Türkiye Bankalar Birliği aralık 2019 raporu

Türkiye Bankalar Birliği aralık 2019 raporu

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi'nin ‘Aralık 2019 Bülteni’ yayımlandı. Buna göre, bireysel kredileri yüzde 33'ünü konut kredilerinden oluşuyor. Aralık ayında ise 37 bin kişi ilk defa konu kredisi kullandı.

Toplam kredi stoku 3 trilyon lirayı aştı!

Türkiye Bankalar Birliği'ne üye kuruluşlar tarafından kullandırılan nakdi krediler ilk çeyrek sonunda 3 trilyon 23 milyar liraya ulaşırken, kredi stokundaki artış hızı ivme kazandı.

Bankalar 18 Mayıs Pazartesi günü kapalı olacak!

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı 18 Mayıs Pazartesi günü, banka şubelerinin kapalı olacağını duyurdu.

TEB’den kira ödemelerine destek!

Türk Ekonomi Bankası (TEB), Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) işletmelere yönelik Hazine destekli, Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletli kredi protokolüne katılma kararı aldığını açıkladı…

Bankalardan kurumsal ve ticari müşterilere kredi paketi!

Türkiye Bankalar Birliği 3 ay anapara ve faiz ödemesiz, toplam 12 ay vadeli ve yıllık yüzde 9,5 faizli Çek Ödeme Destek Kredisi sunulacağını bildirdi.

Konut kredilerine teşvik ve destekler yağıyor!

Son haftada konut kredisine teşvikler arka arkaya geliyor. Merkez Bankası’nın kredi büyümesini desteklemesi ve faiz indiriminin ardından Türkiye Bankalar Birliği de kredi koşullarının gevşetilmesi ve bireysel kredi kullanım taleplerinin hızla karşılanmasını tavsiye etti. 

TBB'den önemli emekli promosyon ödemeleri açıklaması!

Türkiye Bankalar Birliği, promosyon ödemesi taahhütname verme süresi 30 Haziran'a kadar olan emeklilerden herhangi bir onay beklenmeksizin promosyon tutarlarının hesaplarına yatırılmasına karar verildiğini duyurdu.

Türkiye'de konutların yüzde 55’i sigortalı!

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, 1 ve 7 Mart deprem haftası kapsamında açıklamalarda bulundu. Atilla Benli, "Güvenli yarınlar için Zorunlu Deprem Sigortası yanında, eşya ve konut sigortası, iş yeri sigortası ve kaskonun da depreme karşı teminat sağladığını unutmayalım"dedi...

Aralık ayında 37 bin kişi ilk defa konut kredisi kullandı!

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi'nin ‘Aralık 2019 Bülteni’ yayımlandı. Buna göre, bireysel kredileri yüzde 33'ünü konut kredilerinden oluşuyor. Aralık ayında ise 37 bin kişi ilk defa konu kredisi kullandı.

Toplam kredi stoku 2,8 trilyon liraya yaklaştı!

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi üyesi kuruluşlar tarafından kullandırılan ticari krediler 2019 yılında 2 trilyon 169 milyar lira olurken, bireysel krediler ise 618 milyar lira olarak kayıtlara geçti...

Türkiye’de noterler ilk kez POS’lu ödeme sistemine geçti!

Şekerbank, Türkiye Noterler Birliği ile noterlik dairelerinde POS cihazı kullanılması için anlaşma imzaladı. Anlaşma ile Türkiye’de noterler ilk kez POS’lu ödeme sistemine geçerken, anlaşmada yer alan tek özel banka Şekerbank oldu.

Türkiye, akıllı şehirler konusunda dünyanın önde gelen ülkeleri arasında!

Sancaktepe Belediye Başkanı Av.Şeyma Döğücü, Türkiye Belediyeler Birliği tarafından Ankara'da düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da teşrif ettiği 'Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi'ne katıldı.

TBB'den ekspertiz ve ipotek ücretleriyle ilgili açıklama!

Türkiye Bankalar Birliği "Banka, ekspertiz yahut ipotek tesisi ücretini, sözleşme öncesinde ve sonrasında yaptığı bilgilendirme kapsamında, mevzuata uygun olarak kredi müşterisinden tahsil etmektedir" açıklaması yaptı.

Türkiye Noterler Birliği ile Vakıfbank arasında iş birliği protokolü!

Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih "Bu iş birliği noterlerimizin, bankamızın ve müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak" diye konuştu.

Türkiye Bankalar Birliği aralık 2019 raporu

Türkiye Bankalar Birliği aralık 2019 raporu Türkiye Bankalar Birliği aralık 2019 raporu

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi üyesi kuruluşlar aracılığıyla kullandırılan ticari krediler 2019'da 2 trilyon 169 milyar TL, bireysel krediler 618 milyar TL oldu.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; TBB Risk Merkezi'nin "Aralık 2019 Bülteni" yayımlandı. Buna göre, üye kuruluşlar tarafından kullandırılan nakdi krediler 2019'da 2018’e kıyasla yüzde 10 artarak 2 trilyon 787 milyar TL’ye yükseldi. Temmuz ayında başlayan toparlanma yılın ikinci yarısında sürüyor.

Nakdi kredilerin 2 trilyon 691 milyar TL’si bankalar, 48 milyar TL’si finansal kiralama şirketleri, 25 milyar TL’si faktoring şirketleri ve 23 milyar TL’si finansman şirketleri tarafından kullandırıldı.

Tasfiye olunacak alacaklar 2019 yılı itibarıyla 177 milyar liraya çıkarken, bunun 168 milyar TL’si bankalara, 5 milyar lirası finansal kiralama şirketlerine, 2,5 milyar TL’si faktoring şirketlerine ve 2,2 milyar TL’si de finansman şirketlerine...