İzmirli depremzedelerden kentsel dönüşüm için dilekçe!

İzmirli depremzedelerden kentsel dönüşüm için dilekçe!



30 Ekim tarihinde İzmir'de meydana gelen deprem nedeniyle evsiz kalan 100 depremzede  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne dilekçe yazdı.


İzmir'in Seferihisar'da meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde evleri yıkılan veya hasar görenler 100 depremzede Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne taleplerini içeren dilekçe yazdı.

Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü önünde açıklama yapan yaklaşık 100 kadar depremzede, dilekçeleri Çevre Şehircilik İl Müdürlüğüne teslim etti.

Depremzedeler adına konuşan Nilsu Karaman Aktarıcı,  İzmir  Depreminde 7 bölgede 7 binanın yıkıldığını ve 117 kişinin yaşamını yitirdiğini anımsattı.

İzmirli depremzedelerden kentsel dönüşüm için dilekçe!

Deprem sonrasında şehir genelinde yapılan çalışmalarda 7 bölgede 1819 bağımsız bölümden meydana  binaların yıkıldığını söyleyen Aktarıcı, "Biz, enkaz paralarımızı, içeride kalan hurda bedellerimizi, enkazda kalan ziynet eşyalarımızı, zemin katlarımız dükkandı biz yine dükkanlarımızı istiyoruz. Kura çekmek istemiyoruz. Depremden önce dükkan ve evlerimizin metrekareleri ne ise onları aynı şekilde istiyoruz. Sosyal devlet ilkesi gereği rezerv alanının arkasında yapılan 8 bin 500 konut ve dükkandan biz de hak sahibi olmak istiyoruz" dedi.

Bölgede inşası süren gökdelen inşaatları olduğunu aktaran Aktarıcı, "Şimdi bu gökdelenlerle bizim evlerimizin zeminleri arasında ne fark var? Bunların raporlarını bilimsel olarak görmek istiyoruz. Bizim zemin iyileştirmelerimiz yapılırsa maliyetler bize ne olarak yansıyacak bilmek istiyoruz. Niye proje alanları dışına 8 kat izni verildi? Gökdelenlere 40-50 kat izin verildi de bizim evlerimiz 8 kattan 5 kata indirildi bilmek istiyoruz." şeklinde konuştu.

Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü Kentsel Dönüşüm Şube Müdürü Duran Sargut da depremzedelere yaptığı açıklamada, kendilerine gelen bütün dilekçeleri Bakanlığa ilettiklerini ve dilekçelerin değerlendirğildiğini söyleyerek kendilerine verilecek yanıtları da vatandaşlara bildireceklerini söyledi.

İzmir'deki büyük kentsel dönüşüm için kredi hazır!