İlan sitelerindeki yanıltıcı ilanlara dikkat!

İlan sitelerindeki yanıltıcı ilanlara dikkat!

Türk Emlak Haber Ajansı tarafından 1.900 kişi ile yapılan anket sonuçlarına göre, vatandaşlar konut fiyatları ve internetteki emlak sitelerindeki gerçeği yansıtmadığını savunarak, ağır cezalar gelmesini istiyor.


Gayrimenkul sektörü Türkiye’nin lokomotifi olarak yıllar boyunca en üst sıralarda yer aldı. Konut sektörü son iki üç yıl istenen ivmeye ulaşmasa da yine de vatandaşın yatırım ve ihtiyaç listesinde üst sıralardaki yerinde yer alıyor. Koronavirüs salgını 2020 yılı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de birçok sektörü derinden etkilerken, tüm olumsuzluklar karşısında gayrimenkul sektörü 2021 yılından umutlu.

İlan sitelerindeki yanıltıcı ilanlara dikkat!

Anketler ne diyor?

Türk Emlak Haber Ajansı tarafından 1.900 kişi ile yapılan anket sonuçlarını yayınladı. Verilere göre; vatandaşın en fazla şikâyet ettiği konuların başında aşırı yükselen konut fiyatları ve internetteki emlak sitelerindeki gerçeği yansıtmayan gayrimenkul ilanları geliyor. Konut mağduriyetleri konusunda çok fazla şikâyet konusu olduğu kamuoyu tarafından sıklıkla gündeme gündemde yer alsa da çok fazla bir etkisi olmadı. 

Yetki Belgesi almak yetmiyor

Geçtiğimiz dönemlerde merpen altı emlakçılığa sona verecek bir düzenleme yürürlüğe girerken yetkisiz kişilerin gayrimenkul satışına yasak getirilmişti. Ancak konu sadece yetki belgesi ile ilgili olmadığı çok geçmeden ortaya çıktı. Hemen hemen her gün konut mağdurları konusu sıklıkla medya da duyulur hale geldi. Her ne kadar belgesi olmayan bu işi yapamayacak denilse de bakıldığı zaman mağduriyetlerin sadece emlakçılardan değil, müteahhitlerden de kaynaklandığı biliniyor.

İlan sitelerindeki yanıltıcı ilanlara dikkat!

Emlak ilan sitelerine büyük iş düşüyor

Bugüne bakıldığında büyük emlak ilan siteleri bu işlerden milyonlar kazanıyorlar. En büyük sorun da burada başlıyor. Emlak ilanı veren kim olduğu tam olarak denetlenmiyor. En fazla mağduriyet de bu aşamada yaşanıyor. Her ne kadar ufak çaplı uyarı yazısı yayınlasalar da önemli olan gerçekçi olmayan ilanları filtreden geçirip engellemeleri gerekiyor.

Beylikdüzü diyerek Esenyurt’a götürüyorlar

Vatandaş emlak ilan sitesinde bulduğu ilanı arayarak bilgi almak istediğinde ofise davet ediliyor. Buraya kadar her şey normal. Bundan sonraki aşamada ilanda gördüğü eve gitmek isteyen vatandaş farklı bir bölgede tamamen farklı bir gayrimenkule götürülmek isteniyor. Esas sorun da burada başlıyor. Emlak sektörüne en büyük zararı veren bu tarz çalışan kişiler, ilanda Beylikdüzü yazan gayrimenkul, bir bakıyorsunuz ki Esenyurt’un içlerinde hiç de beğenilmeyen bir lokasyonda. Üstelik fiyat farklı, mülk farklı. Burada alıcı ve emlak ofisi arasında istenmeyen sonuçlar meydana gelebiliyor. 

İlan sitelerindeki yanıltıcı ilanlara dikkat!

Anketten çarpıcı sonuç çıktı

Turk Emlak Haber Ajansı 1.900 kişi ile yaptığı ankette vatandaşlara şu sorular yöneltildi.

“Sizce merpen altı emlakçılık bitti mi”

Katılımcıların yüzde 80’i bitmedi yanıtını verirkencevabını verirken yüzde 15’i bitti olarak cevap verdi

“Emlak ilan sitelerindeki ilanlara güveniyor musunuz “

Ankete katılanlardan yüzde 70’i güvensiz bulurken, yüzde 30’u güvenli bulduklarını açıkladı. 

“Markalı gayrimenkul ofislerine güveniyor musunuz”

Katılımcıların yüzde 78’i markalı ofislere güvendiklerini belirtirken, yüzde 12 oranında güvenmediklerini bildirdiler.

İlan sitelerindeki yanıltıcı ilanlara dikkat!

“İstanbul’da konut fiyatlarını yüksek buluyor musunuz”

Ankete katılanların yüzde 90’ı ev fiyatlarını pahalı olduğunu ifade ederken, yüzde 10’u uygun bulduğunu açıkladı. 

“İnşaat firmaları dar gelirliye göre konut üretmeli mi”

Ankete katılanların yüzde 95’i markalı inşaat firmalarının da dar gelirliler için konut üretmesi gerektiğini belirtirken, yüzde 5’i gerek olmadığıyla ilgili görüşte bulundu. 

“2021 yılında ev almak gibi bir düşünceniz var mı”

Katılımcıların yüzde 41’i “ev almayı düşünmüyorum “derken, yüzde 59 oranında “konut almayı düşünüyorum” yönünde görüşlerini açıkladı.