türkiye vatandaşlık yasası

türkiye vatandaşlık yasası

Türkiye’den 1 milyon dolar tutarında ev alan yabancıya bu mülkü 3 yıl satmazsa vatandaşlık verilecek. 2016’da yabancıya satış rakamları 16 bine gerileyen sektör için bu gelişme olumlu karşılandı ancak asıl beklenti daha düşük bedelli konuta 5 yıl oturma izni verilmesiydi.

Fay Yasası çıkması konusunda çalışma ekibi oluşturduk!

İstanbul Afet Koordinasyon ve Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu "Türkiye'de bir Fay Yasası çıkması zaruretini hep beraber değerlendirdik ve bu konuda bir çalışma ekibi oluşturduk." dedi.

Türkiye'den en çok hangi ülke vatandaşları konut aldı?

Yabancı yatırımcıların Türkiye'ye ilgili her geçen gün artıyor. Ülkemizden ev alan yabancılar ucuza vatandaşlık alabiliyor. İşte Türkiye'en en çok ev alan ülke vatandaşları…

Türkiye'de yerleşik her 3 yabancıdan birisi kendi evinde oturuyor!

Yabancıların Türkiye'den aldığı konut sayısı, 2012 yılında çıkan Mütekabiliyet Yasası'ndan sonra aradan geçen 7 yılda (2013-2019) 180 bine yaklaştı. 2013 yılında yıllık 12 bin düzeyinde olan yabancılara konut satış adedi, 2019’da 45 bini geçti... 

Avrupalı'nın Türkiye'de sattığı evi Araplar aldı!

2017 yılında yabancıya satılan gayrimenkul toplamı 4.6 milyar dolar iken vatandaşlık hakkı verilmesine karşı 2019 yılında 4.8 milyar dolar olarak açıklandı. Bu durumda yabancının Avrupalı Türkiye'de konut satarken, Araplar ülkemizde ev almaya devam etti.

Türkiye’de müteahhit sayısı: 453 bin 497 Almanya’da: 3 bin 550!

Sistemini karaya değil de rayına oturtmuş ülkelerde toplumun sağlığı, güvenliği ile ilgili mesleklerin temel yasası var. Türkiye’de müteahhitliğin yasası yok!

Türkiye’deki yabancı gayrimenkul yatırımının yüzde 35’i vatandaşlık başvurusu için!

EVA Gayrimenkul Değerleme verilerine göre, 2019'da  yabancıların Türkiye’de yaptıkları gayrimenkul yatırımlarınının yüzde 35’ini vatandaşlık ediniminin oluşturduğu kaydedildi...

İranlılar vatandaşlık için Türkiye’de ev alıyor!

Türkiye’de yaşayan İranlılar, Türkiye’de konut edinip Türk vatandaşlığına açılan kapıyı aralıyor. 2018 Eylül ayından beri 250’den fazla İranlı Türkiye'de ev sahibi oldu.

Çinliler 'vatandaşlık' veren emlak için geliyor!

250 bin dolarlık gayrimenkul alan yabancılara vatandaşlık verilmesi Çinlileri de Türkiye’ye çekti.

İranlıların konut alımında Türkiye ilgisi katlanarak sürecek!

Elit Vatandaşlık ve Yatırım Danışmanlığı Genel Müdürü ve MÜSİAD Tahran Temsilcisi Fatih Çayabatmaz yaptığı açıklamada, "İranlıların Türkiye’ye olan ilgisi önümüzdeki dönemlerde katlanarak sürecek" dedi.

Yabancı yatırımcıların Türkiye'ye ilgisi artıyor!

Yeni açıklanan konut satışı verilerine göre yerli yatırımcılara yapılan konut satışı azalırken yabancı yatırımcılara yapılan satışlar arttı. KDV muafiyeti ve 250 bin dolarlık satış karşılığı verilen vatandaşlık hakkı yabancı yatırımcıları Türkiye'ye yatırım yapmaya yönlendiriyor.

Yabancıya vatandaşlık hakkı müteahhite yaradı!

Yabancıya vatandaşlık şartı ülkelere göre farklılık gösteriyor. Türkiye'de ise 250 bin dolarlık gayrimenkul alan yabancı vatandaşlık alabiliyor.

Türkiye'den ev alana vatandaşlık!

Türkiye'de 250 bin dolarlık gayrimenkul alan yabancılara vatandaşlık hakkı veriliyor. Yüksek gelirli Ortadoğulular islami bakış açısı ve fiyat düşüklüğü nedeniyle ülkemizi tercih ediyor.

ABD basını: En hesaplı evler Türkiye’de!

ABD basınına göre, OECD ülkeleri arasında ev satın almanın en hesaplı olduğu ülke Türkiye. Türkiye'de 250 bin dolarlık gayrimenkul alana vatandaşlık verilmesi ülkemizi avantajlı konuma getirdi.

türkiye vatandaşlık yasası

türkiye vatandaşlık yasası türkiye vatandaşlık yasası

Türkiye’den gayrimenkul alan yabancı yatırımcılara vatandaşlık verilecek. Resmi Gazete’nin dün yayımlanan yönetmeliğe göre en az 1 milyon dolar tutarında taşınmazı üç yıl satılmaması şerhiyle satın alan yabancıların Türk vatandaşlığı almaya hak kazanacağı belirtildi. 

2012 yılında mütekabiliyet yasasının değişmesiyle yabancıya konut satışı önem kazandı. Ancak satışın yıllık 5 milyar doların altında kalması ve yaklaşık 20 bin adet konutun satılmasıyla, bu rakamı 10 milyar dolar seviyesine çekmek için yabancıya oturma izni ve vatandaşlık hakkının verilmesini sektör temsilcileri talep etmeye başladı. 2015’in son çeyreğinde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’den gayrimenkul edinen yabancılara vatandaşlık verilmesi konusunu gündeme getirmişti. 

5 yıllık oturma izni beklentisi 

Konut alan yabancıya vatandaşlık verilmesi gayrimenkul sektörü tarafından olumlu bir gelişme olarak karşılandı. 2016 yılında gerileyen yabancıya satışa yeniden ivme kazandıracak bir düzenleme...