07 / 08 / 2022

İlk defa ev sahibi olacaklar için devlet destekleri neler?

İlk defa ev sahibi olacaklar için devlet destekleri neler?

Uzun zamandır gündemde olan ve birçok kişinin merakını toplayan İlk defa ev sahibi olacaklar için devlet destekleri neler? Konut hesabı nasıl açılır? İşte tüm merak edilenler...Devlet geri ödemesiz hibe yardımları ile ilk kez ev alacak vatandaşlar ve evlenecek olanlar için 82 bin TL’ye kadar geri ödemesiz destekler sunuluyor. Devlet destekli geri ödemesiz hibe kampanyaları ile vatandaşların tasarruf ve ev sahibi olabilmesi için yardım tutarları yükseltildi. Devlet geri ödemesiz hibe yardım programları kapsamında 2021 yılında ilk kez konut alacak vatandaşlar 82 bin TL’ye kadar geri ödemesiz yardımlardan faydalanbilecek. 

 İlk defa ev sahibi olacaklar için devlet destekleri neler?

Devlet garantili ev hesabı nasıl açılır?

Devletin açıklamış olduğu bankalardan ev hesabı açan bireyler, birikim yaparak hibe olanaklarından faydalanabilecek. Konut hesabı olanlara hibe yüzdeleri hesap zamanlarına göre değişiyor. Buna göre; 36 – 47 ay devlet garantili ev hesabı açanlara yüzde 15 katkı ile 24 bin 741 TL, 48 – 59 ay devlet garantili ev hesabı açanlara yüzde 18 katkı ile 26 bin 645 TL, 60 ay ve üzeri devlet garantili ev hesabı açanlara yüzde 25 katkı ile 28 bin 548 TL destek verilmektedir. Evlenecek kişiler ortak hesap açarsa bu tutar 57 bin TL’ye kadar artırılabiliyor.

 İlk defa ev sahibi olacaklar için devlet destekleri neler?

Devlet garantili hibeyle konut almak için hangi bankalara başvuru yapılmalıdır?

Belirlenen süre içerisinde para biriktirerek hibe ev parası kampanyasından yararlanabilmek için ilk şart kimliğinizle banka şubelerine başvuruda bulunulması oluyor. Ev hesabı açabilmek için bankaya başvuru yapabilirsiniz.

 İlk defa ev sahibi olacaklar için devlet destekleri neler?

Devlet garantili hibe sağlayan ev hesabı nasıl işler?

Devlet garantileriyle hibe alabilmek için ev hesabı açan bireyler birikimlerini bankalarda nakitlerini faize dönüştürebiliyor. Konut hesabı açan vatandaşlarda aranan bir diğer şart ise düzenli ödeme yapılması gerekiyor. Tek seferde yüksek tutar yerine aylık para biriktirilmesini teşvik eden düzenli ödemeler yapmanız gerekir. Devlet destekli geri ödemesiz parayla ev hesabı açan bireyler içerisinde en az 36 aylık hesabı bulunanlara hibe olanağı tanınacak. Paranın yatırıldığı aya bağlı olarak yüzde artış gösterecek ve böylelikle gençlerin para biriktirmesine imkan sağlanıyor.