuş bir ülke yok. İngiltere’de 2011 yılında yönetim kurullarında bulunan kadın oranı yüzde 11’di. Aynı şekilde Türkiye’de de yüzde 11’di. 2019 yılında bu rakam İngiltere’de yüzde 30’lara çıkarken, Türkiye’de ancak yüzde 15 oldu. Çünkü İngiltere Ticaret Bakanı şirketlerin yönetim kurullarına, “bu utancı yaşayan son şirket sizmi olacaksınız” şeklindeyazılıbir mektup gönderdi.” diye konuştu.