Irak, Katar ile inşaat alanında iş birliği yapmak istiyor!

Irak, Katar ile inşaat alanında iş birliği yapmak istiyor!Katar'ın zor şartlar karşısındaki aklı selim tutumundan övgüyle bahseden Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, Katar ile çeşitli alanlarda özellikle de ekonomi, inşaat, yatırım ve hizmet alanlarında iş birliği yapmak istediklerini belirtti.


Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, ülkesinin kendi muhitindeki İslam ve Arap ülkeleriyle iyi ilişkiler kurmaya çalıştığını söyledi.

Irak Başbakanlık ofisinin yaptığı yazılı açıklamaya göre, Katar Emiri Temim bin Hamed Al Sani, Abdulmehdi'yi Doha'daki emirlik panında kabul etti.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, yapılan görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi, ekonomi ve yatırım alanındaki iş birliğinin yanı sıra bölgesel gelişmeler ile iki ülkenin bölgesel krizlerin çözümündeki rolü gibi meseleler konuşuldu.

Abdulmehdi görüşmede, ülkesinin çevresindeki Arap ve Müslüman ülkelerle iyi ilişkiler kurmaya ve bölgedeki tarihi rolünü yeniden kazanmaya çalıştığını belirtti.

Irak halkının uzun yıllar, eski rejimin ülkeyi sürüklediği savaşların sıkıntısını çektiğini kaydeden Abdulmehdi, bu savaşların etkilerinin halen devam ettiğini, Kuveyt'e hala borç ödediklerini söyledi.

Katar'ın zor şartlar karşısındaki aklı selim tutumundan övgüyle bahseden Abdulmehdi, Katar ile çeşitli alanlarda özellikle de ekonomi, inşaat, yatırım ve hizmet alanlarında iş birliği yapmak istediklerini belirtti.

Katar Emiri Şeyh Temim ise Irak heyetinin gerçekleştirdiği ziyaretin ülkesi için çok önemli olduğunu, Irak'ın Arap ve İslam dünyasında özel bir yeri olduğunu söyledi.

Irak'ın, DEAŞ'la mücadele olmak üzere içinden geçtiği zor şartlar ve yaşadığı savaşlardan gördüğü zararın farkında olduklarını kaydeden Şeyh Temim, Irak ile ekonomi ve yatırım alanlarında iş birliğini artırmak istediklerini belirtti. 

Görüşmeden sonra taraflar, yüksek öğretim ve bilimsel araştırma alanında, kültürel, bilimsel ve eğitimsel iş birliği mutabakatının ikinci uygulama planını imzaladı. 

 

Türk müteahhitlere Irak'tan büyük fırsat!