döviz kuru mayıs 2019

döviz kuru mayıs 2019

Geçen senenin yaz aylarından itibaren döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar konut satışlarını da konut kredisi faiz oranlarını oldukça olumsuz etkiledi. Kur, konut kredisi faiz oranları ve konut satışlarında son durum nedir?

Bulgaristan ve Hırvatistan'dan avroya geçiş adımı!

Bulgaristan ve Hırvatistan avro para birimine geçişin ilk aşaması olan Avrupa Döviz Kuru Mekanizması'na katıldı.

Kiralarda döviz kuru sabitlenebilir mi?

Koronavirüs salgını sebebiyle vatandaşlar kira ödemekte güçlük çekiyor. Peki dövüz kuru üzerinden ödenen kiralarda sabitlenme talep edilebilir mi? Kira bedelinde döviz kurunun sabitlenmesi için ne yapılabilir? İşte detaylar...

İkinci el evlerde konut kredisi faizleri 0.89’a indi!

Küresel ekonomi yeni tip coronavirus (Covid-19) nedeniyle oldukça olumsuz seyretmesi, yurt içinde döviz kuru ve kredi riskinin artmasına rağmen konut kredisi oranları düşmeye devam ediyor. İkinci el evlerde kredi faiz oranı yüzde 0.89’a geriledi.

Koronavirüs konut kredisi faizlerini etkiledi mi?

Koronavirüs riski ile yükselen döviz kuru ve artan riskler bazı bankaların konut kredisi faizlerini yükseltti. Kurun kısmen dengelenmesi ile kredi faizleri yeniden düşmeye başladı. Peki virüs tehdidi faiz oranlarını nasıl etkileyecek? İşte merak edilen sorunun cevabı...

TEB konut kredisi faizleri yeniden düştü!

Mart başında hareketlenen döviz kuru ve Suriye kaynaklı jeopolitik riskler karşısında faiz oranlarını arttıran TEB yeniden konut kredisi faiz indirimi uyguladı.

En uygun konut kredisi faiz oranı hangi bankada Aralık 2019!

Konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş ivmesi artan döviz kuru etkisiyle yavaşlasa da bankalar konut için cazip kredi faiz oranları sunmaya devam ediyor. Güncel olarak en uygun konut kredisi faiz oranı ne kadar oldu?

Merkez Bankası: Enflasyondaki düşüş ve beklentilerdeki iyileşme ön plana çıktı!

Merkez Bankası Finansal İstikrar Raporu'nda, "Enflasyondaki düşüş ve beklentilerdeki iyileşme ön plana çıkarken, döviz kuru oynaklıkları azaldı, faiz oranları belirgin geriledi." ifadelerine yer verildi.

Cumhurbaşkanı: Faiz ve enflasyon üçgeninde kurulan oyunu bozduk!

AK Parti grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ülkemize geçtiğimiz ağustos ayından itibaren kurulan döviz kuru faiz ve enflasyon üçgeninde kurulan oyunu bozduk" dedi...

Suriye operasyonu ekonomiyi nasıl etkiledi?

Türkiye’nin Fırat’ın doğusunda başlattığı askeri operasyon, ekonomide de etkisini göstermeye başladı. Dolar kuru Mayıs 2019’dan beri ilk kez 5,90’ı görürken, ABD’den gelecek olası bir yaptırım kararı endişe yaratıyor.

Döviz kuru kredi faiz indirimlerini destekliyor!

Dolar kuru Türk Lirası karşısında güne düşüşle başlamasının ardından 5,5590 seviyelerinde işlem görüyor. Kurda yaşanan düşüşün sabitlenmesi halinde konut kredisi faiz oranlarındaki gerilemenin hızlanması bekleniyor..

Döviz kurundaki gerileme konut kredilerini nasıl etkiledi?

G-20 zirvesindeki olumlu mesajlar sonrasında hafta başından itibaren döviz kuru gerileme eğiliminde devam etti. Kurda yaşanan düşüş hafta içinde konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş trendini hızlandırdı...

Döviz kurundaki düşüş konut kredisini nasıl etkiler?

Döviz kuru düşmeye başladı. Dolar 8 hafta sonra ilk defa düşüş seyrediyor. Döviz kurunun düşmesi ile konut kredisi faiz oranlarıda düşecek mi?

Konut kredisi faizleri dövizden nasıl etkilendi?

Döviz kuru Merkez Bankası’nın ek sıkılıştırmaları kaldırması ve ABD ile yaşanan ilişkiler sonucu tekrar yükselişe geçti. Konut kredisi faiz oranları döviz kurundan nasıl etkilendi? Tüm Bankaların güncel konut kredisi faiz oranlarını Kredi Pazarı listeledi.

döviz kuru mayıs 2019

döviz kuru mayıs 2019 döviz kuru mayıs 2019

2018 Eylül ayında yaşanan kur krizi sonrasında bankaların konut kredisi faiz oranları rekor düzeyde yükselerek kısa süre içinde ortalama yüzde 2.68’e kadar ulaştı. Birçok bankanın konut kredisi faiz oranları 3’ün üzerinde seviyeleri gördü. 

Konut kredisinin rekor düzeye ulaştığı dönemlerde konut satışları dipleri gördü. Konut satışlarını desteklemek için konutta uygulanan vergi indirimleri uzatıldı, emlak konut ve çevre şehircilik bakanlığı destekleriyle sektörle ortak kampanyalar uygulandı. Bankalar konut firmaları ile anlaşmalar yaparak konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0.98’e indirdi. Fakat konut satışlarında beklenen talep görülemedi.

2018 yaz aylarından sonra kur krizinin ve hala döviz kurunda yaşanan dalgalanmaların ve konut sektörü ve konut kredisine etkisi Kredi Pazarı araştırdı. 

Döviz Kurunda Son Durum 

Geçen yıl döviz kurundaki hareketi dönem geride bırakıldıktan sonra 2019 piyasalar için rahat başladı. 2019’un...