26 / 05 / 2022

İzmir depremi için ürküten açıklama!

İzmir depremi için ürküten açıklama!

DAUM Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, bugün sabah saatlerinde İzmir'de meydana gelen depremle ilgili açıklamalarda bulundu.İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre, bugün sabah Urla ilçesi açıklarında saat 07:00'de 5.1 ve 07:09'da 4.3 büyüklüğünde deprem yaşandı. CNN Türk'te yer alan habere göre; n 5.1 büyüklüğündeki deprem, şehir merkezinde ve ilçelerde hissedildi.

İzmir depremi için ürküten açıklama!

Depremlerle ilgili açıklamalarda bulunan DAUM Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, şunları kaydetti:

"Bugünkü deprem, geçen yıl 30 Ekim'deki depremin meydana geldiği Samos Adası'nın yaklaşık 50 kilometre batısında İkeria Adası'nda meydana geldi. Bölgede bulunan doğu-batı uzanımı kuzey-güney eğilimli normal bir fay var. O fay kırılmış oldu. İkeria Adası'nın çevresinde çok sayıda fay bulunuyor. Bu faylar, 6.8 büyüklüğünde deprem üretme potansiyeline sahipler. Bu depremle kırılmış oldu. Bugün kırılan fay, Samos fayına paralel bir fay. Fayın, 6.8 büyüklüğünde bir deprem üretmesi durumunda Çeşme ve Sakız Adası'nın güneyinde tsunami, İzmir'de de yıkım tehlikesi yaşanabilir." 

İzmir depremi için ürküten açıklama!

'20'DEN FAZLA ARTÇI OLDU VE OLMAYA DEVAM EDECEK'

Bölgede çok sayıda fay olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Sözbilir, "Bu faylar bizim karadaki faylarımızla bağlantılı. Bu sebeple  İzmir  için gerilimin ve tehlikenin arttığını söyleyebiliriz. İkeri Adası'nın çevresinde bugün 20'den fazla artçı deprem oldu ve olmaya da devam edecektir. Bu depremden sonra etraftaki faylar tetiklenirse ana şokla büyük bir deprem de meydana gelebilir. Tsunami tehlikesi ise 6.5'ten sonra başlıyor. Eğer bunun üzerinde depremler olursa güney kıyılarımız tsunami etkisinde kalabilir. Bu bölgede denizin içinde 100'den fazla fay var. Biz de depreme hazırlıklı olmalıyız" diye konuştu. 

Yavuz Selim Köşger'den Urla depremi açıklaması!

Murat Kurum'dan Urla depremi açıklaması!

İzmir faylarının deprem üretme zamanı yaklaştı!