05 / 07 / 2022

İskan kontrolünü kim yapar

İskan kontrolünü kim yapar

İnşaat çalışmaları biten bir yapı için orada oturulabilir izninin verildiğini gösteren bir belge olan İskan için "İskan kontrolü dilekçesi" ile belediyeye başvurulması gerekiyor. İşte iskan kontrolü dilekçesi...

Ev alıp satarken tapu harcını kim öder?

Bir gayrimenkul almak istiyorsunuz ya da var olan bir gayrimenkulünüzü satmak istiyorsanız bu noktada tapu dairesinde ödemeniz gereken bazı masraflar bulunuyor. Peki, alıp satarken tapu harcını kim öder? İşte tüm merak edilenler...

Rusya o ülkenin de doğal gaz vanasını kapatma kararı aldı! Ruble krizinde son halka

Rusya'nın 1 Nisan'dan itibaren doğal gaz ödemelerini rubleyle alacağını açıklamasının ardından süreç başladı. Ülkeye rubleyle ödeme yapmayan Avrupalıların doğal gaz vanaları teker teker kapanmaya başladı. Son halka ise bakın kim oldu?

Garanti BBVA Bankası'nın yeni sahibi bakın kim oldu! Türk bankacılık tarihinde bir ilk gerçekleşti

Türk bankacılık tarihinin en büyük hisse alımında sona gelindi. Garanti BBVA Bankası'nın büyük hissesi İspanyol BBVA'ya geçti. Geri alım ile birlikte bankanın fiili dolaşımdaki pay oranı yüzde 17'nin altına düştü. Bankanın hisseleri son 15 işlem gününde 15 TL civarında işlem gördü.

Dogecoin zirveye çıkıyor, yanında da bakın kim var? Kurucudan flaş açıklama geldi

Litecoin (LTC) altcoininin kurucusu Chalie Lee'den flaş zirve açıklaması geldi. Kurucu, Dogecoin'in kendisi ile birlikte zirveye çıktığını açıkladı.

Arsa tapu masrafı ne kadar? Arsa tapu harcını kim öder?

Arsa alım satım işlemlerinde belirli oranda tapu harcı ödemesi yapılması gerekiyor. Tapu dairelerinde gerçekleştirilen bu işlemlere tapu masrafı da deniyor. Peki, arsa tapu masrafı ne kadar? Arsa tapu harcını kim öder? İşte tüm detaylar...

Konut ekspertiz masrafını kim öder?

Konut satın alırken krediye başvurulması halinde bankalar ekspertiz raporuna göre kredi verir. Bu aşamada çıkan masrafın kime ait olduğu merak ediliyor. Peki, konut ekspertiz masrafını kim öder?

Daire alırken iskan masrafını kim öder?

İnşaatı bitmemiş bir yapıdan konut satın alanların karşısına iskan masrafı gibi masraf da çıkabiliyor. Peki, daire alırken iskan masrafını kim öder?

Ev alırken tapu masrafını kim öder?

Ev satın alma aşamasında olan kimseler bazı masrafları tek başına, bazı masrafları ise satıcıyla beraber öder. Peki, ev alırken tapu masrafını kim öder?

Kapıcının tazminatını kim öder?

Takvim gazetesi yazarı Feride Hilal İmal bugünkü yazısında kapıcı tazminatını kaleme aldı. Peki kapıcının tazminatını kim öder?

Tapu harcını kim öder, alıcı mı öder?

Tapu alım satım işlemlerinde ortaya çıkan masrafın kim tarafından ödeneceği merak ediliyor. Kanunen tapu harcını kim öder, alıcı mı öder?

Bozulan asansörün parasını kim karşılar?

Posta köşe yazarı Tamer Heper'e gelen soruda yeni taşındığı evde asansör parçalarının değişmesi gerektiğini belirten okuyucu bozulan asansörünün parasını kim karşılayacağını sordu. İşte o sorununu yanıtı...

İsrail Kudüs'ün kuzeyinde 9 bin konut inşa ediyor!

İsrail Bölge Komitesi'nin, İnşaat ve İskan Bakanlığının Kudüs’ün kuzeyinde 9 bin konutluk bir Yahudi yerleşim birimi harekete geçti. 

Tapu harcı nedir, kim öder?

Tapu harcı gayrimenkul alım ve satım işlemleri sırasında ödenir. Peki tapu masrafı ne kadar? Tapu masrafını kim öder? İşte detaylar...

İskan kontrolünü kim yapar Haberi

İskan kontrolünü kim yapar

İskan kontrolü dilekçesi!

İskan, inşaat çalışmaları biten bir yapı için orada oturulabilir izninin verildiğini gösteren bir belge olarak karşımıza çıkıyor. 


Ruhsatlı binalar için inşaatın bitiminden hemen sonra içinde oturumun başlayabilmesi için iskan izninin alınması gerekiyor. Bunun için ise bağlı olunan belediyeye iskan kontrolü dilekçesi ile başvuruda bulunması gerekiyor. İskan kontrolü dilekçesi örneği aşağıda yer alıyor.


İskan kontrolü dilekçe örneği:


.......... BELEDİYE BAŞKANLIĞI

İMAR ve ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜ’NE
....................... Mahallesi ................ Pafta ............... Ada ......... .....Parsel sayılı yerde bulunan binamıza iskan almak istiyoruz. İnşaatımızın tesisat yönünden incelenerek gereğinin yapılmasını arz ederim.Mal Sahibi

İsim – Tarih – İmza


.......................................


İNŞAATA AİT POSTA ADRESİ

........................ Mahallesi ..................... Cad. ....................... Sokağı ....... Kapı NoMAL SAHİBİNE AİT TEBLİGAT ADRESİ :

................................................ Mahallesi

................................................ Cad

................................................ Sokağı

......................... ...................... Apt

................................................ Kapı No

................................................ Posta Kodu

................................................. İlçesi

................................................. Şehirİskan izni...