İBB'nin deprem bütçesi 341 milyon TL'ye çıkarıldı!

İBB'nin deprem bütçesi 341 milyon TL'ye çıkarıldı! İBB'nin deprem bütçesi 341 milyon TL'ye çıkarıldı!

İBB, 2020 yılında deprem harcamaları için önceki yıl harcanan rakamı iki buçuk kat artırarak 341 milyon TL’ye çıkardığını açıkladı...


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), olası İstanbul depremine hazırlık çalışmalarında kullanacağı bütçede iyileştirme yaptı.

İBB'nin resmi internet sitesinde yer alan habere göre; 2019'da İBB bütçesinden 147,7 milyon TL ödenek gerçekleştirilen deprem harcamalarında rakam 2020 yılında 341 milyon TL’ye çıkarıldı. Böylelikle miktar iki buçuk kat büyütüldü. İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı, geliştirilen bütçeyle deprem çalışmalarında daha etkin yönetim imkanına sahip oldu.

AYRILAN BÜTÇENİN YÜZDE 14,5’İ KULLANILDI

2019'da deprem harcamaları için İBB bütçesinden ayrılan payın önemli bir bölümü kullanılmadı. 2019 yılında İBB bütçe tasarısında Deprem Risk Yönetim ve Kentsel İyileştirme Harcamaları için 1 milyar 12 milyon TL ödenek ayrıldı. 2019 sonunda, ayrılan ödeneğin yüzde 14,5’i kullanıldı ve 147,7 milyon TL harcandı. 2020 yılında 2019'da harcanan bütçe geliştirilerek 341 milyon TL’ye yükseltildi. Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı ile Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü, ayrılan bütçenin yüzde 55’i kullandı. Böylece bütçede öngörülen rakamın yarısından biraz fazlası kullanılmış oldu. 

2019 yılında Deprem Risk Yönetim ve Kentsel İyileştirme Harcamalarında personel, sosyal güvenlik kurumlarına devlet primi ile mal ve hizmet alım giderlerine ayrılan 83,1 milyon liralık kaynağın ise tamamı kullanıldı.

"DOĞRU TERCİH UZUN VADELİ FİNANSMAN"

Mali İşlerden Sorumlu İBB Genel Sekreter Yardımcısı Turgut Tuncay Önbilgin, 2019 yılında öngörülen bütçeyi ve gerçekleştirilen tutarı hatırlattı. Önbilgin, "Depreme yönelik yapılacak harcamaların öz kaynak yerine finansman ve uzun vadeli krediler yoluyla çözülmesi gerekmektedir. Aynı yolun izlenilmesi, İBB bütçesi için yönetilemez ve pahalı bir tercih olur" diye konuştu.
 

İstanbul'da toplanma ve geçici barınma alanları belirlendi!