Homebase 80 mağazasını kapatıyor!

Homebase 80 mağazasını kapatıyor! Homebase 80 mağazasını kapatıyor!

Homebase markasıyla 250 mağaza ile faaliyet gösteren İngiltere'nin en büyük yapı market alanı şirketlerinden biri daha perakende sektöründeki kötü gidişi yansıtan bir karar alarak 80 mağazasını kapatıyor.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Homebase markasıyla İngiltere'nin önemli yatırım şirketleri arasında yer alan Hilco bünyesinde faaliyet gösteren dev perakendeci gelecek hafta 60 ila 80 arasındaki mağazasını kapatacağını bildirdi. Habertürk gazetesinde yer alan habere göre, ev ve bahçe ürünleri üzerine çalışan perakendecinin kapatacağı mağazalardan dolayı 1000 civarında çalışan da işsiz kalacak.

Yapı market alanı zinciri, geçtiğimiz Mayıs'ta şirket borçların yeniden yapılandırılması için başvuruda bulunmuştu. Böylece ödeme gücündeki zorlukların açılmasının yanı sıra mülk sahipleriyle olan anlaşmaların da gözden geçirilmesi planlanıyordu. 

Homebase, yeniden yapılandırma için geçen yıl çöken Toys R Us'ın kurtarma planında da etkin rol oynayan Alvarez ve Marsal ile çalışacak. 

İngiliz yapı marketi alanı perakendecisi Homebase, anlaşma sonrası kâr etmeyen 17 mağazasını kapatmış ve en az 23 tanesinin daha kapanacağını açıklamıştı. Son gelen haberlere göre bu 23 mağaza toplam 60 ila 80 mağazalık kapatma planının da bir parçası.

340 MİLYONA ALIP 1 STERLİNE SATILMIŞTI

2 sene önce Avustralyalı holding Wesfarmers 340 milyon sterlin karşılığında 250 adet Homebase mağaza zincirini satın almış ancak daha 11 bin çalışanı bulunan perakendeciyi önce kendi markası Bunnings'e dönüştürmüş fakat ardından fişini çekerek 1 pounda Hilco'ya satmıştı. 

Homebase satın alması Tesco'nun Fresh & Easy satın almasıyla beraber İngiltere perakende sektörünün en kötü satın alma hareketlerinden biri olarak da gösteriliyor.

Kurtarma planı kapsamında Hilco, ilk önce Homebase merkez ofisindeki 300 kişiyi işten çıkarmış ve markayı eski ismiyle işletmeye başlamıştı ancak bu hamleler de başarılı olmuşa benzemiyor.

Fiziki perakende sektöründeki küresel daralma İngiltere'de de pek çok markayı da yeniden yapılandırmaya itiyor. Toys R Us, Mothercare, Poundworld, House of Fraser, New Look, Carpetright, Prezzo ve hatta Jamie Oliver'ın restoranları da bu durumdan nasibini aldı.

pus