İBB deprem odaklı 29 bin konutun yapımına başladı!

İBB deprem odaklı 29 bin konutun yapımına başladı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, deprem riski altındaki İstanbul’da 1 senede, 17 ilçede toplam 29 bin 323 konutun üretimine başladı. 


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz eylül ayında, Deprem Seferberlik Eylem Planını duyurmuş; 1 yıl içinde 20 bin bağımsız birimde dönüşümün başlayacağı sözünü de vermişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı koordinasyonunda, belediye iştiraklerinden KİPTAŞ ve İmar AŞ ile ortak yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında, bu hedef aşılarak, 29 bin 323 bağımsız birimin üretim çalışmalarına da başlandı. Böylece rakamlar, ‘Ekrem İmamoğlu’nun 20 bin konut vaadini gerçekleştirmediği’ yönündeki iddiaların asılsız olduğunu ortaya çıkardı.

EYÜPSULTAN VE SULTANGAZİ'DE DÖNÜŞÜM, 2021'DE BAŞLAYACAK

İBB tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında, Sultangazi (Esentepe-Cebeci) ve Eyüpsultan(Akşemsettin-Çırçır) ilçelerinde 3 bin 67 bağımsız birimin üretilmesi planlanıyor. Bu doğrultuda yapılan çalışmalarda, Sultangazi'de 2020 yılı içerisinde mimari projelerin kabulü yapılacak ve ruhsat işlemleri de tamamlanacak. Bunun üzerine 2021 içerisinde inşaatın başlaması hedefleniyor. Protokol imza süreçlerinin tamamlandığı Eyüpsultan ilçesinde de 2021 yılı içerisinde proje çalışmalarının tamamlanması ve inşaata başlanması hedefleniyor.

Çalışmalar kapsamında,  Kağıthane Gürsel Mahallesinde 511 adet, Kartal Karlıktepe Mahallesinde ise 530 adet bağımsız birim kentsel dönüşüm ile yenilenmiş olacak. Diğer bir yandan, Bayrampaşa’da üretilen 2 bin 481 bağımsız birimin geçici kabulü de yapıldı; uzlaşma protokolü 14 Şubat 2020'den itibaren devam ediyor.

İBB iştiraklerinden KİPTAŞ, Silivri 4. Etap projesiyle bin 396 adet bağımsız birim üretilmesi çalışmasını sürdürürken İmar AŞ ise 14 ilçede 28 proje alanında 22 bin 904 bağımsız birim üretecek.

İBB DEPREM BÜTÇESİ 2,5 KAT ARTTI

Diğer bir yandan İBB, 2020 bütçesinde olası İstanbul depremine hazırlık çalışmalarında kullanacak tutarda iyileştirmeye gitti. Bütçede rakam 2,5 kat artırılarak 341 milyon TL'ye çıkarıldı. İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı, geliştirilen bütçeyle deprem çalışmalarında daha etkin yönetim imkanına kavuştu.

2019’DA BÜTÇENİN YÜZDE 14,5’İ KULLANILDI

Geçen sene deprem harcamaları için İBB bütçesinden ayrılan payın önemli bölümü kullanılmadı. 2019 yılında İBB bütçe tasarısında Deprem Risk Yönetim ve Kentsel İyileştirme Harcamaları için 1 milyar 12 milyon TL ödenek ayrıldı. Sene sonuna kadar, ayrılan ödeneğin yüzde 14,5’i kullanılarak sadece 147,7 milyon TL harcandı.

Yine 2019 yılında, Deprem Risk Yönetim ve Kentsel İyileştirme Harcamalarında personel, sosyal güvenlik kurumlarına devlet primi ile mal ve hizmet alım giderlerine ayrılan 83,1 milyon TL'lik kaynağın ise tamamı kullanıldı.

Ekrem İmamoğlu yönetimi, 2020 yılında geçen yıl harcanan bütçeyi geliştirerek 341 milyon TL'ye çıkardı. Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı ile Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü, ayrılan bütçenin de yüzde 55’i kullandı. Böylelikle bütçede öngörülen rakamın yarısından biraz fazlası kullanıldı.

 

Fay yasası çıkarılsın! Deprem kredi fonu oluşturulsun!