İzmir'de kentsel dönüşüm bir an önce tamamlanmalı!

İzmir'de kentsel dönüşüm bir an önce tamamlanmalı!Ege Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, İzmir’in afetlere yönelik karakteristiği, kaçak ve denetimsiz yapılarının oranı, denetimli yapı stokunun fiziksel (yaş) ve yapısal (depreme dayanıklı) özelliklerine bakıldığında, nitelikli kentsel dönüşüm uygulamalarının kent için kaçınılmaz olduğunu kaydetti. 


30 Ekim depremi sonrasında ağır ve orta hasarlı olarak belirlenen yapılar ile 1999'daki yönetmelik öncesi ruhsat alan yapıların dönüşümü ile ilgili düzenleme, 1 Mart tarihinde  İzmir  Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle onaylanmıştı. İz Gazete'de yer alan habere göre; Aslan, yapılan düzenlemeden sonra tüm İzmirlilere büyük görev düştüğünü belirtti, "Kentsel dönüşüm bir an önce tamamlanmalı" çağrısında bulundu. 

 İzmir

'ARTIK KENETLENME ŞART'

Dönüşüm kavramının özünde, değişim, dönüşüm, canlanma, hayat bulma gibi kavramlarla ifade edilen bir dinamizmin saklı olduğunu vurgulayan Aslan, "Ülkemizde bu dinamizmin en etkili göründüğü kentlerden biri İzmir. 30 Ekim'deki üzücü depremin üzerinden yaklaşık altı ay geçti. Mecliste siyasi partiler söz konusu düzenleme için kenetlendi. Ancak, alınan kararın hızlı şekilde hayata geçmesi için kenetlenmemiz gerekiyor. Uygulama safhası hemen başlamalı. 1999'daki yönetmelik öncesi ruhsat alan yapıların dönüşümü bir an önce tamamlanmalı. Bu hayati çalışmanın bir an önce başlaması için İzmirlileri güç birliğine davet ediyorum. Unutmayalım ki 30 Ekim depreminde yıkılan binaların hemen hemen hepsi, 1992-1999 yılları arasında ruhsatlandırılmış ve 1975 yılındaki yönetmeliğe göre yapılmış. Benzer bir depremde aynı acıları tekrar yaşamayalım" açıklamasında bulundu.

 İzmir

'HEP ZOR OLANI BAŞARDIK'

Ege-Koop’un 36 yıldır meslek odalarıyla, üniversitelerle işbirliği yaparak İzmir’de 150 bin kişinin güvenle oturduğu 13’ün üzerinde modern ve sağlıklı yaşam alanının, aynı zamanda bir kentsel dönüşüm uygulaması olduğuna dikkat çeken Aslan, “Üstelik altyapısı olan kent merkezinde değil; elektriğin, yolun, suyun olmadığı zor alanlarda nitelikli projeleri başarıyla uygulayıp sonlandırdık. Gerektiğinde elimizi taşın altına koymaya çekinmeyiz. Biz bu kentin adına yakışır sağlıklı ve planlı gelecek kurmak için güç birliği yapmaya hazırız” diye konuştu.

İzmir

'VADE SÜRESİ UZATILMALI'

30 Ekim'deki Seferihisar açıklarında yaşanan depremin ardından sadece Bayraklı sınırında 308 adet olmak üzere İzmir’in çeşitli ilçelerinde de yıkılmış ağır ve orta hasarlı binaların yenilenmesi gerektiğine, fakat bu konuda vatandaşın yalnız bırakıldığına, müteahhitlerle vatandaşın karşı karşıya kaldığına, bu durumdaki vatandaşlarımızın teknik ve hukuki olarak danışabilecekleri ofislerin oluşturulmasının gerektiğine vurgu yapan Aslan, "Çok sayıda vatandaş kara kara düşünüyor. Dönüşüm konusunda nasıl bir yol izleyeceğini tam anlamıyla bilemiyor. Devletten alacağı kredi miktarının ne olacağını öğrenmiş durumda. Ancak geri ödeme konusunda kafaları karışık. Sadece emekli aylığıyla bu işin üstesinden gelemeyeceğini düşünüyor. Hükümetin bu konuda vatandaşa yardımcı olması lazım. Şu anda 0.40 olan faiz oranının daha da aşağı çekilmesi, vade süresinin de en az 20 yıl olması gerekir ki, mülk sahibi ödeme sıkıntısı yaşamasın" şeklinde konuştu.

İzmir Konak'ta büyük dönüşüm başlıyor!