İngiliz ajan Le Mesurier'in evi elde kaldı!

İngiliz ajan Le Mesurier'in evi elde kaldı!

İngiliz eski istihbarat subayı James Gustaf Edward Le Mesurier’in yaşamını yitirdiği Karaköy’deki üç katlı binaya 7 aydır kiracı bulunamıyor. Binanın yer aldığı sokaktaki esnaf, “Kiralamak isteyenler bize danışıyor. Ajanın öldüğü ev olduğunu öğrenen bir daha gelmiyor” diye konuşuyor.


İstanbul Karaköy’de kirada oturduğu evin sokağında 11 Kasım 2019 tarihinde ölü bulunan İngiliz eski istihbarat subayı James Gustaf Edward Le Mesurier’in ölümündeki sır perdesi soruşturma dosyasının kapanmasına rağmen aydınlatılamadı. Ajanın ölümünden sonra eşi Emma Hedvig Christina Winber, 15 Şubat tarihinde Karaköy Ali Paşa Medresesi Sokak’taki evi boşalttı. Binadaki eşyalar yedi ayrı kamyona yüklenerek götürüldü. Daha sonra üç katlı, 500 metrekarelik binaya da kiralık tabelası asıldı. Karaköy’ün en güzel lokasyonlarından birine sahip olan bina aradan geçen 7 aya rağmen kiralanamadı. Binanın sahibi hakkında bilgi vermek istemeyen emlakçı İlker Erkan “Binayla ilgili herhangi bir hukuki sıkıntı yok. Binanın mührü bu yılın başında kaldırıldı. Geçtiğimiz aylarda binaya aylık 60 bin lira kira istiyorduk. Şimdi 50 bin lira istiyoruz. Bina üç katlı, geniş bir yapı” diye konuştu.

‘VAZGEÇİYORLAR’

James Gustaf Edward Le Mesurier öldüğü sokakta esnaflık yapan Tarık Emir de “Bina günlerce televizyonlarda, gazetelerde gösterildi. Herkes burayı biliyor. İnsanlar gelip önünde fotoğraf çektiriyor. Kiralamak için gelenler deoluyor. Bize danışıyorlar. Ajanın öldüğü bina olduğunu öğrenince vazgeçiyorlar” dedi.

NE OLMUŞTU

İngiliz eski istihbarat subayı James Gustaf Edward Le Mesurier’ın evinin sokağında ölü bulunmasından sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmıştı. Başsavcılık olayın “yüksekten düşme sebebiyle meydana gelen ölüm” olduğuna karar vermişti. Savcılığın takipsizlik kararında, olayın bir başkası tarafından kasten gerçekleştirildiğine dair herhangi bir iddia ve delil bulunmadığı belirtildi. Başsavcılık, soruşturma kapsamında şüpheli sıfatıyla ifadesi alınan eşi Emma Hedvig Christina Winber’a yönelik olarak da takipsizlik kararı verdi. Winber’in daha sonra Türkiye’den ayrıldığı belirtilmişti.

 

İngiliz ajan Le Mesurier'in evi ilk defa görüntülendi!