İngiliz emlak devine mutfak sattı 37 milyon Euro'luk inşaat işi aldı

İngiliz emlak devine mutfak sattı 37 milyon Euro'luk inşaat işi aldı

Eskişehirli Güçlü Ailesi'nin inşaat firması Güçlü İnşaat, İngiltere'nin en hızlı büyüyen emlak pazarlama şirketi Galliard Homes'un Bodrum'daki üç arsasından birine yapılacak 630 konutluk ve 37 milyon Euro'luk projenin yapımını üstlendi.


İNŞAAT ve sanayide hızlı büyüme yakalayan Eskişehirli Güçlü Grubu, Londra'nın en hızlı büyüyen gayrimenkul yatırım şirketlerinden Galliard Homes'un Bodrum'daki arsası için geliştirdiği 630 konutluk Horizon Sky adlı projeyi yapacak. 37 milyon Euro'luk projenin 2009 sonunda tamamlanacağını söyleyen Güçlü Ahşap A.Ş. Genel Müdürü Cüneyt Güçlü, Galliard Homes'un Bodrum'da iki arsası daha olduğunu ve bu arsalar için de proje ortaklığına gidileceğini açıkladı. Galliard Homes'un dünyanın en iyi emlak pazarlama şirketlerinden biri olduğunu söyleyen Cüneyt Güçlü, "Londra'da devam eden 10 projelerei var. Bulgaristan'da da inşaatları var, şimdi Türkiye'de de büyüyecekler. Londra'da 2011'de teslim edecekleri 450 konutluk bir projeyi bir haftasonu (iki günde) sattılar ve 220 milyon paund gelir elde ettiler. 2 Ekim tarihli Sunday Express bu olayı geniş bir haber yaptı. Bizim üstlendiğimiz Bodrum'daki 630 konutluk projenin 330 konutunu da iki haftada sattılar" dedi.


ÖNCE MUTFAK SATTIK: Cüneyt Güçlü, şöyle konuştu: "Aslında Galliard Homes ile ilişkimiz inşaatla başlamadı. Güçlü Grubu'nun sanayi şirketi Güçlü Ahşap A.Ş., Eurodecor ve Edor markalarıyla, mutfak, banyo mobilyaları ve kapı üretiyor. Galliard Homes'un Londra'daki projelerine mutfak sattık. 225 konutluk Drayton Park projesinin mutfak işlerini almıştık. Bu proje Arsenal Stadı'nın hemen yanında, 10 blokluk bir projeydi. Bir süre sonra firma bizden yine Londra'daki iki projesi için de (Poplar Business Park ve West Ward) mutfak istedi. İlişkilerimiz gelişti. Sonra Türkiye'de konut projeleri olacağını, bunun için iyi bir inşaat firması aradıklarını söylediler."


40 YILLIK İNŞAATÇIYIZ: Galliard Homes'un Bodrum'da konut inşaatı için inşaat firması sorması üzerine kendi inşaat firmalarının yaptıkları işleri anlattığını söyleyen Cüneyt Güçlü, şunları söyledi: "Ben Eskişehir'de yapımını tamamladığmız ve sürdürdüğümüz konut projelerini anlattım. Bizden de başka Türk inşaat firmalarından da teklifler aldılar ve sonuçta bizde karar kıldılar. Sözleşmeyi yaptık, inşaata başladık. Güçlü İnşaat olarak,  Ankara  ve Eskişehir'de 40 yıldır konut ve taahhüt işleri yapıyoruz. Bugüne kadar 2 bin 500 konut ürettik. Şu anda Eskişehir'de 400 konutluk Hisarpark, 50 konutluk Prestij, 80 konutluk Serapark projelerimiz var. Taahhüt ayağında ise çok sayıda hastane, okul, sağlık ocağı, jandarma karakolu, kültür merkezi tamamladık. Özel sektöre de taahhüt işleri yapıyoruz; Arıkanlı Holding'in (Yurtiçi kargo) 450 konutluk projesinin yüklenicisiyiz. Bu proje 30 milyon dolarlık bir proje. Ayrıca, şu anda Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin 15 milyon YTL tutarındaki kültür merkezi inşaatını da biz yapıyoruz."


Mutfak, banyo ve kapıda Nakheel'e tedarikçi olduk


GÜÇLÜ Ahşap A.Ş. Genel Müdürü Cüneyt Güçlü, grubun sanayi faaliyetlerini şöyle anlattı: "Güçlü Ahşap A.Ş. bizim sanayi şirketimiz ve Erudecor markasıyla mutfak banyo mobilyaları, Edor markasıyla da kapı üretiyoruz. Dubai'de de Dorya Trading Dubai'yi kurduk. 2007'de Eskişehir'deki fabrikamızın kapasite yatırımlarını tamamladık ve fabrikamızı 35 bin metrekare kapalı alana çıkardık. Üretim kapasitemizi ise ayda 10 bin kapı, 2 bin 500 mutfak olmak üzere yükselttik. Bu yıl ikisinden 45 milyon YTL ciro bekliyoruz. 2008'de ise ciromuz 80 milyon YTL olacak. Bunun da 30 milyon YTL'si ihracattan gelecek. İhracatımızı artırmak için Körfez ülkelerinde yoğun faaliyet başlattık. Dubai'de Nakheel'e çalışıyoruz. Nakheel projelerine mutfak, kapı ve banyo dolabı satıyoruz. Şu anda Nakheel'in 5 bin konutluk Al Pruvan, 4 bin konutluk Jumeyrah Island projelerine ürün veriyoruz. Dubai'de tedarikçisi olmak istediğimiz diğer büyük firmalarla da görüşmelerimiz sürüyor. 2009 yılında mutfak, banyo ve kapı işinden sağlayacağımız cironun 30 milyon YTL'lik bölümün Dubai'den sağlanacak."
 
SADİ ÖZDEMİR