avm dükkan kiraları

avm dükkan kiraları

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nden yapılan açıklamada, alışveriş merkezlerindeki (AVM) dükkan kiraları konusunda hükümetin yeni bir düzenlemesi yapması gerektiği belirtildi.

AVM'lerdeki kiraların cironun yüzde 20'sine dayanması kabul edilemez!

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, alışveriş merkezlerinde dükkan kiralarının cirolara oranının yüzde 20'lere dayandığını söyledi.

AVM kiralarının yüksekliği yurt dışına yöneltti!

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Öncel, döviz kurlarındaki artışın AVM kiralarını artırdığını, sektörün bu yıl yurt içinden çok yurt dışı mağazalaşmaya ağırlık verdiğini söyledi..

AVM'lerdeki 3 dükkandan 1'i boş!

Türk ekonomisinin nabzının attığı İstanbul’un en büyük alışveriş merkezleri İstiklal ve Bağdat Caddeleri’nin yanı sıra AVM’lerde de mağazalar birer birer kapanıyor.

Kaybolmaya yüz tutmuş meslekler de AVM'lerde icra edilecek!

Alışveriş merkezlerine ilişkin düzenlemeyi de içeren tasarı, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'nda kabul edildi.Kaybolmaya yüz tutmuş meslekler de AVM'lerde icra edilecek.

Alışveriş alanları 2 katına çıkıyor

Türkiye'de 184 mağazada 3 milyon 500 bin metrekare kiralanabilir alışveriş alanı bulunduğunu belirten MLM'nin sahibi Lütfi Bayrav, 186 adet proje ve yapım aşamasında alışveriş merkezi olduğunu, bunların toplam alanının da 4 milyon metrekareyi bulduğunu di

AVM'de kiralar Avrupa'yı solladı!

Yakında açılacak olan Nişantaşı'ndaki Cities ve Bakırköy'deki Capacity alışveriş merkezlerinde 150 metrekarelik dükkanlar 130 ile 150 eurodan kiralanmaya başlandı.

Hangi şehirlerde dükkan kiraları yüzde 40 arttı? 

Pandemiyle beraber kalabalık şehirlerde yaşayan vatandaşların sahillere yönelmesiyle dev markaların da dükkan yatırım tercihleri değişti. Bu bölgelerde açılan dükkan sayısının fazla olması nedeniyle ticari gayrimenkul kiralarında yüzde 40 oranında artış yaşandı. 

Etiler Alkent AVM 39 dükkan için ekspertiz değerleme raporu!

Alarko GYO'nun portföyünde yer alan Etiler Alkent AVM 39 dükkan için değerleme kuruluşunca hazırlanan ekspertiz değerleme raporu yayınlandı. 

Ankara Suluhan'da dükkan kiralarına yüzde 12 zam!

Ankara’nın tarihi alışveriş merkezlerinden biri olan Suluhan'da dükkan kiralarına yüzde 12 zam yapıldığı iddia edildi.

Sincan AVM'deki 108 dükkan satışa çıktı!

Sincan AVM içerisinde yer alan 108 adet dükkan satışa çıktı. Söz konusu ihale 11 Eylül 2020 tarihinde saat 10:00'da gerçekleşecek. 

ATM kiraları lüks dükkanlarla yarışıyor!

Bankaların ATM kiraları lüks dükkan kiralarıyla yarışır hale geldi. Belediye ve şahısların bankalara kiraladığı yerlerin yıllık kiraları 500 bin TL'ye kadar çıkıyor.

ABD'deki AVM'lerde boş dükkan sayısı artıyor!

ABD'deki AVM'lerde boş dükkan sayısı son 6 yılın en yükseğine ulaştı. Perakende zinciri Brookstone, 101 mağazasını kapatacağını açıkladı. 

Kartaltepe AVM'deki 38 dükkan kiraya veriliyor!

Ankara Polatlı Belediye Başkanlığı, Kartaltepe AVM'deki toplam 96 adet dükkanın 38'ini kiraya verecek. Kiralık dükkanların 1 yıllık muhammen kira bedeli 2 milyon 985 bin TL. 

Alarko GYO Alkent AVM 39 adet dükkan değerleme raporu 2018!

Alarko Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı portföyünde bulunan Büyükçekmece Etiler Alkent AVM 39 adet dükkanın ekspertiz değerleme raporunu yayınladı...

AVM'lerdeki dükkan kiralarına düzenleme yapılmalı!

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nden yapılan açıklamada, alışveriş merkezlerindeki (AVM) dükkan kiraları konusunda hükümetin yeni bir düzenlemesi yapması gerektiği belirtildi.

Etiler Alkent AVM'deki 39 dükkanın 2017 değerleme raporu!

Alarko Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın Etiler Alkent AVM'deki 39 adet dükkanın ekspertiz değerleme raporu yayınlandı.

AVM'lerdeki kiraların cironun yüzde 20'sine dayanması kabul edilemez!

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, alışveriş merkezlerinde dükkan kiralarının cirolara oranının yüzde 20'lere dayandığını söyledi.

İzmir'de ofis kiraları artarken dükkan kiraları azaldı!

İzmir'de AVM’lerde ve ofis-büro tipi kiralamalarda önemli artışlar yaşanırken, dükkan kiralarında düşüş yaşandı.

Dükkan kiraları düştü!

Cirolardaki gerilemeye bağlı olarak dükkan kiralarında yüzde 30’lara varan düşüşler yaşanıyor. Kentsel dönüşüm bölgelerindeki yeni konutların yarattığı arz fazlalığı nedeniyle konut kiralarındaki düşüş oranı ise ortalama yüzde 10-15 arası değişiyor.

avm dükkan kiraları Haberi

avm dükkan kiraları

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, MÜSİAD Perakende Sektör Kurulu Başkanı Adil Temizerler ile Perakende Sektör Meclisi Başkanı Ali Gökhan Er, AVM kira şartlarıyla ilgili ortak bir açıklama yaptı.

Alışveriş merkezlerinin Türkiye’nin vazgeçilmez bir gerçeği konumunda yer aldığının belirtildiği açıklamada, rekabetin oldukça acımasız gerçekleştiği günümüzde, dünyada ve Türkiye’de yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmelere de paralel olarak işletmelerin kar marjlarının düştüğü belirtildi.

Bir işletmenin en önemli gider kalemini kiranın oluşturduğu belirtilen açıklamada, "AVM’lerin hepsinde kira işlemleri döviz üzerinden gerçekleştiriliyor. Dövizdeki öngörülemeyen yüksek dalgalanmalar ise işletmelere büyük bir darbe vuruyor. Kira giderlerindeki artış, şirketlerin doğrudan kar marjlarına yansıyarak zarar etmelerine yol açıyor." değerlendirmesini yaptı.


-  "AVM’lere alternatif aranıyor"


Açıklamada, şu ifadeler yer alıyor;

"Bu noktada AVM yatırımcıları 'döviz üzerinden borçlu olduklarını, bu nedenle kiracılara...