27 / 06 / 2022

zorunlu deprem sigortasının ciddiyeti

zorunlu deprem sigortasının ciddiyeti

Tüketiciler zorunlu deprem sigortasını ciddiye almıyor. Kim? Ne zaman sigorta yaptırıyor? Neden yapılmalı? Kaç liraya mal oluyor?

Türkiye'de kaç konutun deprem sigortası var? Veriler şaşırttı!

Türkiye genelinde toplam 20 milyon 32 bin konut mevcut. Ancak bu konutların yalnızca yüzde 52.6’lık kısmının yani 10 milyon 544 bin 32 tanesinin zorunlu deprem sigortası olduğu belirlendi. 

Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimat Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ!

Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimat Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ bugünkü 31662 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Zorunlu Deprem sigortası teminatları değişti!

Zorunlu Deprem Sigortası'nın teminatlarında 2022 senesinden geçerli olmak suretiyle değişiklik yapıldı. Değişikliğe göre; ödenecek azami teminat 320 bin TL olacak. 

Zorunlu deprem sigortasının kapsamı genişletilecek!

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu, sorunlu deprem sigortasının kapsamının genişletilmesi için çalışmalara başladı.

Türkiye'de kaç konutun zorunlu deprem sigortası var?

TBMM Deprem Araştırma Komisyonu raporuna yansıyan verilere göre Türkiye genelinde 10 milyonun üzerinde zorunlu deprem sigortası poliçesi mevcut.

Deprem sigortasına en çok talep hangi bölgede?

Büyük can ve mal kaybına sebep olan 17 Ağustos 1999'daki Marmara Depremi'nden sonra zararların en aza indirgenmesi için getirilen Zorunlu Deprem Sigortası, Türkiye'deki 17 milyon 682 bin 80 konuttan sadece yüzde 56,70'inde var.

Zorunlu deprem sigortasında doğru bilinen yanlışlar neler? 

30 Ekim'de İzmir'de meydana gelen deprem sonrasında deprem sigortasına olan talep arttı. Peki, zorunlu deprem sigortası neleri kapsıyor? Doğru bilinen yanlışlar neler işte detaylar...

Zorunlu Deprem Sigortası bulunan meskenler için azami teminat tutarı ne kadar?

Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında bir mesken için verilebilecek azami teminat tutarı 240 bin TL'den 268 bin TL'ye çıkartıldı.

Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimat Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tebliğ!

Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimat Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tebliğ bugünkü 31369 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı.

İzmir sallandı! Deprem sigortasına talep yüzde 37 arttı!

İzmir'de meydana gelen 6.6 şiddetindeki yıkımın ardından vatandaş yeniden deprem sigortasını hatırladı. DASK verilerine göre, Türkiye genelinde günlük poliçe üretimi yüzde 37 artarken, İzmir'deki artış ise yüzde 169'u buldu.

Ayda 15 TL'ye Zorunlu Deprem Sigortası yaptırabilirsiniz!

Ayda ortalama 15 Türk Lirası gibi bir tasarrufla Zorunlu Deprem Sigortası yaptırarak konutlar güvenceye alınabiliyor...

Zorunlu deprem sigortası mecliste!

Zorunlu deprem sigortası meclis gündemine taşındı. İYİ Parti'li Kabukcuoğlu, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...

Türkiye'de deprem sigortasız konut kalmamalı!

17 Ağustos Marmara depreminin 21’inci yıl dönümünde Türkiye Sigorta Birliği’nden yapılan açıklamada, sigorta sektörü, depreme karşı Zorunlu Deprem Sigortası (ZDS) ve Konut Sigortası ile pek çok teminat sunduğu belirtildi. 

zorunlu deprem sigortasının ciddiyeti Haberi

zorunlu deprem sigortasının ciddiyeti

Aktif fay hatlarının üzerinde bulunan Türkiye'de 12 milyon 988 bin konuttan sadece 2 milyon 559 binin zorunlu deprem sigortası yaptırıldı. Kocaeli Sigorta Acenteler Derneği Başkanı Fadıl Ersöz, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin bir ''deprem ülkesi'' olmasına rağmen, vatandaşların zorunlu deprem sigortasına yeterince ilgi göstermediğini belirtti.

Mart 2007 itibariyle Marmara Bölgesi'nde 4 milyon 143 bin konuttan ancak 1 milyon 158 bininin Zorunluğu deprem sigortası bulunduğunu ifade eden Ersöz, İç Anadolu Bölgesi'nde 2 milyon 227 bin konuttan 457 bin 676, Ege Bölgesi'nde 2 milyon 318 bin konuttan 448 bin, Akdeniz Bölgesi'nde 1 milyon 663 bin konuttan 204 bin, Karadeniz Bölgesi'nde 1 milyon 282 bin konuttan 160 bin, Doğu Anadolu Bölgesi'nde 611 bin konuttan 73 bin, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ise 742 bin...