İzmirli depremzedeler kentsel dönüşüm için destek bekliyor!

İzmirli depremzedeler kentsel dönüşüm için destek bekliyor!İzmir depreminde evleri hasar gören depremzedeler, kentsel dönüşüm kredisi faizlerinin düşürülmesini talep ediyor.


30 Ekim'de İzmir'de meydana gelen depremin ardından evleri hasar gören ve yıkılan vatandaşlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan ve belediyelerden destek bekliyor.

BirGün'den Berkay Sağol'un haberine göre;  İzmir  Depremzedeleri Dayanışma Derneği Başkanı Haydar Özkan, kentsel dönüşüm kredisi için faiz oranlarının düşürülmesi gerektiğini söylüyor: "Krediler güncel faiz oranlarından değil de mücbir sebep durumu göz önüne alınarak 0,30 gibi oranlarla ve 10 yıl yerine 20 yıl gibi bir süre için uygulanmalı. Böylece depremde yıkılmış ve ağır hasarlı binaların yanı sıra, orta hasarlı ve hafif hasarlı olup oturulamadığı için boşaltılan ve mecburen kentsel dönüşüme alınacak binaların sakinleri de rahatlar.”

İzmirli depremzedeler kentsel dönüşüm için destek bekliyor!

Bu şekilde depremzedelerin ödemelerde rahat bir nefes alacağını dile getiren Özkan, "İmar planları hazırlanırken düşük gelir seviyeli veya emekli olan insanlarımızın kendi evlerini yeniden inşa edecekleri göz önünde bulundurulmalı" diyor. Özkan, depremzedeler olarak Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası ile de görüşmek istediklerini belirtiyor.

Tunç Soyer: Vatandaş kira öder gibi evini inşa edecek!