İmar barışının detayları belli oldu!

İmar barışının detayları belli oldu! İmar barışının detayları belli oldu!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin açıkladığı ‘imar barışı’nın detayları belli oldu. Vatandaşlar yüzde 3’lük harç yatırarak iskânına kavuşacak. Elde edilecek 45 milyarlık gelir de dönüşüme aktarılmış olacak.

 

Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre, milyonlarca vatandaşın sıkıntı yaşadığı imar ve iskân sorununun çözümünde sona gelindi. Önceki gün Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin "Bir hafta içinde 'imar barışı' Meclis'e gelecek" açıklamasını yapmasının ardından detaylar netleşti. Ruhsat sorunu olan mülkler için yüzde 3 oranında vergi alınacağı belirtildi. Düzenlemeyle birlikte 45 milyar TL'lik bir kaynağın kentsel dönüşüm için oluşturulan özel bütçeye aktarılması planlanıyor.

YÜZDE 3 HARÇ YATIRILACAK


45 milyar liralık kaynak için uzmanlar şu hesaplamayı yapıyor: Türkiye'de 26 milyon bina mevcut. Bunun yüzde 55'ine tekabül eden 15 milyon binanın ise ruhsat sorunu olduğu biliniyor. Yapılacak düzenlemeyle ruhsat sorunu olan mülklere arsa ve inşaat maliyetleri üzerinden yüzde 3 harç yatırılacak. Ortalama 100 bin TL'lik bir daire için yatırılacak harç 3 bin TL olarak hesaplanıyor. 15 milyon sorunlu binadan elde edilecek kaynak ise 45 milyar TL'yi buluyor.

TEMİNAT GÖSTERİLECEK


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı teknik müşavirlerinden ve İmpo İmar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz imar barışının, Türkiye'deki binaların yüzde 55'ini ilgilendiren bir düzenleme olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu: "Kat mülkiyet tapusunun olması hem belediyelerin artık bu mülklerden emlak vergisi alırken arsa tapusuna göre değil, kat mülkiyet tapusuna göre daha yüksek vergi almasını sağlayacak, hem de mülk sahipleri bu binaları bankadan kredi kullanırken teminat gösterebilecek hale gelecek."

 

DOĞRU BİR KARAR


KONUTDER Başkanı Altan Elmas, tek maddelik imar düzenlemesinin doğru bir karar olduğunu söyleyerek, ruhsat sorunu olan binaların makul çerçevede kayıt altına alınmasının faydalı olduğunu belirtti. Altan Elmas, "Yapı stokunun yüzde 60'ı bu haldeyse yapılan tüm işlemler açıkta duruyor. Her türlü hizmet alımında da büyük sıkıntılar yaşanıyor" dedi. İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım ise, "Çeşitli nedenlerden dolayı, bu affa ihtiyacı olan binaların meşru hale gelmesi açısından çok olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyorum. Bu binalardan alınacak olan harçların 'Afet Yasası' için gerekli olan kamulaştırma bedeli ve kira yardımı bütçelerine harcanacak olması da, sektörümüzde çok güçlü bir görevdeşlik yaratacaktır. Artık kimse riskli bina üretmeye cesaret edemeyecek" diye konuştu.

 

BAKAN AÇIKLAMIŞTI


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, tek maddelik düzenlemenin 1 hafta içinde Meclis'e geleceğini söyleyerek, "Vatandaş kendi rızasıyla imara ve iskana aykırılığı bildirdikten sonra cüzi bir ücret karşılığı kayıt altına alınacak, artık devletle vatandaşın kavgası bitecek" dedi. Elde edilecek kaynağın kentsel dönüşüm için oluşturulan özel bütçeye aktarılacağını belirten Özhaseki, bu kaynakla belediyelere yüzde 0 faizli 3 yıl sonra geri ödemeli kredi verileceğini söyledi.

 

İskan ve imar sorunu sona eriyor!