İNDER'in Yetki Belgeli Usta Eğitim Programı 15 Şubat'ta başlayacak!

İNDER'in Yetki Belgeli Usta Eğitim Programı 15 Şubat'ta başlayacak! İNDER'in Yetki Belgeli Usta Eğitim Programı 15 Şubat'ta başlayacak!

İstanbul İnşaatçılar Derneği'nin (İNDER) Yetki Belgeli Usta Eğitim Programı 15 Şubat'ta başlayacakİstanbul İnşaatçılar Derneği’nin (İNDER) Yetki Belgeli Usta Eğitim Programı 15 Şubat’ta başlayacak. Programın tanıtımı amacıyla Beşiktaş Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen toplantıda verilen bilgiye göre, 1 Ocak 2012’den itibaren yürürlüğe giren yönetmelik gereği artık müteahhitlerin şantiyelerinde yetki belgeli usta çalıştırması zorunlu hale geldi. Bu zorunlulukla ortaya çıkan eğitim programı açığını kapatmak amacıyla  İNDER’in Beşiktaş Kaymakamlığı, Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Beşiktaş Halk Eğitim Merkezi ile ortaklaşa düzenlediği Yetki Belgeli Usta Eğitim Programı 15 Şubat tarihinde başlayacak.

Eğitim programı kapsamında 23 dalda eğitim verilecek. İlk 3 yılda 118 bin ustanın belgelendirilmesi hedeflenin programın kapsamı daha sonraki aşamada sektörün ihtiyaçları doğrultusunda genişletilecek. Eğitim alacak usta adayları, branşlarına göre 36 saat ile 360 saat arasında değişen sürelerle teorik eğitime tabi tutulacak. Teorik eğitimler Milli Eğitim Bakanlığının mesleki eğitim müfredatı doğrultusunda oluşturulacak.

Staj niteliğindeki pratik eğitimlerini ise İNDER’in ve Milli Eğitim Bakanlığının denetiminde, bağlı çalıştıkları şirketlerin şantiyelerinde tamamlayacak olan adaylar, program sonunda yapılacak sınavda başarılı olmaları durumunda yetki belgesi alabilecekler.Yetki belgeleri uluslararası alanda da geçerli olacak.

"Değerli malzemelerin ehil eller tarafından yapılacağının müjdesi"

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, toplantıda yaptığı konuşmada, günümüzde eserlerin işçilik ve malzemelerdeki çeşitlenmeden dolayı birtakım sıkıntılarla karşılaşıldığını belirterek, ustalık ve çıraklık ilişkisinin, inşaatların çoğalması, malzemelerin çeşitlenmesi gibi nedenlerden dolayı sona erdiğine işaret etti.
Durbakayım, "Dünya standartlarına ulaşan malzemelerin kullanılmasını bilen usta sayısı giderek azalmaya başladı. Aradaki bu farkı en kısa sürede kapatmamız gerek. Ustalık eğitim programını, bu değerli malzemelerin ehil eller tarafından yapılacağının bir müjdesi olarak görüyorum" diye konuştu.

A.A.