Kentsel dönüşüm için 5 yılda 75 milyar liralık kaynak!

Kentsel dönüşüm için 5 yılda 75 milyar liralık kaynak! Kentsel dönüşüm için 5 yılda 75 milyar liralık kaynak!

Kentsel dönüşümde kaynak sorunu çözülüyor. Mehmet Özhaseki'nin Bakanlar Kurulu'na sunduğu proje ile 5 yılda dönüşüme 75 milyar liralık kaynak sağlanacak. GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin konu ile ilgili konuştu.Kentsel dönüşümün hızlanması için çalışmalar başladı. Dönüşümün önündeki en büyük sorun olan kaynak problemi çözülüyor.


7 .5 milyon konutun dönüşümü için 400 milyar dolar kaynak ayrılacak. Hükümet yurtdışından ve İller Bankası’ndan bulduğu kaynakla 5 yılda dönüşüme 75 milyar liralık kaynak sağlanacak.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin Bakanlar Kurulu'na sunduğu proje hayata geçerse 2018'de dönüşüm için 15 milyar liralık kaynak aktarılacak. proje, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da onayına sunulacak.


İNDER ve Teknik Yapı Başkanı Nazmi Durbakayım, konuyla ilgili açıklamasında, “Halihazırda riskli binaların yapılması için müteahhidin de bir katma değer katması gerekiyor. Emsallerde bir artış olmadığı için de dönüşüm zorlanıyordu. Bina sahiplerine verilen bu kaynak ise müteahhidin kendisi için daire üretmesine gerek kalmadan sadece müteahhitlik görevini yerine getirerek işi yapmasını ve para almasını sağlayacak'' dedi. Sektörde hareketlenme olacağını söyleyen Durbakayım son olarak şöyle dedi: “Alım satım vergisi 2’den 1.5’a indi. Katma değer vergisinde indirimler oldu yabancıya teşvik sağlandı. Bizim beklentimiz bürokrasinin hızlandırılması ve müktesep hakkındaki düzenlemeler. Yani bir ruhsat daha doğru imar alındığında bu geçerli olmalı. Sonrasında yapılan değişiklikler taraflar arasında sıkıntı yaşatıyor.''


Kentsel dönüşümde herkesin şikayetinin finansman sorunu olduğunu söyleyen GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, “Kamunun desteği olmadan dönüşümün olmayacağı lokasyonlar var. Bu anlamda devletin bu yaklaşımı finansal açıdan katkı sağlayacak. Çünkü 400 milyar dolarla 7.5 milyon konutun yenilenmesi gerekir. Kamunun bu boyutuyla işin içine girmesinden memnuniyet duydum” şeklinde konuştu. Bina bazlı dönüşümün önünü açacağını vurgulayan Yetgin, “Ancak tekil bazda bina dönüşümüne izin vermek riskli alan ilan edilen bölgelerdeki dönüşümü engelleyebilir. Türkiye’nin gelecekte şehirlerinin daha güvenli ve yaşanabilir akıllı şehirlere kayması sağlanmalı. Bu konuda ise belediyelere iş düşüyor. Belediye ada bazında master planlarını hazırlayıp hatta dış cephe hakkında bile oyunun kurallarını koyarsa bina bazında olsa bile o alanda sosyal donatılar ve yeşil alan gibi imkanlar olacak” dedi.
Dünya