İnşaat ve tarım dopingi, yüzde 8.2'yle işsizlik rekorunu kırdı!

 İnşaat ve tarım dopingi, yüzde 8.2'yle işsizlik rekorunu kırdı! İnşaat ve tarım dopingi, yüzde 8.2'yle işsizlik rekorunu kırdı!

Türkiye'de Mayıs döneminde işsizlik, yüzde 8.2'ye düştü. Bu rakam 2001 yılından bu yana görülen en düşük işsizlik...Yüzde 8.2 işsizlik, Türkiye İstatistik Kurumu'nun aylık seriye geçtiği 2005 yılından bu yana da görülen en düşük oran. 2011'in Mayıs döneminde 2.55 milyon olan işsiz sayısı 2.27 milyon kişiye geriledi. İstihdam ise 24.4 milyon kişiden, 25.3 milyon kişiye çıktı.


DÜŞÜŞ MEVSİMSEL ETKİLERDEN

Ekonomistler düşüşün sadece manşet işsizlik oranında yaşanmasının mevsimsel faktörlerden kaynaklandığının bir göstergesi olduğuna, mevsimsellikten arındırılmış işsizlik verilerinin ise sabit kaldığına dikkat çekiyorlar. Türkiye'de her yıl yaz aylarına doğru inşaat, hizmetler ve tarım sektörlerindeki canlanma, manşet işsizlik oranını aşağı çekiyor. Sonbahara doğru ise bu etki ortadan kalkıyor. Mevsim etkilerinden arındırılmış işgücüne katılma oranı bir önceki döneme göre herhangi bir değişim göstermeyerek yüzde 9 seviyesinde gerçekleşti. 

Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 90 bin kişi, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 747 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin yüzde 25.2'si tarım, yüzde 18.8'i sanayi, yüzde 7.2'si inşaat, yüzde 48.8'i ise hizmetler sektöründe bulunuyordu.


TARIM DIŞI İŞSİZLİK 10.4'E İNDİ

l İSTİHDAM edilenlerin; yüzde 70.4'ünü erkek nüfus oluşturdu. 

l YÜZDE 58'i 10 kişiden az çalışanı olan işyerlerinde çalışıyor. 

l YÜZDE 3'ünün  ek bir işi var. 

l YAPTIĞI  işten ötürü herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kayıtlı olmadan çalışanların oranı, önceki yılın aynı dönemine göre 2.8 puanlık azalışla yüzde 39.9 olarak gerçekleşti. 

l İŞ gücüne dahil olmayanların sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 600 bin  kişi artışla 26 milyon 444 bin kişiden 27 milyon 44 bin kişiye yükseldi. 

l GENÇ nüfusta işsizlik, 2012 yılı mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1.6 puan azalışla yüzde 15.9 düzeyinde gerçekleşti.

l TARIM dışı işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine göre 1.6 puan azalışla yüzde 12'den yüzde 10.4'e geriledi. 

l KENTSEL yerlerde tarım dışı issizlik oranı 1.5 puan azalışla yüzde 10.5, kırsal yerlerde 2 puan azalışla yüzde 10.1 düzeyinde gerçekleşti.


Belirsizlikler katılaşıyor

OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin: 'İşsizliğin düşük seviyede ilerliyor olması çok iyi. Önemli olan bunun sürdürülebilir olması. Sürdürülebilir büyüme, sürdürülebilir istihdam bizim için en önemli hedef olmalı. Bunun devam ettirilmesine yönelik adımlar atılmalı. Çünkü küresel ekonomide bir ilerleme  kaydedilmiş değil. Hatta belirsizlikler daha da katılaşıyor.'


İyileşme devam edecek

İSTANBUL Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle: 'Haziran ve temmuzda da iyileşmenin süreceğini görüyoruz. Ben kendim bir senedir adam arıyorum, kendimiz bulamıyoruz. Trakya bölgesinde adam bulamıyoruz. Maraş'taki tekstil fabrikaları adam bulamıyor, Antep ve Bursa'da bulamıyor. Zaten bunu hissediyoruz.'


Türkiye'nin yaptığı büyük başarı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi: 'Euro Bölgesi'nde işsizlik oranı Mayıs ayında yüzde 11,1 oranındaydı. İspanya'da ise yüzde 25'lere ulaştı. Yani bu ülkede her dört kişiden bir işsiz. Bu ortamda Türkiye'nin işsizliği yüzde 8,2'ye düşürmesi büyük bir başarıdır.'


AB yerine, Rusya ve Uzakdoğu'ya bak

TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen: 'İşsizlikteki düşüş sürdürülebilir görünmüyor. Mevsimsel etkilerden arındırıldığında işsizlik rakamlarında geçen çeyreğe göre bir değişiklik yok. Türkiye'nin istihdam rakamları, krizle boğuşan Avrupa ülkeleri yerine Rusya ve Uzakdoğu ülkeleri kıyaslanmalı...'


Hizmet sektörü sırtladı

MÜSTAKİL Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak: 'Mayıs işsizliği, yine mayıs ayında açıklanan Sanayi Üretimi Endeksi ve İhracat rakamları ile de paralellik gösteriyor.  Sanayi üretimindeki canlılığın yanı sıra, istihdam üzerinde hizmet sektörünün payını giderek artırması, işsizlik oranında görülen bu gerilemeye büyük katkı sağlamıştır. Mevsimsel etkiler de göz önünde bulundurulduğunda, 4. Çeyreğe kadar işsizlikte benzer oranları görmek mümkündür.'

Akşam