İstanbul'un konutta en çok kazandıran bölgesi: Beşiktaş!

İstanbul'un konutta en çok kazandıran bölgesi: Beşiktaş! İstanbul'un konutta en çok kazandıran bölgesi: Beşiktaş!

İstanbul'un en çok kazandıran ilçesi yüzde 24.7 ile Beşiktaş oldu. Yatırımcının yüzünü güldüren ikinci ilçe ise yüzde 22 ile Sarıyer olurken, üçüncülük sırasına yüzde 10.7 ile Kadıköy oturdu..

İstanbul'da konut metrekare fiyatları her geçen yıl artarken, Beşiktaş değerine değer katan ilçeler arasında başı çekti. REIDIN'den alınan verilere göre, 2015'in mart ayında Beşiktaş'ta konut metrekare fiyatları yıllık yüzde 24.7 artarak 5 bin 885 bin liraya ulaştı. Bu sonuçla Beşiktaş, söz konusu dönemde fiyatı yüzde 10.6 yükselen gram altından daha fazla kazandırarak değerine değer kattı. Gram altının fiyatı, geçen yılın mart ayında bulunduğu 88.37 lira düzeyinden yükselişe geçerek, bu yılın mart ayını 98.86 liradan tamamlamıştı. Beşiktaş ayrıca, mart ayında 5 bin 885 lirayla, İstanbul'un konut metrekare fiyatı en yüksek ilçesi olarak belirlendi. Bu ilçeyi, 5 bin 236 lira metrekare fiyatıyla Sarıyer ve 5 bin 94 lira metrekare fiyatıyla Kadıköy takip etti. Söz konusu 1 yıllık dönemde konut metrekare fiyatları Sarıyer'de yüzde 22 ve Kadıköy'de yüzde 10.7 artış kaydederek, altındaki fiyat artış oranından daha fazla getiri sağladı. 


EN UCUZ KONUT SULTANBEYLİ'DE 

İstanbul'da bu yılın mart ayında konut metrekare fiyatlarının en ucuz olduğu ilçe 887.7 lira ile Sultanbeyli oldu. Buna karşın söz konusu ilçede konut fiyatları mart ayında yıllık yüzde 17.8 artarak konut sahiplerini sevindirdi. Sultanbeyli'nin ardından mart ayında metrekare başına en ucuz konutun bulunduğu ikinci ilçe Silivri olarak kayıtlara geçti. Söz konusu dönemde Silivri'de metrekare fiyatları bin 189.5 lira seviyesinde bulunurken, yıllık artış oranı yüzde 16.1 oldu. İstanbul'da, mart ayı konut metrekare fiyatının en düşük olduğu ilçeler sıralamasında bin 263.3 lira ile Esenyurt üçüncü sırada yer aldı. Esenyurt'taki yıllık metrekare fiyatı artışı ise yüzde 14.1 düzeyinde gerçekleşti. Bu sonuçlarla İstanbul'un en düşük konut metrekare fiyatına sahip ilçeleri Sultanbeyli, Silivri ve Esenyurt da altına meydan okuyan ilçeler arasına girdi. 


Seda Tabak-Sabah