İzmir'deki emsal artışını yargıya taşıyan TMMOB'a tepki!

İzmir'deki emsal artışını yargıya taşıyan TMMOB'a tepki!


İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) üyeleri, ağır veya orta hasar görmüş binalar için emsal artışını kapsayan Büyükşehir Belediyesi Meclisi kararını yargıya taşıyan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) tepki gösterdi.


İzmir'de 30 Ekim 2020 tarihinde yalşanan 6,6 şiddetindeki depremde evleri yıkılan ve hasar gören bazı depremzedeler, ellerinde dövizlerle Mimarlar Odası  İzmir  Şubesi önünde toplandı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; grup adına açıklamalarda bulunan İZDEDA Başkanı Haydar Özkan, 30 Ekim depreminde 79 bin 272 bağımsız bölümün hasar gördüğüne ve 250 bin kişinin depremle beraber evini terk etmek zorunda kaldığına dikkat çekti. 

TMMOB'un, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nce onanan imar artışının iptaline ilişkin açtığı davanın depremzedeleri hayal kırıklığına uğrattığının altını çizen Özkan, şunları kaydetti:

İzmir

"TMMOB'un 'Devlet evlerinizi bedavaya yapsın.' talebi gerçeklikle bağdaşmamakta, popülist bir söylem olmaktan öteye geçmemektedir. Ülkemizin ve yurttaşımızın içinde bulunduğu ekonomik koşullar herkesin malumudur. Hal böyleyken sorunların çözümü için gerçekçi politikalar üretme gerekliliği ortadadır. Ülkemizdeki enflasyonun etkisiyle birlikte kentsel dönüşüm için ödenmesi gereken miktar 600-700 bin liralara kadar yükselmiştir. Bu düzeydeki meblağları depremzedelerin ödemesi olanaksızdır. Emsal artışının mevcut durumda tek çıkış olduğu aşikardır. Aksi durumda depremzedelerimiz arsa paylarını yok paraya satmak zorunda kalacak ve mecburi bir göçe maruz kalacaktır."

Türkiye Meclis Üyeleri Birliği Genel Başkanı Yalçın Kocabıyık ise Hükümet ve yerel yönetimin emsal artışı konusunda bir karar aldığına, TMMOB'un bunu yargı yoluyla durdurmaya çalışılmasının doğru olmadığına vurgu yaptı.

Meselenin kentsel dönüşümle bir ilgisi bulunmadığının altını çizen Kocabıyık, "Depremzedeler evlerini yıktırıp bir kat, üç kat daha fazla yaptırma gayesinde değildir. Sizler rantçı değilsiniz. Liman arkası projelerinde 30-40 katlı serbest binalar yapılırken TMMOB neredeydi, neden engellemedi?" açıklamasında bulundu.

TMMOB'dan İzmir'deki emsal artışına itiraz!

Haydar Özkan'dan İzmir'deki emsal artışına tepki!

Tunç Soyer Bayraklı'daki emsal artışı davasını değerlendirdi!