18 / 08 / 2022

İnkılap Vapuruna yapılan kaçak katlar yıkılıyor!

İnkılap Vapuruna yapılan kaçak katlar yıkılıyor!

Yalova Belediyesi, "Gemi Tescil Belgesi" olmadığı ve imar mevzuatına aykırı yapıldığı gerekçesiyle restorasyonunu durdurduğu ve şartnameye uyulmadığı için ihalesini feshettiği İnkılap Vapurundaki kaçak katların yıkımına başladıBelediye Encümeni tarafından fesih kararının alınmasının ardından İnkılap Vapurunda yıkım çalışmasına başlayan belediye ekipleriyle, firma avukatı arasında tartışma yaşandı.    

 Belediye yetkililerinden yıkım kararını isteyen firma avukatı Temel Akyazıya, 2 Şubat 2011 tarihli yıkım kararı teslim edildi. Yıkım çalışmalarını, firma sahibi Sadrettin Atalay da izledi. Avukat Akyazı, gazetecilere açıklama yaparken, kanuna aykırı bir yıkımın gerçekleştirildiğini savundu. Kira sözleşmesiyle burayı kiraladıklarını ifade eden Akyazı, "Belediye
de tek taraflı olarak bir encümen kararı aldı ve kira sözleşmesini feshetti. Ama kira sözleşmeleri tek taraflı feshedilemez ve yıkım kararı da aynı şekilde alınamaz. Bize herhangi bir tebligatta bulunulmadı" dedi.

Akyazı, yapılan işlem hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirterek, "Belediye hakkında zaten mala zarar vermekten, iş yeri dokunulmazlığını ihlale kadar Cumhuriyet Başsavcılığına verdiğimiz suç duyuruları var. Sözleşmemizin sürdüğü bir yerde yıkım yaptıkları için de yine belediye hakkında suç duyurusunda bulunup mala zarar verme gerekçesiyle dava açacağız" diye konuştu.

TEK TARAFLI FESHETME YETKİSİ

Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal ise yapılan işlemin tamamen hukuka uygun olduğunu söyledi. Koçal, şöyle dedi:
"Atalaylar firmasının yaptığı, bizim Kasım-Aralık ayından itibaren kaçak yapı muamelesine tabi tuttuğumuz, encümen kararı alınan, yıkım kararı çıkarılan, savcılığa suç duyurusunda bulunulan bir süreç. Zaten bütün işlemleri tamamlanmış, cezası kesilmiş. Yapılan hiçbir işlemde hukuki bir engel yok."

Koçal, ihale şartnamesinde geminin aslına uygun, restorasyonu yapılması yönünde madde olduğunu vurguladı. Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özsümer de vapura kaçak katların çıkıldığını belirtti. Vapurda yapılan çalışmalarla ilgili tutanak  tutuluğunu hatırlatan Özsümer, şunları kaydetti:"Kaçak yapıldığına dair tutanaklar tutuldu, mühürlendi. Müteahhit firma, mühürlemeden sonra çalışmalarına tekrardan devam etti. Devam ettiği için mühür fekki yapıldı. Savcılığa tekrardan bildirildi. O arada bu konu Valilik takibine alındı. Biz Bayındırlıktan kaçak katların yıkılması doğrultusunda görüş geldi. İhalede de tek taraflı feshetme yetkisi belediyenin şartnamesinde zaten yazılı."

İNKILAP VAPURU

1961 yılında İskoçyanın Glasgow kentindeki tersanede yapılan 9 kardeş gemiden biri olan İnkılap, uzun yıllar İstanbulda şehir hatları vapuru olarak hizmet verdi. Dünyanın son 4 buharlı gemisinden biri olduğu belirtilen İnkılap, 2009da Yalova Belediye Başkanı Barbaros Binicioğlunun girişimleriyle nikah salonu, restoran ve müze olarak kullanılmak üzere Yalovaya getirildi. 2010da ise Atalaylar Turizm firmasına ihale edilen vapurda yapılan restorasyon çalışmaları kaçak kat çıkıldığı gerekçesiyle durdurulmuştu.

 AA