Hasan Karcı: Mobilyada KDV yüzde 5'e inmeli

Hasan Karcı: Mobilyada KDV yüzde 5'e inmeli Hasan Karcı: Mobilyada KDV yüzde 5'e inmeli

Masko Mobilya Kenti Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Karcı, mobilya sektörünü KDV indiriminin yüzde 5'e çekilmesini istedi

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Karcı, yaptığı yazılı açıklamada, mobilya sektörünün, küresel ekonomik krizin etkilerini en aza indirmek için yeni pazar arayışı içerisine girdiğini, 2009 yılının ilk yarısında yüzde 35 oranında daralma yaşadığını anımsattı. Hükümetin 1 Nisanda uygulamaya aldığı, yüzde 18'lik KDV oranının yüzde 8'e indirilmesiyle, mobilya satışlarında artış olduğuna işaret eden Karcı, desteklerin devam etmesi halinde, 2009 yılını krize karşın küçülme yerine büyümeyle kapatabileceklerini kaydetti. Sektör olarak ikinci bir dip beklemediklerini ifade eden Karcı, gelecek yıl sektörün toparlanacağını düşündüklerini belirtti.

Sektörün yurt dışı pazarlara da açılmak istediğini belirten Karcı, şunları kaydetti: "Zanaatkarın sesi MASKO, Türkiye mobilya ihracatının yüzde 15'ini gerçekleştiriyor. İç piyasanın da yüzde 15-20'sini elinde bulunduruyor. MASKO Mobilya Kenti, uygulanan KDV indirimi ile birlikte satışlarında ve müşteri ziyaretlerinde büyük bir artış yaşadı. Krizin hissedilmeye başlandığı 2008 yılının Ekim ayından, 2009 Mart ayı sonuna kadar mobilya sektöründe inanılmaz stok birikti. Bu dev stoklar nedeniyle, birçok firma üretime ara verdi ve işçi çıkartmak zorunda kaldı. Kriz nedeniyle sektörde binlerce kişi işsiz kaldı. Ancak KDV indirimi ve evlilik sezonu derken önemli ölçüde hareketlenme yaşandı, istihdam oranları arttı.

Biz MASKO Mobilya Kenti olarak, 30 Eylül sonrasında KDV'nin kalıcı olarak yüzde 5'e çekilmesini istiyoruz. Bu oransal düzenlemenin, girdilere de uygulanarak bize yansıtılmasını talep ediyoruz. Zaten mobilya sektöründe, yüzde 18'lik kar marjı yok."
AA

pus