kiracılık artıyor mu

kiracılık artıyor mu

CHP Meclis Grubu tarafından ev sahipliliğiyle ilgili rapor hazırlandı. Rapora göre, kiralık konutta yaşayanların sayısı da arttı.

Konut sahipliği oranları geriliyor, kiracılık yükselişte!

TÜİK tarafından açıklanan Mayıs 2021 ev satış istatistiklerine göre; Kovid-19 salgınıyla mücadele yılı olan 2020'de ev satışları 2019'la kıyaslandığında yüzde 11,2 artış gösterdi. Ancak aynı dönemlerde konut sahipliği azaldı. Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Dr. Ahmet Büyükduman, konuya ilişkin konuştu.

Konut sahipliği oranları düşüyor, kiracılık artıyor!

Gayrimenkul Değerleme AŞ Özel Projeler Departmanı Yöneticisi Berk Ünsal, "hem oturum hem de yatırım/birikim amacıyla yapılan konut alımlarının azaldığını gösteriyor" dedi.

Faizler düştüğünde konut ve araziye yönelimler artıyor mu?

Reel faiz düştüğünde, konut ve araziye yönelimler artıyor mu? Habertürk Gazetesi köşe yazarı Abdurrahman Yıldırım anlattı...

Mavera Cadde Dükkanları açık artırmayla satışa çıkıyor!

Türkiye'nin en büyük uydu kent, Kayaşehir'de hayata geçen Mavera Comfort'ta yer alan dükkanlar açık artırmayla satışa çıkılıyor. Dükkanlar için metrekare başına 10 bin TL muhammen bedel belirlendi.

Hollanda Lahey'de emlak ofislerinin yüzde 57'si göçmen kökenlilere ayrımcılık yapıyor!

Hollanda Lahey'deki emlak ofislerinin yarısından çoğunun göçmen kökenlilere ayrımcılık yaptığı belirtildi.

Carrefoursa 34 mağazasının kiracılık haklarını devretti!

Carrefoursa ile Migros arasında, işletilmekte olan 34 adet mağazanın, kiracılık hakkının ve  kira sözleşmelerinin devri hususunda 7 Ocak 2021 tarihinde sözleşme imzalandı. 

Emlakçılık yetki belgesi yenileme 2021!

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmeliğe göre, belgesiz işletmeler artık emlakçılık yapamıyor. Peki yetki belgesi kaç yıl geçerli olacak? Emlakçılık yetki belgesi ne zaman yenilenecek? İşte Emlakçılık yetki belgesi yenileme 2021...

Lüks plaza ve AVM'lerde kiralar düşüyor mu?

Pandemi sonrası azalan ofis ve mağaza talebiyle lüks plaza ve AVM'lerde boşluk oranları artıyor, kiralar düşüyor. Son 10 yılın en boş ofis binaları ve en düşük kiraları dikkat çekiyor. En lüks ofislerin kirası bile 5 yıl öncesinin yarısı düzeyinde....

Konut sahipliği oranları düşüyor, kiracılık artıyor!

Gayrimenkul Değerleme AŞ Özel Projeler Departmanı Yöneticisi Berk Ünsal, "hem oturum hem de yatırım/birikim amacıyla yapılan konut alımlarının azaldığını gösteriyor" dedi.

Konut kredisi faiz oranları artıyor mu?

Ev almak isteyen vatandaşların kredi faiz oranları araştırmaları Mart ayına girilmesiyle beraber arttı. Vatandaşlar hem doğan yeni ihtiyaçlarını gidermek hem de ev - otomobil gibi hayallerini gerçekleştirmek için bankaların faiz oranlarını merak ediyor. Peki konut kredisi faiz oranları artıyor mu?

Konut fiyatları artıyor mu? 10 soruda tüm detaylarıyla!

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Ocak 2020 sonuçları açıklandı. Peki Yeni konut fiyatları artıyor mu? Konut alımında banka kredisi kullanımı ne kadar arttı? Konut satışlarının ne kadarı yabancılara yapıldı? İşte merak edilen soruların cevapları...

TOKİ dul ve yetimlere ayrıcalık tanıyor mu?

TOKİ dar gelirliler için konut üretimine ara vermeden devam ediyor. Son başladığı 100 bin sosyal konut kampanyasına 1.1 milyon başvuru geldi. Peki TOKİ bu projelerde dul ve yetimlere ayrıcalık tanıyor mu?

Konut hesabına devlet katkısı artıyor!

Konut hesabı uygulamasında devlet katkısı 2020 yılında artıyor. 5 yıl birikim yapana 30 bin 333 lira katkı verilecek.

Çimento sektörü ihracat gelirinde yüzde 46'lık artış!

Çimento sektörünün 2019 yılının ilk 9 aylık dönemi verilerine göre; çimento sektörü ihracat gelirinde yüzde 46’lık artış yaşandı ve üretilen çimentonun yüzde 19,7’si ihracat oldu.

TOKİ engelli vatandaşlara ayrıcalık tanıyor mu?

TOKİ, alt gelirli, orta gelirli, şehit ailelerini, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri, engelli vatandaşları ve emekli vatandaşları ev sahibi yapıyor. Peki TOKİ engelli vatandaşlar için konut satışlarında ayrıcalık tanıyor mu?

kiracılık artıyor mu Haberi

kiracılık artıyor mu

CHP Meclis Grubu tarafından ev sahipliliğiyle ilgili rapor hazırlandı. Sözcü Gazetesi'nden Başak Kaya'nın haberine göre; raporda, konut kredilerindeki yüksek faiz oranları, pandemiyle beraber çoğalan işsizlik ve güvencesizliğin, vatandaşın konut sahibi olma hayallerini de etkilediği vurgulandı. 

Rapora göre, Türkiye'de konut sahipliği oranı bir puan gerileyerek yüzde 57.8'e düştü, kiralık konutta yaşayanların sayısı da arttı. Raporda yer verilen veriler şu şekilde:

- Türkiye'de ev sahipliği oranında başlayan düşüş eğilimi 2020 yılında da devam etti. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2019 yüzde 58.8 olan sahip olduğu konutta oturan ailelerin oranı 2020'de yüzde 57.8'e geriledi.

- Buna paralel olarak kiralık evde oturan hanelerin oranı ise yükseldi. 2014 yılında yüzde 22.1 olan kirada oturan hanelerin oranı yüzde 26.2'ye çıktı.

6 MİLYON AİLE KİRADA

- Toplam 24 milyon...