Kamunun konut yatırımları azaldı mı?

Kamunun konut yatırımları azaldı mı?Dünya Gazetesi köşe yazarı İsmet Özkul, bugünkü köşesinde kamunun konut yatırımlarını kaleme aldı. İşte İsmet Özkul'un 'COVID-19 yılında kamu yatırımlarındaki garip denge' başlıklı yazısı...


Dünya Gazetesi köşe yazarı İsmet Özkul, bugünkü köşesinde "Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı (SBB), yatırımlara ilişkin gayrisafi yurtiçi hasıla verilerini kamu-özel ayrımıyla açıkladı. Bu verilerde 10 ana sektör bazında yatırımların kamu ve özel ayrımıyla performansını görmek mümkün" değerlendirmesinde bulundu. Kamunun konut yatırımlarını da kaleme alan İsmet Özkul'un 'COVID-19 yılında kamu yatırımlarındaki garip denge' başlıklı yazısı. şu şekilde: 

2020 yılı COVID-19 salgınının ve salgın karısında alınan önlemlerin ekonomik gidişata damga vurduğu bir yıl oldu. TÜİK verilerine göre böyle bir yılda yatırımların 2019’daki yüzde 12.43’lük sert daralmanın ardından yüzde 7.25’lik büyümeyle kısmen toparlanması dikkat çekmişti. 2018’de yüzde 6.06, 2019’da yüzde 8.1 küçülen makine teçhizat yatırımları yüzde 21.03, diğer aktifler ise yüzde 30.42 büyümüştü.

Kamunun konut yatırımları azaldı mı?

CSBB verilerini incelediğimizde yatırımların sektörel performanslarında da oldukça ilgi çeken gelişmeler olduğu görülüyor:

Kamu yatırımlarında en dikkat çeken gelişme sağlık yatırımlarının yüzde 75.5 gibi akıl almaz ölçüde küçülmüş olması. Bunun Covid-19 yılında gerçekleşmiş olması ise olayı iyice garip hale getiriyor.

Üstelik kamunun sağlık yatırımlarındaki bu olağanüstü düşüş önceki iki yıldaki yüksek oranlı düşüşleri izliyor. Kamunun sağlık yatırımları 2018’de yüzde 14.29 ve 2019’da yüzde 21.22 oranında küçülmüştü. 2020’deki pike halindeki düşüşle kamu yatırımlarındaki üç yıllık toplam düşüş yüzde 83.46’yı buluyor.

Kamunun konut yatırımları azaldı mı?

Sağlıktaki durumun bir benzeri, devletin bir diğer temel görevi olan eğitim alanında da görülüyor. 2020 yılında kamunun eğitim yatırımları yüzde 39.94 küçülmüş. Buradaki küçülme de önceki iki yıllık küçülmeyi izliyor. Üç yılın toplamında kamunun eğitim yatırımlarındaki küçülme yüzde 50.24’ü buluyor.

Kamunun konut yatırımlarında da aynı durum geçerli. Kamunun konut yatırımlarında da peş peşe üç yıllık bir şiddetli küçülme süreci var. 2020’de kamunun konut yatırımlarındaki küçülme yüzde 26.41, üç yıllık toplam küçülme ise 47.7 düzeyinde.

Kamunun konut sektörü yatırımlarında 'aslan payı' afet konutlarının!