Kadir Topbaş: Geçici Kullanım Belgesi'yle imar sorunu çözülecek!

Kadir Topbaş: Geçici Kullanım Belgesi'yle imar sorunu çözülecek!

Geçici Yapı Kullanım Belgesinin imar konusunda çok önemli sorunları çözeceğini açıklayan Kadir Topbaş, Vatandaşlarımız kat mülkiyeti tapusu alabilecek. Deprem güçlendirmesi yapabilecek. İşyerleri işletme ruhsatı alabilecek. dedi...Türkiye Belediyeler Birliğinin (TBB) Encümen Toplantısı, TBB ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaşın başkanlığında Yeniköydeki Sait Halim Paşa Yalısında yapıldı. Toplantıda konuşan Başkan Kadir Topbaş, TBBnin kendi başkanlık döneminde çok daha aktif bir rol oynamaya başladığını ve yerel yönetimleri ilgilendiren yasal düzenlemelerde müdahil olduğunu belirterek, şöyle konuştu;

Taleplerimizi de Hükümetimize ve ilgili bakanlıklarımıza aktarmada aktif çalıştık. Encümen üyelerimiz çeşitli siyasi partilerin temsilcilerinin bulunduğu belediyelerden oluşuyor. Türkiye de yerel yönetim yasalarında reform nitelikli değişiklikler yapıldı. Ama bizim yerel yöneticiler olarak çok daha farklı beklentilerimiz var. Bu beklentilerimize de cevap bulabileceğimizi tahmin ediyoruz. Belediyelerimizin çok daha iyi hizmet vermesi ve halkımızın daha müreffeh bir seviyeye ulaşması, barışa, sevgiye, hoşgörüye dayalı kentler oluşturma adına el birliği yaparak bu çalışmaları yapmaktayız.

Geçici Yapı Kullanım Belgesi imar sorunlarını çözecek

Geçici Yapı Kullanım Belgesi ile ilgili çok önemli açıklamalar da yapan Başkan Kadir Topbaş, Encümen üyemiz Tunceli Belediye Başkanımız bana, Bize ruhsat almak için iskanı olmayan yerlerden gelen vatandaşlarla bu konuyu bir türlü çözemiyoruz diye bahsetti. Bu çok önemli bir konu ve Türkiye bir deprem fay hattı üzerinde. Birçok şehrimiz deprem riski taşıyor. Aynı zamanda başka afet riskleri taşıyanlar var. İstanbul ne kadar depreme hazır diye bize zaman zaman sordunuz. İşte İstanbulun depreme ne kadar hazır olduğunu ortaya çıkarmanın tek yolu dönüşümde 4. etap olarak açıkladığımız bu konudur diye konuştu.

Bu yapıların zaten kullanılması nedeniyle deprem riskini ortadan kaldırmak için bu binalara geçici iskan denilebilecek bir Geçici yapı Kullanım Belgesi vereceklerini ifade eden Kadir Topbaş, konunun af olarak anlaşılmaması gerektiğinin altını çizdi. Başkan Topbaş sözlerini şöyle sürdürdü;

Binaları ruhsata bağlayacağız ve vatandaşlarımız bunun getirisi olarak kat mülkiyeti tapusu alabilecek. Deprem güçlendirmesi yapabilecek. Bu durumdaki işyerleri de işletme ruhsatı alabilecek. Bina sahipleri yapılarını bankaya teminat göstererek kredi alabilecekler. Yapılarını sigorta yaptırabilecekler. Bu çok önemli. Ayrıca yargıya intikal etmiş binlerce dosya var. Yargı da rahatlayacak. Bu açılardan baktığımız zaman çok önemli yansımaları olacak. Çok önemli bir şey söylüyoruz. Seçimden sonra inanıyorum ki Türkiyenin tamamını ilgilendirecek bir yasal düzenlemeyi TBB olarak TBMMye taşıyacağız. Siyasi partilerimizin de bu konuya hassasiyet göstereceklerine inanıyorum. Türkiyede ciddi anlamda bir dönüşüm ve değişim sürecinden bahsediyorum.

Sadece İstanbulda 1 milyon bina yararlanacak

İstanbuldaki 1 milyon 600 bin binanın 1 milyona yakınında kaçak ya da imarsız ekler söz konusu olduğuna dikkat çeken Kadir Topbaş, çıkacak kanunla kaçak ve imara aykırı durumun ortadan kalkacağını kaydetti. İstanbulda deprem güçlendirmesi ve kentsel dönüşüm konusunda 4 adımlı bir çalışma yaptıklarını hatırlatan Başkan Topbaş, şu bilgileri verdi;

Bunlardan birincisi KİPTAŞ ve TOKİnin yeni yerleşim alanları ve ucuz konutlar üreterek arzu eden vatandaşları buralara taşımasıydı. İkincisi de Kartal, Maltepe ve Kağıthane gibi belirlediğimiz alanlarda başlattığımız kentsel dönüşüm çalışmalarıdır. Üçüncüsü ise, kentsel dönüşümü farklı değerlendiren çevrelerden dolayı bu konuda iletişim kuramadığımız vatandaşlarımızın arsalarını birleştirmesi durumunda imar haklarını arttırmak şeklindeydi. Bir dördüncü hamle olarak da işte bu yapı kullanma belgesini getireceğiz. Geçici Yapı Kullanma Belgesi çok şeyi çözecek, buna inanıyorum. Belediyelerin tabanındaki bilemediğimiz ilişkileri de yasal hale getirecek. Vatandaş parasını devlete verecek ve deprem güçlendirmesini yapabilecek. Ruhsat alabilecek. Buradaki bütün belediye başkanlarımız bu konuda hemfikir. Doğru bir düşünce olduğu, böyle bir yasanın Türkiyeye çok önemli bir çözüm getireceğini her bir arkadaşım söylüyor.

Geçici Kullanım Belgesi ile deprem güçlendirmesi yapan vatandaşlara güvenmek gerektiğini ve kaçağa bundan önce olduğu gibi bundan sonra da asla müsaade etmeyeceklerini dile getiren Topbaş, belediyelerin bunun takibini yapacağını, mimarlar ve mühendisler odası gibi sivil toplum kuruluşlarının da üyelerine bu tür yapılara göz yummamaları konusunda ikazda bulunması gerektiğini söyledi.

İstanbuldaki 10 ilçede yaptıkları bina taramalarında yapıların ciddi şekilde deprem güçlendirmesine ihtiyaç duyduğunu gördüklerini aktaran Topbaş, Tabi bunlara müdahale etmesi gerekenler yapı maliklerinin kendileri. Bu malik belediye müracaat ettiğinde bina yasal olmadığı için binayı yasal duruma getirdikten sonra ruhsat verilebiliyor. Böyle bir gerçek var. Bu tasarımız yasallaştığı takdirde bu çok radikal bir uygulama olacak. Bu binalarda yaşam olduğuna göre depreme hazırlanmaları gerekiyor. İşte buna imkan verecek bir çözüm getireceğiz. İlçe belediyeleri ve biz binaların mutlaka güçlendirilmesi konusunda vatandaşlara uyarılarımızı yapacağız. Vatandaş da artık bundan bigane kalmayacaktır diye konuştu.

Kamu ve vakıf arazileri üzerindeki yapılar da değerlendirilecek

Kamu, vakıf, belediye arazileri üzerinde yapılan yapıların da bu kanun yapılırken değerlendirmeye alınması gerektiğini belirten Topbaş, Verilecek belge geçici olduğu için, ileriye yönelik bir hak vermeyeceği için bu tür binalar da bu değerlendirme içine alınabilir. Bu belge yasayla verileceği için hemen seçimden önce hazırlamamız mümkün değil. Yetişmez, çünkü üzerinde çok ciddi çalışılacak. Aramızda bulunan siyasi parti temsilcileri de bu konuyu mutlaka partilerinin yönetimine taşıyacaklar. Bu konunun bir seçim yatırımı olarak görülmemesini de özellikle istiyoruz. Depremden korunmak için bu gerekli bir şey. Belediye seçimlerine daha çok zaman olduğu için bu konuyu rahatlıkla açıkladık şeklinde konuştu.

Boğaziçi ve SİT alanındaki yapılar da faydalanacak

Boğaziçi Öngürünüm ve SİT alanlarında diğer bölgelerde olduğu gibi yeni imar hakkı verme imkanı olmadığının altını çizen Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; Ancak beşinci etap farklı bir çalışmamız var. Onu daha sonra açıklayacağım. Ama şunu söyleyebilirim ki, biz mevcut olan tüm binalarla ilgili konuşuyoruz. Nerede olursa olsun boğazda da olsa başka yerde de olsa bu geçici bir kullanma belgesi verilecek. Vatandaş zaten orada yaşıyor ve hiçbir bedel ödemiyor. Kamuya vermesi gereken harçlarını ve iskan harcını ödememiş. Tamamını kaçak yapmış 5 kuruş para ödemiyor. Binası da orada duruyor. Hiç olmazsa harcını ödeyecek belediyeler de ciddi bir kaynak alacaklar. Belli bir yüzde tayin edilecek ve belediyeler bu geliri tekrar hizmete dönüştürecek. Şunu da söyleyeyim. O tip yerlerde oturan işadamları, iş sahipleri, sanayiciler, seve seve veririz diyorlar. Zaten yargıya intikal etmiş, mahkemelik olmuş bir sürü avukatlık bedelleri ödeyecek, dosyalar birikmiş. Burada bir düzenleme yaptığımız zaman herkes rahatlayacak. Türkiye rahatlayacak. Bundan sonra da kaçak ve imarsız yapılara göz yumulmaması gerekiyor. Zaten yasa da yapan ve yaptıran hakkında bir takım cezai şartlar var. Hapis cezasına kadar. Burada herkes müdahale edecek. Biraz önce arkadaşlarımızdan söyleyenler oldu. Vatandaş artık ihbar da ediyor. Eskisi gibi değil bilinçli vatandaşlar.

Bir binaya imar inşaat izni verildiğinde o binanın ruhsat belgesinin belediyelerin internet sitesine de koyulması gerektiği de kaydeden Topbaş, Vatandaş kendi karşısına yapılan siteye girdiği zaman onun ruhsatını görmeli. Yani ruhsat kaç katlı görmeli vatandaşlar. Aykırı bir durum olduğunda da ihbar edebilmeli dedi.

Başkan Topbaş, toplantının sonunda milletvekili adaylığı için görevinden ayrılan Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi'ye TBB'deki hizmetlerinden dolayı teşekkür plaketi takdim etti ve başarılar diledi. Zeybekçi de Topbaş'a Türk Dünyası Belediyeler Birliği'ne yaptığı katkılardan dolayı teşekkür etti.
İBB