İzmir Agora Müze Evi'nin restorasyonu devam edecek mi?

İzmir Agora Müze Evi'nin restorasyonu devam edecek mi? İzmir Agora Müze Evi'nin restorasyonu devam edecek mi?

İzmir Büyükşehir Belediyesi, proje revizyonu süreci ve yüklenici firmanın işi bırakması nedeniyle ara verilen "Agora Müze Evi" restorasyonu için yeniden ihaleye çıktı.

İkiçeşmelik Caddesi’nde iki ayrı yapıdan oluşan tescilli binayı "Agora Müze Evi" olarak restore etmek için çalışmalara başlayan  İzmir  Büyükşehir Belediyesi, proje revizyonu süreci ve yüklenici firmanın işe devam etmemesi nedeniyle zorunlu ara verilen çalışmaları kısa bir süre sonra yeniden başlatıyor. Agora ören yerinden çıkarılan eserlerin de sergilenebileceği bir cazibe alanı olarak kente kazandırılacak Agora Müze Evi restorasyonu için İzmir Büyükşehir Belediyesi yeniden ihaleye çıktı. 2012 yılı Kasım ayında restorasyonuna başlanan, ancak zorunlu proje revizyonu ve müteahhitin işi bırakması nedeniyle geciken restorasyon çalışmalarına, ihale sürecinin tamamlanmasının ardından yeniden başlayacak.


Agora Müze Evi’nin restorasyonu için 24 Ağustos 2015 tarihinde ihale yapıldığını, önümüzdeki günlerde de çalışmaların kaldığı yerden devam edeceğini bildiren İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, "Restorasyon çalışmaları sırasında araştırma kazılarında yeni veriler bulundu ve zorunlu olarak projenin revize edilmesi gerekiyordu. 7 Mayıs 2013 tarihinde revziyon projeleri İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na sunuldu. Revize projeler 6 Mart 2014 tarihinde onaylandı. Yüklenici firmaya işin tekrar başlatılması için davet yapıldı. Ancak firma tekrar çalışmaya başlamadığından 23 Haziran 2014 tarihinde işin feshi gerçekleştirildi. Gerekli makamlara bildirimlerde bulunuldu ve yüklenicinin fesih işlemlerinin tamamlanmasının ardından revziyon projeler 12 Şubat 2015 tarihinde ihale edilmek üzere ihale şubeye gönderildi. Önümüzdeki günlerde ihale süreci tamamlanacak ve Agora Müze Evi’nin restorasyon çalışmaları kaldığı yerden devam edecek. Restorasyon çalışmaları bir yıl sürecek" dedi.


Yenigün Gazetesi