İmar Barışı yönetmeliği bayram öncesi çıkarılacak!

İmar Barışı yönetmeliği bayram öncesi çıkarılacak!

13 milyon konutun imar ve iskan sorununu çözmesi hedeflenen İmar Barışı yönetmeliğinin Ramazan Bayramı öncesinde çıkarılması planlanıyor...Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve bir süre önce TBMM Genel Kurulunda görüşülerek yasalaşan İmar Barışı düzenlemesinin usül ve esaslarının belirleneceği "Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine Dair Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelik"le ilgili çalışmalar tam gaz devam ediyor.

İmar Barışı düzenlemesi yapılardaki imar ve iskan sıkıntısını çözerek yapıların tamamının kayıt altına alınmasını sağlayacak. Yapılacak bu düzenlemenin uygulanacağı tarih ve başvuru detayları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı yetkililerinden oluşan komisyon tarafından değerlendiriliyor.

Anadolu Ajansı'ndan Yıldız Nevin Gündoğmuş'un haberine göre; Titizlikle yürütülen çalışmanın kısa süre içinde tamamlanması ve yönetmeliğin bayramdan önce Resmi Gazete'de yayımlanması planlanıyor. 

Vatandaşların Yapı Kayıt Belgesi almak için başvuracağı noktalar, ödenecek bedelin hesaplanma yöntemi, yapı maliklerinden istenecek gerekli belgeler gibi ayrıntılar belirlenecek.

Vatandaş merak ettiği soruları internetten gönderebilecek

İmar Barışı düzenlemesine yönelik merak edilen sorular Çevre ve Şehircilik Bakanlığının internet sitesi, "www.csb.gov.tr" adresinden yetkililere ulaştırabilecek. Gelen sorular, Bakanlık yetkililerince tasnif edilerek, cevaplandırılacak ve Bakanlık internet sitesinden yayınlanacak.