Kapalıçarşı ve çevresi kentsel yenileme alanı ilan edildi

Kapalıçarşı ve çevresi kentsel yenileme alanı ilan edildi

Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, Kapalıçarşı ve çevresinde kalan alanın 'Yenileme Alanı' olarak belirlenmesiyle artık son noktasına doğru gidecek adımları atacaklarını bildirdi.Er, konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararının dün Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, yaklaşık 2 yıl önce "Kapalıçarşı geleceğini arıyor" başlığı altında bir konferans düzenlediklerini hatırlatarak, burada Kapalıçarşı'nın fiziki durumu ve geleceğiyle ilgili bir çalışma başlatılması yönünde bir görüş belirlendiğini kaydetti.

"Kapalıçarşı'da bir yönetim boşluğu olduğunun görüldüğünü" belirten Er, böylesine önemli bir eserin korunmasına yönelik bir yönetimin oluşturulması gerektiği konusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere ilgili birimlerle anlaşmaya vardıklarını söyledi.

"Kapalıçarşı'nın sorunlarının üstesinden ancak bir yasayla çıkılacağı" şeklinde bir görüş oluştuğunu ifade eden Er, daha sonra 5366 sayılı "Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması" hakkındaki kanunun bu boşluğu doldurabileceğinin görüldüğünü anlattı.

Bunun üzerine Kapalıçarşı ile ilgili yaptıkları çalışmaları ilçe belediye meclisinden ve ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nden geçirerek Bakanlar Kurulu'na gönderdiklerini belirten Er, Bakanlar Kurulu kararının da dün Resmi Gazete'de yayımlandığını ifade etti.

Er, gelinen süreçte yapacakları ilk işin Kapalıçarşı'daki esnaf ve derneklerin yanı sıra valilik, il özel idaresi, büyükşehir belediyesi ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile önümüzdeki hafta içinde bir toplantı yaparak, burada belirlenecek plan doğrultusunda ilgili kurum ve kuruluşlarla protokoller yapmak olduğunu söyledi.

Kapalıçarşı'nın çökme tehlikesi altında olduğunu daha önce defalarca söylediğini hatırlatan Er, bu konuyla ilgili çalışmayı hemen başlatacaklarını kaydetti. Bu konuda zor olan sürecin artık geride kaldığını ifade eden Er, "Artık final noktasına doğru gidecek adımları atacağız" dedi.

Kapalıçarşı ve çevresindeki binaların fiziki ve mülkiyet durumlarıyla ilgili çalışmaları çok önceden yaptıklarını, artık bundan sonra kurumları içine alacak bir sürecin başlatılacağını kaydeden Er, "Bundan sonra uygulama birimlerini kuracağız, projeler yapacağız. Bir yıl içinde projelerimizi belli bir noktaya getirirsek bu çalışmalar önümüzdeki 5 yılı alır" diye konuştu.

Projenin maliyeti konusunda şimdilik bir şey söylemek istemediğini ifade eden Er, projeye mülkiyeti bulunan vatandaşların, il özel idaresinin, büyükşehir belediyesi ve vakıfların katkısı olacağını kaydetti.

Proje, Eminönü'nde Kapalıçarşı ve çevresindeki Beyazıt, Molla Fenari ve Taya Hatun mahallelerini kapsıyor.