İdris Güllüce'den Gaziosmanpaşa Belediyesi standına ziyaret!

İdris Güllüce'den Gaziosmanpaşa Belediyesi standına ziyaret! İdris Güllüce'den Gaziosmanpaşa Belediyesi standına ziyaret!

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Dünya Kadastro Zirvesi’ne katılan Gaziosmanpaşa Belediyesi standını ziyaret etti. Bakan Güllüce, ziyareti sırasında Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ile de sohbet etti.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen "Dünya Kadastro Zirvesi" Haliç Kongre Merkezi'nde başladı. Zirve’nin 3. gününde bir ziyaret gerçekleştiren Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Gaziosmanpaşa Belediyesi standını da gezdi. Bakan Güllüce, ziyaret sırasında Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta’dan ilçede gerçekleştirilen kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında da bilgi aldı. İstanbul’un en büyük kentsel dönüşüm alanına sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’da yürütülen çalışmalar dolayısıyla sık sık biraraya gelen Bakan Güllüce ve Başkan Usta, Master Plan çalışması doğrultusunda hazırlanan maketi de birlikte inceledi.3 BİN UZMAN KATILIYOR


Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Davut Güney ise taşınmazlara ait bilgileri, devlet güvencesi altına almak ve hizmet vermek için müdürlüklerinin en üst teknolojiyi kullandığını dile getirdi. Konuşmaların ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, Vali Şahin'e, Osmanlı dönemine ait bir tapu örneği verdi. Tarihi tapular ve kadastro planları sergileniyor Zirve kapsamında üç ayrı serginin de açılışı gerçekleştirildi. Asırlık belgelerin bulunduğu sergide, Fatih Sultan Mehmet'in ceylan derisi üzerine yazılmış 65 metre uzunluğundaki Ayasofya Vakfiyesi de yer alıyor.Mustafa Kemal Atatürk'e ait tapu örnekleri, kız kardeşi Makbule Hanım'a mirasla geçen tapular ile Cumhuriyet dönemine ait ilginç kadastro çalışmaların da yer aldığı sergide, el yazması Kur'an-ı Kerim, 2. Abdülhamid'in şahsi tapuları, tarihi haritalar, tuğra ve mühürler ile bugün farklı ülke sınırlarında kalan Osmanlı coğrafyasına ait tapu ve haritalar da görülebilecek. Küresel ölçekte ortak bir kadastro vizyonunun oluşturulabilmesi hedeflenen zirveye, 85 farklı ülkeden 3 bin uzman katılıyor.


Dünya Kadastro Zirvesi 24 Nisan 2015 Cuma gününe kadar ziyaret edilebilecek.Gaziosmanpaşa Belediyesi