Kentsel dönüşümde kaç konut yıkıldı? Bu yıl kaç binaya risk tespiti yapılacak?

Kentsel dönüşümde kaç konut yıkıldı? Bu yıl kaç binaya risk tespiti yapılacak?Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alo 181 Kentsel Dönüşüm hattı, Twitter'da açıkladı. İşte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın verilerine göre kentsel dönüşümde yıkılan riskli yapı sayısı ve 2014 yılında risk tespiti yapılacak bina sayısı...Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alo 181 Kentsel Dönüşüm hattının sosyal medya sitesi Twitter hesabından önemli açıklamalar geldi. 


Alo 181 Kentsel Dönüşüm, bugüne kadar 3 bin 73 adet riskli yapının yıkıldığını ve 14 bin 886 konut ve dükkanın da yıkılan yapılar arasında yer aldığını açıkladı. Açıklamalara göre 2014'te yeni 50 bin binanın risk tespiti yapılacak.


İşte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alo 181 hattının Twitter'daki kentsel dönüşüm açıklamaları;


Kentsel dönüşümde kaç konut yıkıldı? Bu yıl kaç binaya risk tespiti yapılacak?- Kentsel Dönüşümde bugüne kadar riskli yapılardan 3 bin 73 adedi yıkılırken, yıkılan konut ve dükkan sayısı da 14 bin 886 oldu.


- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2014 yılında da yeni 50 bin binanın daha risk tespitini yapacak. 


- Ülkemizi salaş ve kaçak yapılardan, afet riski taşıyan binalardan arındırmak için 6.5 milyon konutun yenilenmesi hedefleniyor.


- Kentsel dönüşümde riskli yapılar, 6/3/2007 tarihli Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre tespit edilir.


- Kentsel dönüşüm de kredi kullanmak isteyen hak sahiplerince, bulundukları yerdeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne başvurulur.


- Binanın bulunduğu yere, yaş, deprem bölgesine bakılmaksızın, “riskli” olarak tespit edilen bütün binalar Kanun hükümlerinden faydalanacaktır


- Kentsel Dönüşümde riskli binaların tespiti, maliklerin tapu ve kimlik fotokopisi ile Bakanlığımızca lisans verilen kuruluşlara yaptırılır.Emre Kulcanay / Emlakkulisi.com