İstanbul 2010'a hazırlanıyor

İstanbul 2010'a hazırlanıyor İstanbul 2010'a hazırlanıyor

İstanbul, "2010 Avrupa Kültür Başkenti" olmaya tarihi ve kültürel eserlerini restore ederek, önemli caddelerinin cephelerini yenileyerek hazırlanıyor.Proje kapsamında Davutpaşa ve Gazanferağa Medreseleri, Süleymaniye Cami Haziresi, Hasanpaşa Gazhanesi, Haldun Taner Sahnesi ile Eminönü, Fatih ve Aksaray caddeleri ihya edilecek.

Büyükşehir Belediyesi, İstanbul'un "2010 Avrupa Kültür Başkentliği"ne tarihi ve kültürel eserlerini restore ederek, önemli caddelerin cephelerini düzenleyerek girmesi için bir proje hazırladı. Tarihi eserler ile caddelerin ihya edilerek günümüz sosyal ve kültürel yaşamına kazandırılması amacıyla başlatılan proje, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından karara bağlandı.

İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun da onayladığı çalışma kapsamında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı arasında protokol imzalandı. Protokole göre restorasyon ve cephe düzenleme inşaatları Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak. Yapım bedelleri ise İstanbul 2010 Kültür Başkenti Ajansı tarafından karşılanacak.

Bu kapsamda; Kadıköy Hasanpaşa Gazhanesi, Fatih Gazanferağa Medrese Sebil Türbe ve Haziresi, Fatih Davutpaşa Medresesi, Eminönü Şehzade İmareti, Kadıköy Meydanı, Kadıköy Haldun Taner Sahnesi, Süleymaniye Cami Haziresi, Sultanahmet Hipodromu üzerinde bulunan örme sütun, Maltepe Beşçeşmeler, Feyzullah Efendi Çeşmesi, Dikit Çeşmesi, muhtelif türbeler ile Süleymaniye yenileme alanı 1.Bölge 461, 566, 568, 569, 571, 572, 619, 651, 652, 653, 658, 659, 664, 666, 668, 988 adalarda bulunan 57 adet tescilli eser restore edilecek.

Proje çerçevesinde cephe düzenlemesi yapılacak cadde ve meydanlar ise şunlar; Beşçeşmeler Meydanı, Emimönü Meydanı, Ragıp Gümüşpala Caddesi, Muratpaşa Caddesi, Bab-ı Ali Caddesi,  Ankara  Caddesi, Ordu Caddesi, Aksaray Caddeleri, Fatih Atatürk Bulvarı ve yakın çevresi.